Zaujímavosti o New Yorku

Legendy a stereotypy mesta New York

Najznámejšie mesto Ameriky New Yorku patrí veľa prívlastkov. Najľudnatejšie, najslávnejšie, najvyhľadávanejšie… – v mnohých ohľadoch je to pravda. S viac ako 8 a pol milióna obyvateľmi patrí k najväčšiemu mestu Spojených štátov amerických. V hollywoodskych filmoch je niekedy takmer hlavnou postavou, objavuje sa v romantických, akčných aj sci-fi snímkach. New York fascinoval umelcov natoľko, že o ňom skladajú piesne, ktoré len utvrdzujú… Prečítať celé
Vydané 15. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Najznámejšie mesto Ameriky

New Yorku patrí veľa prívlastkov. Najľudnatejšie, najslávnejšie, najvyhľadávanejšie… – v mnohých ohľadoch je to pravda. S viac ako 8 a pol milióna obyvateľmi patrí k najväčšiemu mestu Spojených štátov amerických. V hollywoodskych filmoch je niekedy takmer hlavnou postavou, objavuje sa v romantických, akčných aj sci-fi snímkach. New York fascinoval umelcov natoľko, že o ňom skladajú piesne, ktoré len utvrdzujú ľudí v tom, aké je to nezabudnuteľné miesto.

To, že ho poznáme ako „mesto, ktoré nikdy nespí“ spieval už Frank Sinatra v klasike Theme From New York, New York. Podľa zákona však musia newyorské bary zatvárať o štvrtej ráno. Za celodennou zábavou nemusíte ísť až do Las Vegas, v meste sa nájdu aj 24-hodinové bary a reštaurácie, ktoré otvárajú skoro ráno.

New York

Vyznať sa v newyorských značkách môže byť pre cudzinca poriadna výzva. zdroj: pexels.com

Predsa nie je všetko ako vo filmoch a pesničkách. Ak sa chcete s niekým stretnúť, nestačí povedať, že sa vidíte na Times Square alebo Brooklynskom moste. Ani pôvodní New Yorčania nepoznajú každú križovatku, je však známe, že ulice vedú severne a južne, čísla stúpajú z východu na západ.

Za čo vďačí Manhattan svojej panoráme?

Keď niektorí ľudia hovoria o New Yorku, označujú ho aj synonymom Manhattan. Nie je to však úplne pravda. Síce je označovaný ako obchodné a turistické centrum, ide o jeden z piatich mestských obvodov. K zvyšným patrí Bronx, Brooklyn, Queens a Staten Island. Okrem Bronxu, ktorý je spojený s pevninou, ležia ostatné obvody na ostrovoch.

New York

Ostrov Manhattan ponúka množstvo najznámejších turistických atrakcií. zdroj: unsplash.com

Manhattan obtekajú rieky Hudson a East River a ostrov je charakteristický pre svoju panorámu. Siluetu tvoria výškové budovy a mrakodrapy, ktoré sa vynímajú na pohľadniciach, magnetkách a ďalších suveníroch. Dolný Manhattan (Lower Manhattan) bol kedysi charakteristický „Dvojičkami“, kým v Midtowne stojí najvyšší newyorský mrakodrap – Empire State Building. Ak ho chcete navštíviť, vraj musíte vyjsť na samý vrch (102. poschodie), aby návšteva mrakodrapu stála za to. Nie je to však pravda, „už“ od 86. poschodia sa môžete dočkať nezabudnuteľného 360 stupňového výhľadu.

New York

Empire State Building sa ťahá do výšky 381 metrov. zdroj: pexels.com

Inzercia

Stred ostrova však nepokrývajú vysoké stavby. Dlhé roky sa hovorilo, že dôvodom je pôda, ktorá na okrajoch Manhattanu disponuje veľmi dobrým základom na stavbu mrakodrapov. Budovy sa tam jednoducho dajú vložiť ako kúsky skladačky. Medzi časťou Midtown a Dolným Manhattanom sa pôda stáva mäkkou a neprispôsobivou na náročné stavby.

„Bedrock Myth“ je v dnešnom čase naozaj len mýtom, keďže sa geológovia usilovali prísť na to, čo je skutočná príčina toho, ako Manhattan vyzerá dodnes. Profesor ekonomiky na univerzite Rutgers, Jason Barr, vysvetľuje: „Nie je to otázka toho, kde môžete stavať. Je to otázka dopytu alebo toho, kde chcete stavať.“ Vzhľadom na ekonomickú a demografickú históriu Manhattanu sa v strede ostrova nachádzali aj najľudnatejšie prisťahovalecké štvrte. Jednoducho na tých miestach neexistovala ekonomicky výhodná potreba stavať vysoké budovy.

Duchárske legendy

Na východnom pobreží sa bežne usporadúvajú letné tábory, kde sa deti navzájom strašia legendou o Maniakovi Cropseym. Tento zlých duch mstí svoju manželku a sna, ktorých o život pripravil požiar založený neopatrnými deťmi. Každý rok si preto vyberie jednu obeť spomedzi táborníkov a pripraví ju o život. Čo znie ako povera na vystrašenie má v skutočnosti reálne kontúry. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sériový vrah Andre Rand údajne začal unášať deti zo Staten Islandu. Hoci bol Rand podozrivý v piatich prípadoch, nakoniec bol odsúdený iba za dva z nich, čo mu stačilo na 50 rokov za mrežami.

Ostrov slobody nemá o turistov núdzu. zdroj: pexels.com

Ešte v časoch, keď bolo mesto známe ako New Amsterdam, sa objavovali správy o tajomnej lodi plávajúcej po rieke Hudson. Za súmraku a veľkej hmly obyvatelia tvrdili, že loď kormidloval Henry Hudson, ktorý v roku 1609 narazil na plytčinu kvôli nepozornej posádke. Vraj nech sa ten, kto uvidí plavidlo, oblúkom vyhýba vode.

Kapitán William Kidd bol obesený za pirátstvo v roku 1701 a povery o jeho zakopanom poklade dodnes vyvolávajú zvedavosť. Ide hlavne o bohatstvo, ktoré údajne zanechal na ostrove Bedloe, dnes známom ako Ostrov slobody. V 19. storočí znela legenda natoľko lákavo, že sa dvaja vojaci rozhodli hľadať poklad. Jasnovidec im dal inštrukcie, aby o polnoci za splnu hľadali najväčšiu plochú skalu. Poklad sa im vraj podarilo nájsť, malo to však háčik – ducha ktorý sa pred nimi oháňal šabľou. Zo strachu vojaci utiekli a keď sa vrátili, nenašli ani truhlicu, ani ducha. Pointou teda je, že ak by ste mali záujem kopať pod Sochou slobody, radšej to nerobte.

Zdroje: www.bussinesinsider.com, www.newyorkcity.sk, www.nycgo.com, www.thetravelwomen.com

Pokračujte na ďalší príspevok »