HISTÓRIA KÁVY

Legendy a (ne)známe výroky o káve: Energetické kozy a liečba kávovými bobuľami

Nenahraditeľná a jedinečná Množstvo ľudí si bez nej ráno nedokáže predstaviť. A možno nielen ráno. Káva je spoločníčkou pre krajšie rána v pohodlí domova, v práci na spríjemnenie a skrátenie času. Skvelo zahreje popri dlhých zimných prechádzkach a občas ju niektorí z nás potrebujú na nekonečné večery pre plnenie hŕby povinností. Dnes už máme i… Prečítať celé
Vydané 16. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Nenahraditeľná a jedinečná

Množstvo ľudí si bez nej ráno nedokáže predstaviť. A možno nielen ráno. Káva je spoločníčkou pre krajšie rána v pohodlí domova, v práci na spríjemnenie a skrátenie času. Skvelo zahreje popri dlhých zimných prechádzkach a občas ju niektorí z nás potrebujú na nekonečné večery pre plnenie hŕby povinností. Dnes už máme i na Slovenku úctyhodné množstvo kaviarní s rozmanitými druhmi káv a originálnym konceptom. Berieme ju už ako samozrejmosť, no kedysi bola vzácnou komoditou. 

Zdroj: pexels.com, Ranná šálka kávy v pohodlí domova alebo v malebnej kaviarni je pre mnohých dnes už samozrejmosťou. Nebolo tomu tak vždy.

O jej obľúbenosti nasvedčujú aj citáty slávnych

Rakúsky neurológ a psychiater Viktor Frankl, ktorý okrem iného prežil i holokaust, uviedol: „Kvalita prednášky často závisí od kvality kávy.“ Niečo na tom bude!

Dokonca existuje arabské príslovie: „Káva nech je čierna ako diabol, horúca ako peklo a sladká ako láska.“ To je pre mnohých stále aktuálne.

Kávu ako umelecký nástroj pre svoje básne zasa obľuboval i československý básnik, laureát Nobelovej ceny Jaroslav Seifert. Používal všemožné umelecké prostriedky, ktoré pohladia srdce i dušu: „Ženy sú bielučký cukor v horúcej káve života.“, ale bolo viac ako jasné, že turecká káva zjavne nebola jeho obľúbenkyňou: „Poturčená káva je horšia ako turecká.“

Obzvlášť utvrdzujúci  a trefný výrok napísal zasa český matematik Stanislav Komenda: „Kritérium životnej nespokojnosti: ani tá čierna káva mu nie je dosť čierna.“

O zázračnom nápoji existujú mnohé výroky a prirovnania – pozitívne i tie s negatívnym podtónom. Zdroj: pexels.com

Veselé kozy objavili diablov vynález

Od výrokov zosnulých známych osobností prechádzame ešte ďalej. Hlbšie do minulosti. Poznáte históriu kávy? Kto objavil tento slastný nápoj? Na začiatku existovali legendy, ktoré sa svojimi tvrdeniami značne líšili. Ako každá legenda. Najstarší príbeh pochádza z 9. storočia nášho letopočtu: Neznámy krík a veselé kozy. Pravdou je, že mnohí z nás aj dnes po výdatnej šálke kávy majú razom pozitívnejšiu náladu. Ale čo tie kozy? Na rozsiahlých  pastvinách ďaleko v Etiópii sa pásli zvedavé kozy, ktoré ako prvé okúsili zaujímavé červené bobule. Ich pastier si všimol zvláštny úkaz – po požití boli zrazu čulé a aktívne. Rovnako zvedavý bol aj samotný muž a horkasté bobule ochutnal. Nabitý obrovskou dávkou energie ich zozbieral a ukázal svojej žene. Tá tento malý zázrak nazvala „dar z nebies“. Súhlasili by ste s jej prirovnaním i dnes?

Nadšený pastier nenechal tajomstvo ukryté iba medzi štyrmi stenami v dome a podelil sa so svojim novým objavom s mníchom. Mnícha lákala predstava, že by sa mohol celú noc modliť bez toho, aby zaspal. Po úvahe sa vyľakal. Predsa neexistovalo niečo, čo by dokázalo jednoducho ovplyvniť život človeka.  Rýdzo červené bobule, ktoré boli podľa mnícha diablov vynález, hodil do ohňa a na zasvätenej pôde ich už nechcel nikdy vidieť. Ako sa v plameňoch malé bobuľky rozhoreli, kláštorom sa rozniesla omamná vôňa, ktorej už ani sám mních neodolal. No ako u každej legendy, existujú v príbehu obmeny.

Neznáme začervenané bobule zaujali zvedavého pútnika i pastiera. Zdroj: unsplash.com

Odvar uspokojil i pacientov

Ako tomu bolo i v minulosti pri iných objavoch, v každom kúte sveta sa tradovalo vždy niečo odlišné. Odhliadajúc od aktívnych kôz nabudených kofeínom, zvedavosť je i ľudská vlastnosť. Tá pokúšala mnohých. Existuje legenda o lekárovi a šejkovi zvanom Hadži Omar, ktorého osud bol neľahký a vládca ho poslal do vyhnanstva. Osamelý Omar trpel hladom a zadovážiť si potravu vo voľnej prírode pre neho nebolo jednoduché. Akonáhle uvidel jediné bobule navôkol, nečakal a ihneď ich uvaril. Odvar z bobúľ mu údajne chutil a po návrate z vyhnanstva podával povzbudzujúci nápoj aj svojim pacientom. Predstavte si v súčasnosti liečbu kávou. Tá by bola veru netradičná! Mnohých by pri dnešných trendoch neprekvapila.

Ryža a bobule na zažehnanie ukrutného hladu

15. storočie oplývalo ďalším mýtom. Etiópiou sa ponevieral chudobný pútnik. Dlhá cesta a prázdny žalúdok znamenalo jediné – okamžitý odpočinok. Uvaril si ryžu, no zacítil i niečo iné. Uchvátila ho vôňa jemne pripálených bobúľ. V tom sa ich rozhodol okúsiť. Začervenané plody rozdrvil a pridal do vriacej vody. Na jeho počudovanie mu dodal nápoj stratenú silu.

Hŕstka zaujímavostí na záver:

  • Kyslosť kávy sa nerovná skutočnému pH.
  • Banány majú takmer rovnaké pH ako káva.
  • Káva má viac flavonoidov (účinných antioxidantov) ako víno.
  • Priemerný Američan vypije denne tri šálky tohto nápoja. Ako ste na tom vy?
  • Priemerný vek baristov v Taliansku je 48 rokov.
  • Káva patrí medzi ovocie. Záhada je vyriešená.

ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

Zdroje: citaty-slavnych.sk, historyofcoffee.net, pbs.org, ncausa.org, historyextra.com, beanbox.com, agiboo.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »