Archív Cestovanie EXTRA feed Iné Kultúra Lifestyle Ľudia Na zamyslenie Newsletter Svet

Prečo sa oplatí ísť do Jordánska?

  • 9 januára, 2022
  • 14 min read
Prečo sa oplatí ísť do Jordánska?

Jordánsko je malá krajina na Blízkom východe, ktorá zaberá menej ako 100 000 kilometrov štvorcových vrátane Mŕtveho mora, čím sa rozlohou podobá Portugalsku a Rakúsku. Čo vás však na Jordánsku skutočne prekvapí, je množstvo podnebí a rozmanitosť krajiny, ako aj bohatá história krajiny až do obdobia paleolitu, siahajúca cez helenistické obdobie, osmanskú nadvládu a založenie krajiny.

Ak plánujete výlet do Jordánska, je niekoľko dôležitých vecí, ktoré by ste mali vedieť ako prvé – prečítajte si základné tipy na cestovanie do Jordánska!

 

1.1 Úvodné informácie

1.2 Najlepšie miesta na návštevu 

1.3 Jedlo, pitie a alkohol

1.4 Doprava v krajine

1.5 Čo si obliecť 

Inzercia

1.6 Ramadán v Jordánsku

1.7 Bezpečnosť

1.8 Peniaze a náklady

1.9 Klíma a najlepší čas na návštevu Jordánska

 

Wadi Rum. Zdroj: istockphoto.com

1.1 Úvod

Jordánsko sa nachádza medzi Irakom, Saudskou Arábiou a Izraelom. Cestovné kancelárie po celom svete ohodnotili obyvateľov Jordánska ako jedných z najsrdečnejších a najprívetivejších hostiteľov, akých si každý cestovateľ môže priať.

Hlavným mestom Jordánska je Ammán. Je to veľmi moderné a rozmanité mesto, ktoré je populárne pre svoju skvelú kulinársku scénu a neustále sa rozvíjajúci nočný život.

 

  • Pre cestovateľov, ktorí sa zaujímajú o náboženstvo, je Jordánsko tým pravým miestom.

Pevnosť Muwakir hrá veľmi dôležitú úlohu v dejinách náboženstva. Hora Nebo je zrejme miestom, kde Mojžiš pred smrťou nazrel do zasľúbenej zeme. Potom je tu Madaba, čo je opäť veľmi silné náboženské miesto, s mapou s údajne najstarším opisom Svätej zeme zo 6. storočia. Je tu aj známa rieka Jordán, kde bol pokrstený Ježiš.

 

Hora Nebo. Zdroj: odysseytraveller.com

 

  • Ak ste zanieteným milovníkom výhľadov na more a radi si užívate nočný život, potom je Aqaba mestom pre vás.

Je obľúbená pre svoje nádherné koralové útesy, jedinečný morský život a koná sa tu mnoho večierkov a koncertov medzinárodných dídžejov.

 

  • Ak ste milovníkom mieru a preferujete pokoj, potom miesto pre vás kam sa vydať, je Wadi Rum.

Táto krásna púšť sa nachádza v južnej časti krajiny a je pokrytá kopcami a horami.

 

1.2 Najlepšie miesta na návštevu 

 

Petra v noci. Zdroj: lowbudgettraveling.com

Petra

Celé toto mesto je priam nadpozemsky vytesané do kameňa a zaradilo sa medzi nových sedem divov sveta. Na dosiahnutie tohto prestížneho statusu Petra prekonala ostatné známe lokality ako Angkor Wat v Kambodži a Machu Picchu v Peru.

Pripravte sa na to, že vás Petra prekvapí. Budete potrebovať aspoň dva dni, aby ste objavili všetky najdôležitejšie miesta v okolí Petry, ale ak máte viac času, nebudete sklamaní, že ho tu strávite. Putovanie po tomto starobylom meste v tak zachovalom stave je zážitok ako žiadny iný.

Petra nestráca čas zapôsobením na turistov. Hneď po vstupe uvidíte tajomné Djinn Blocks, impozantné kamenné monumenty, ktorých pôvodný účel je stále neznámy, po ktorých nasleduje hrobka Obelisk. Je to len ukážka neuveriteľných krás, ktoré prídu.

Odtiaľto sa prejdete cez Siq – slávnu cestu kľukatého kaňonu lemovanú vysokými stenami. Pozrite sa pozdĺž stien a uvidíte zvyšky historických kanálov, ktoré sa používali na zásobovanie Petry vodou, ako aj výklenky pre posvätné rezbárske práce známe ako baetyly. Tieto artefakty naznačujú, že Petra mohla byť v istom čase považovaná za sväté mesto.

Nakoniec sa dostanete k nezameniteľnej pokladnici (tiež známej ako Al-Khazneh). Helenistická fasáda tejto atrakcie, zobrazená v takmer každom cestovnom sprievodcovi a príspevku na sociálnych sieťach o Petre, je jedným z najčarovnejších miest v Jordánsku. Legenda hovorí, že v skale vytesanom pamätníku, ktorý bol postavený ako miesto posledného odpočinku nabatejského kráľa Aretasa IV., sa v dobe Mojžiša ukrýval poklad egyptského faraóna.

Ak ste si mysleli, že Petra je cez deň neuveriteľná, počkajte, kým ju uvidíte po zotmení! Rezervujte si lístky na nočnú show v Petre, aby ste videli Siq a pokladnicu osvetlenú viac ako 1500 blikajúcimi sviečkami.

 

Zažite čarovnú noc vo Wadi Rum-e. Zdroj: viator.com

Wadi Rum

Toto pieskovcové a žulové skalné údolie, známe tiež ako údolie Mesiaca, je zážitkom z iného sveta, s týčiacimi sa útesmi, mohutnými dunami, vírivými oblúkmi a jaskyňami. Slúžil ako kulisa pre väčšinu filmu Lawrence z Arábie z roku 1962 a v roku 2011 bol označený za svetové dedičstvo UNESCO.

Môžete tu jazdiť na ťavách alebo temperamentných arabských koňoch, pripútať sa k postroji a liezť po skalách do pieskovcových hôr, prechádzať sa kaňonmi a užívať si piesok na výletoch na štvorkolkách.

Požiadajte svojho sprievodcu, aby vás zaviedol do kaňonu Khazali, kde môžete vidieť petroglyfy ľudí a antilop, ktoré môžu pochádzať až z 8. storočia pred naším letopočtom.

Zvážte strávenie noci v jednom z luxusných „glamping“ (očarujúcich kempingov) vo Wadi Rum. S takmer nulovým svetelným znečistením ponúka park neuveriteľné možnosti pozorovania hviezd. Niet divu, že návšteva Wadi Rum je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete zažiť na Blízkom Východe.

 

Mŕtve more. Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Mŕtve more

Plávať v Mŕtvom mori je v Jordánsku neodmysliteľnou záležitosťou. Je to najnižší bod na Zemi dostupný po ceste, a táto vodná plocha sa nachádza 418 metrov pod hladinou mora.

Prakticky žiari intenzívnym odtieňom akvamarínu – obzvlášť pozoruhodný pohľad vedľa skalných ríms pokrytých soľou a pustých červených hôr v pozadí. Z Ammánu sa k atrakciám v oblasti Mŕtveho mora dostanete autom asi za hodinu.

Mŕtve more je známe svojou vodou bohatou na minerály. Vyznávači wellness veria, že voda má liečivé vlastnosti pre pokožku. Neplánujte si však plávať kolá – Mŕtve more je také husté a výrazné, že jediné, čo môžete urobiť, je plávať na povrchu.

Horúci tip: Za každú cenu sa vyhnite tomu, aby sa vám voda z Mŕtveho mora dostala do očí. Intenzívna slanosť (10-krát slanšia ako oceán!) štípe horšie, ako si dokážete predstaviť.

 

Divadlo v Jerash. Zdroj: planetware.com

Jerash

Jordánsko je domovom niektorých z najlepšie zachovaných rímskych ruín.

Jerash je úžasný orientačný bod, ktorý nemožno preskočiť a nachádza sa len 48 kilometrov severne od Ammánu. Staroveké grécko-rímske mesto bolo kedysi celé pochované v piesku, čo prispelo k jeho pomerne nedotknutej ochrane a vynikajúcemu stavu. Dokonca sa hovorí, že Jerash obsahuje grécke nápisy, ktoré naznačujú, že mesto založil sám Alexander Veľký. Kto by si pomyslel, že na Blízkom východe sa nájde jedna z najlepšie zachovaných rímskych archeologických ruín na svete?

Turisti začínajú svoje vyhliadkové dobrodružstvo zrúcanín Jerash prechádzkou cez Hadriánov oblúk. Zhruba 11 metrov vysoká stavba je veľkolepá, no ešte pôsobivejšia, keď si uvedomíte, že bola pôvodne dvojnásobná.

Hipodróm, športové ihrisko postavené okolo 2. storočia, kedysi hostilo preteky vozov ako zábavu pre tisíce divákov. Staroveký šport je privedený späť k životu prostredníctvom každodenných rekonštrukcií tejto zábavy, ktoré zahŕňajú bojových gladiátorov a preteky na vozoch.

Ďalším vrcholom ruín Jerash je Fórum. Námestie oválneho tvaru lemujú stále stojace stĺpy, ktoré dodávajú priestoru kráľovský nádych. Vylezte po schodoch neďalekého Diovho chrámu, aby ste získali ešte lepší výhľad na celé okolie.

Horúci tip: V tomto archeologickom nálezisku nie je takmer žiadny tieň. Vezmite si so sebou veľa vody, opaľovací krém a klobúk, aby ste sa chránili pred ostrými lúčmi.

 

Aqaba. Zdroj: planetofhotels.com

Aqaba

Jordánsko má síce len 26 km pobrežia, ale jeho čisté vody, príjemné teploty a historické pamiatky robia z prístavu Aqaba pri Červenom mori ideálne miesto pre dovolenku na pláži.

Aqaba, ktorá je dostatočne blízko na jednodňové výlety k starodávnym zázrakom v Petre a púštnej krajine Wadi Rum, ponúka aj akčné vodné športy, rušné trhy a miestne reštaurácie, ktoré ponúkajú jordánsku kuchyňu a čerstvé morské plody. Vyskúšajte aj miestnu špecialitu Aqaby – sayadieh, vynikajúce jedlo z rýb na chutnej ryži s cibuľou, paradajkami a čili papričkou.

Vylepšite si svoju plážovú dovolenku okúpaním sa v jednom z krásnych hammamov v okolí letoviska.

 

Tradičné jedlo v Jordánsku. Zdroj: girleatworld.net

1.3 Jedlo, pitie a alkohol

Jedlo v Jordánsku je skutočným zážitkom!

Očakávajte, že zjete veľa falafelu, dipov (humous, labneh, baba ganoush), paradajkového a uhorkového šalátu, chleba a tiež veľa mäsa a zeleniny.

Miestnou streetfoodovou špecialitou je shawarma, čo je grilované mäso s omáčkami zabalené v tenkom chlebe.

Čaj je veľkou súčasťou jordánskeho každodenného života a pohostinnosti, takže je takmer nemožné odmietnuť.

Na pomery Blízkeho východu nie je Jordánsko úplne márna krajina ani z pohľadu alkoholu. S viac ako 90% moslimskou populáciou je síce ťažšie nájsť alkohol a mnoho reštaurácií, hotelov a kempov ho nepredáva, no nie je to nemožné. Alkohol nájdete napríklad v skvelých strešných baroch v Ammáne, vo väčšine väčších medzinárodných hotelov a vo vynikajúcom Cave Bare pred vchodom do Petry.

 

Za volantom sa nudiť nebudete. Zdroj: dobrodruh.sk

1.4 Doprava v krajine

Jordánsko je pomerne kompaktná krajina. Cesta z Ammánu na severe, do Wadi Rum na juhu trvá cesta len 4-5 hodín. Najpopulárnejšie zastávky sú na tejto trase vzdialené 1-2 hodiny. Najdôležitejšie miesta Jordánska môžete pohodlne navštíviť za menej ako dva týždne.

Pre nezávislých cestovateľov je najlepšou možnosťou prenajať si auto a riadiť sa samostatne, prenajať si auto s vodičom na celú dobu cesty alebo využívať miestne taxíky či súkromné ​​autá. Verejná doprava je obmedzená, ale ak máte obmedzený rozpočet, môžete kombinovať verejnú dopravu s miestnymi taxíkmi.

Šoférovanie je pomerne jednoduché a typické pre rozvojové krajiny. Jordánsko má široké cesty s niekoľkými hrboľami, veľmi vyblednuté cestné značenie a časté zle označené spomaľovače.

 

 

Klasická jordánska šatka, ktorá vás ochráni pred slnkom. Zdroj: keepingitkrischic.com

1.5 Čo si obliecť v Jordánsku

Rovnako ako vo väčšine krajín Blízkeho východu je miestne obliekanie v Jordánsku konzervatívnejšie ako typické západné oblečenie. Keďže je to prevažne moslimská krajina, muži aj ženy cestujúci do Jordánska by mali voliť vhodné konzervatívne oblečenie. Na nízko strihané outfity alebo crop topy zabudnite, a šortky sú taktiež dosť nemiestne (aj keď zistíte, že veľa turistov nosí na verejnosti šortky a topy bez rukávov). V Jordánsku sa odporúča zakryť si aspoň kolená a ramená.

V letoviskách pri Mŕtvom mori a Aqabe je prijateľné oblečenie ako na západných plážach.

 

 

Ramadán v Jordánsku. Zdroj: memphistours.com

1.6 Ramadán v Jordánsku

Cestovanie do Jordánska počas svätého mesiaca ramadán je určite možné, aj keď majte na pamäti, že to môže ovplyvniť váš celkový zážitok z krajiny. Moslimovia sa počas ramadánu postia od úsvitu do západu slnka a pôst (ktorý pre tých najprísnejších zahŕňa pitie vody) môže ovplyvniť ich náladu – najmä keď ramadán pripadá na letné mesiace, keď sú dni dlhšie. To znamená, že sa vám môže zdať atmosféra o niečo elektrickejšia, než by normálne bola.

Okrem toho by ste si mali uvedomiť, že prevádzkové hodiny turistických miest sa počas ramadánu menia, pričom miesta sa otvárajú neskôr a zatvárajú skôr ako zvyčajne. Okrem toho sa zvyčajne odporúča, aby ste sa počas ramadánu na znak úcty k miestnym obyvateľom vyhýbali jedeniu a pitiu na verejnosti.

 

Mapa Jordánska a susedov. Zdroj: researchgate.net

1.7 Bezpečnosť

Prvá otázka, ktorú si väčšina ľudí položí pri otázke či cestovať do Jordánska, býva „je to bezpečné?“. To nie je prekvapujúce, pretože Jordánsko sa nachádza medzi krajinami, ktoré trpia tragickou vojnou a spormi, ako je Sýria a Irak. Od Arabskej jari, žiaľ, počet turistov do Jordánska výrazne klesol.

Jordánsko je však všeobecne považované za bezpečné miesto na cestovanie a je relatívne imúnne voči nestabilite, ktorá sužuje región, s výnimkou niekoľkých ojedinelých udalostí v poslednom čase. Väčšina krajín neodporúča cestovanie v blízkosti hraníc Jordánska so Sýriou a Irakom, ale prevažná časť Jordánska je bezproblémová.

Kriminalita je v Jordánsku zriedkavá, dokonca aj v Ammáne. Voda z vodovodu je chlórovaná a balená voda je široko dostupná.

 

1.8 Peniaze a náklady

Prekvapivo, Jordánsko nie je lacná cestovateľská destinácia a ceny sa môžu veľmi líšiť!

Miestnou menou je jordánsky dinár. Bankomaty sú široko dostupné v Ammáne, väčších mestách a turistických destináciách. Vezmite si hotovosť na menšie miesta, vrátane menších čiastok za sprepitné, taxíky a občerstvenie.

1.9 Klíma a najlepší čas na návštevu Jordánska

Najlepší čas na návštevu Jordánska je marec až máj, alebo október až november. Teploty môžu byť v lete neznesiteľne vysoké a v zime mrazivé (na niektorých miestach vrátane snehu!). Teploty do značnej miery závisia od nadmorskej výšky – Ammán a sever bývajú chladnejšie. Jar (marec-jún) a jeseň (polovica septembra-koniec novembra) prinášajú príjemné teploty a zeleň. Leto (júl – september) môže byť až príliš horúce, najmä vo Wadi Rum a pri Mŕtvom mori. Zima (december – február) môže byť chladná, hoci Aqaba zostáva stále príjemná.

About Author

Natália Jančušková

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Informácie o ochrane osobných údajov nájdete na podstránke Kontakt a GDPR. Súhlasíte s používaním cookies a monitoringu vo vašom prehliadači? (exspirácia po 30 dňoch) Kontakt a GDPR
Nastavenia Cookies
Áno
Nie
GDPR a Cookies
GDPR a Cookies
Cookie name Active
United Life "Životný štýl s hodnotami" Lifestyle magazín spoločnosti Multibrand, s.r.o., člena skupiny United Group ISSN 1339-4304 Vydavateľ: MULTIBRAND, s.r.o. Ivánska cesta 43 821 04 Bratislava IČO: 35863846 www.unitedlife.us www.unitedlife.sk  

GDPR / VPOU (všeobecné pravidlá ochrany údajov)

Platné od 24. 5. 2018

Úvodné ustanovenia

Tento dokument (ďalej iba „Poriadok“) určuje pravidlá používania webových stránok unitedlife.sk. Webové stránky www.unitedlife.sk (ďalej iba „webových stránok“ alebo „webstránky“) sprístupňuje: MULTIBRAND, s.r.o. Ivánska cesta 43 821 04 Bratislava IČO: 35863846 (ďalej iba „vydavateľ“) Zodpovedná osoba: Martin Viktory, Erik Stríž Kontaktné údaje: tel.: +421 944 306 271 e-mail: redakcia@unitedlife.sk www.unitedlife.us www.unitedlife.sk Prevádzkovateľom osobných údajov používateľov – jednotlivcov poskytnutých v súvislosti s používaním webstránky je vydavateľ. Vydavateľ spracováva zhromažďované osobné údaje v súlade s ustanoveniami Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica č. 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a ďalšími záväznými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Vydavateľ neposkytuje nadobudnuté údaje žiadnym iným spoločnostiam či osobám; zároveň týmto informujeme, že na základe platných právnych predpisov nás môžu oprávnené štátne orgány požiadať o sprístupnenie údajov, vrátane IP adresy používateľa webových stránok. Vydavateľ si vyhradzuje právo zmeniť poriadok. Obsah zmien poriadku bude oznámený používateľom prostredníctvom zverejnenia správy o zmene poriadku na hlavnej stránke predmetnej webstránky, kde bude ponechaný najmenej 14 dní od zverejnenia.  

Ako a na čo používame údaje používateľov webových stránok

Vydavateľ využíva nasledovné webové technológie, ktoré sú nevyhnutné pre bezpečné a plnohodnotné využívanie webových stránok; a ktoré ďalším používaním webstránok akceptujete v plnom rozsahu: 1) Analytické nástroje pre monitoring návštevnosti 2) Cookies 3) Reklamné systémy 4) Facebook 5) Newsletter (momentálne sa nepoužíva)  

1) Analytické nástroje pre monitoring návštevnosti

Na analytiku sledovanosti našich webstránok využívame analytický nástroj Google Analytics. Prevádzkovateľom tejto služby je spoločnosť Google Inc., ktorá aj zhromažďuje všetky údaje spojené s funkčnosťou služby. Informácie sa zhromažďujú automaticky a používajú sa na riadenie konkrétnych webových technológií, identifikáciu prípadných bezpečnostných rizík, skúmanie pohybu používateľov v rámci webstránky a na štatistické účely, vrátane použitia nástroja Google Analytics, napr. o regióne, z ktorého došlo k pripojeniu, IP čísle, dátume a čase pripojenia, o zdroji a počte pripojení, počte otváraných odkazov newslettera. Tieto informácie sa nijakým spôsobom nespájajú s osobnými údajmi používateľa a nepoužívajú sa na identifikáciu totožnosti používateľa. Rozsah automaticky zhromažďovaných informácií závisí od nastavenia internetového prehliadača používateľa. Používateľ by si mal skontrolovať nastavenia svojho prehliadača, aby zistil, aké informácie prehliadač sprístupňuje automaticky, alebo aby zmenil tieto nastavenia. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si obsah v sekcii „Pomocník“ v internetovom prehliadači.

2) Cookies

Cookies sú súbory, ktoré do internetového termínálu posielajú a ukladajú webové stránky, ktoré navštevujete. Tieto súbory zaberajú minimum pamäte a sú celkom neškodné. Ak webovú stránku navštívite opakovane, internetový prehliadač znovu načíta uložené súbory cookies a odošle ich späť webovej stránke alebo prvku, ktorý pôvodný súbor cookie vytvoril. Vďaka tomu nemusíte vždy zadávať rovnaké nastavenia alebo opäť načítavať celý obsah webstránok, ktorý sa už raz načítal predtým. Naše webové stránky používajú súbory cookies pre účel zabezpečenia ich funkčnosti (tzv. Essential cookies), súbory cookies pre analytické funkcie pre monitoring sledovanosti a ďalej súbory cookies pre účel zobrazovania relevantnej reklamy. Dáta, ktoré spracovávame na základe súborov cookies, sú anonymné, v žiadnom prípade neodhaľujú totožnosť návštevníka. K týmto súborom nemáme žiadny prístup, pretože pri reklamách a analýze návštevnosti ich automatickými procesmi využívajú spoločnosti Google a Facebook. Súbory cookie môže užívateľ spravovať vo vlastnom internetovom prehliadači. Návody na zakázanie alebo povolenie súborov cookies nájdete v menu Možnosti alebo Nástroje. V internetovom prehliadači máte možnosť spravovať súbory cookies týkajúce sa základných funkcií, zlepšovania webovej stránky, prispôsobovania a reklamy. Zakázanie súborov cookies spôsobí, že nebudete môcť používať určité základné funkcie webových stránok. Platnosť súborov typu "session cookies" vyprší okamžite po zatvorení internetového prehliadača. Trvalé súbory cookie, vrátane lokálnej prístupných objektov ("Flash cookies"), majú platnosť niekoľko dní, týždňov a mesiacov podľa ich účelu.  

3) Reklamné systémy

Na zobrazovanie relevantných reklám našich webstránok využívame reklamný online systém Google Ads. Prevádzkovateľom tejto služby je spoločnosť Google Inc., ktorá aj zhromažďuje všetky údaje spojené s funkčnosťou služby. Informácie sa zhromažďujú automaticky a používajú sa na relevantné zobrazovanie reklám v rámci reklamnej siete Google Ads, respektíve ďalších, ktoré v rámci služby prevádzkuje spoločnosť Google Inc. Za princípy funkčnosti relevantného zobrazovania reklám zodpovedá výhradne a jedine spoločnosť Google Inc. bez akejkoľvek možnosti nahliadania či iného spracovania údajov prevádzkovateľom tejto webovej stránky. Tieto informácie sa nijakým spôsobom nespájajú s osobnými údajmi používateľa a nepoužívajú sa na identifikáciu totožnosti používateľa. Rozsah automaticky zhromažďovaných informácií závisí od nastavenia internetového prehliadača používateľa. Používateľ by si mal skontrolovať nastavenia svojho prehliadača, aby zistil, aké informácie prehliadač sprístupňuje automaticky, alebo aby zmenil tieto nastavenia. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si obsah v sekcii „Pomocník“ v internetovom prehliadači.  

4) Integrácia Facebooku na webových stránkach

Na webových stránkach využívame technológie spoločnosti Facebook, konkrétne: Facebook likebox - okno, prostredníctvom ktorého je možné stať sa odberateľom príslušnej stránky na sociálnej sieti Facebook. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook Facebook komentáre - pod každým článkom webového portálu je umiestnený plugin pre komentovanie. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook; používateľom zverejnený komentár, meno používateľa, profilová fotografia používateľa a odkaz jeho online profil na sociálnej sieti je však viditeľný pre každého iného návštevníka webového portálu. Tlačidlo Facebook like - tlačidlo pri článkoch, prostredníctvom ktorého je možné označiť v rámci pravidiel sociálnej siete Facebook obsah webového portálu titulom „páči sa mi“. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook.  

5) Newsletter

Súčasťou komunikačného kanála webových stránok je aj služba Newsletter, ktorá je zriaďovaná spoločnosťou The Rocket Science Group prostredníctvom jej služby Mailchimp. V rámci služby Newsletter zasiela vydavateľ prostredníctvom elektronickej pošty na adresu uvedenú používateľom (e-mailová adresa) informáciu vo forme elektronického listu (e-mail), ďalej iba „newsletter“. Služba Newsletter sa poskytuje bezplatne a je časovo neobmedzená. Podmienkou používania služby Newsletter je, aby používateľ vlastnil počítač alebo iné multimediálne zariadenie s internetovým pripojením a mal aktívny účet elektronickej pošty (e-mail). Prevádzkovateľom osobných údajov používateľov – jednotlivcov poskytnutých v súvislosti s používaním služby Newsletter je spoločnosť The Rocket Science Group prostredníctvom jej služby Mailchimp. Prevádzkovateľ webových stránok nie je vlastníkom a ani držiteľom e-mailových adries a ani ich neposkytuje ďalším spoločnostiam či osobám. Používateľ môže kedykoľvek, bez uvedenia dôvodu a bez toho, aby mu vznikli akékoľvek náklady, zmeniť predchádzajúcu adresu elektronickej pošty (e-mailová adresa), na ktorú sa zasiela newsletter alebo zrušiť službu Newsletter kliknutím na odkaz „Zrušiť odber“, ktorý sa nachádza v päte každého newsletteru a následne zrušenie tohto odberu po otvorení webstránky služby Mailchimp tento odber zrušiť.  

Platné od 24. 5. 2018, verzia 1.0.1


 
Save settings
Cookies settings