Ktoré mestá ponúkajú najlepšie podmienky na život? Na prvej priečke dominuje opäť Viedeň

Pri výbere vhodného miesta na život zohľadňujeme viacero faktorov. Mladé rodiny majú záujem o lokality, v ktorých sú dostupné viaceré inštitúcie zabezpečujúce kvalitné vzdelanie či pestrú ponuku pracovných miest. Dôraz kladú zároveň aj na dostupnosť zelene v okolí alebo mieru kriminality v jednotlivých mestách. Na základe toho The Economist Intelligence Uni vypracovala svoju každoročnú správu… Prečítať celé
Vydané 6. júla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Pri výbere vhodného miesta na život zohľadňujeme viacero faktorov. Mladé rodiny majú záujem o lokality, v ktorých sú dostupné viaceré inštitúcie zabezpečujúce kvalitné vzdelanie či pestrú ponuku pracovných miest. Dôraz kladú zároveň aj na dostupnosť zelene v okolí alebo mieru kriminality v jednotlivých mestách.

Na základe toho The Economist Intelligence Uni vypracovala svoju každoročnú správu o mestách s najlepšou kvalitou života za rok 2023, informuje Forbes. Podľa rozličných kritérií sa hodnotilo 173 miest, pričom kľúčové faktory pozostávali zo zdravotnej starostlivosti, vzdelania, stability, infraštruktúry a životného prostredia.

Obľúbená európska destinácia dominuje na prvom mieste

Metropoly Európskej únie majú svoje čaro, o čom svedčí aj prvá priečka rebríčku, na ktorej sa umiestnila rakúska Viedeň. Svoje prvenstvo si obhájila už po niekoľkýkrát, pričom svojim obyvateľom ponúka nadštandardné podmienky na život.

Nielenže jej súčasťou sú kvalitne vybudované zdravotnícke a vzdelávacie zariadenia, pýšiť sa môže aj so svojou infraštruktúrou či podmienkami na kultúru. Nasvedčuje tomu aj jej história, nakoľko v roku 1873 sa vďaka Svetovej výstave vo Viedni stala globálnym kultúrnym centrom.

kvalita života a mestá

Európske metropoly ponúkajú jedny z najkvalitnejších podmienok na život. Zdroj: pexels.com

Vhodné podmienky má aj pre cestovný ruch, čím priťahuje množstvo turistov. Aj na základe toho sa na jej území otvorilo mnoho hotelov, reštaurácií a kaviarní, aby uspokojila požiadavky turistickej komunity. Jednu z jej silných stránok tvorí dokonca aj viedenská kaviarenská kultúra, ktorá sa stala súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Každá minca má však dve strany a aj tejto obľúbenej európskej destinácii sa vytklo jedno negatívum. Síce získala ocenenie za svoju dlhoročnú stabilitu, aj cez to stratila niekoľko bodov v kategórii veľkých športových podujatí.

Ako sú na tom ostatné mestá?

Európa obsadila aj druhé miesto, ktoré získala dánska Kodaň. Obhájila si ho najmä kvôli svojej priateľskosti a miere šťastia svojich obyvateľov.

Ako tretie a štvrté sa umiestnili austrálske mestá Melbourne a Sydney. V štatistike nezaostávala ani Kanada, pričom v top 10 sa umiestnili Calgary, Vancouver a Toronto.

V prípade európskych miest v prvej desiatke dominovalo aj Švajčiarsko, ktoré reprezentovali Zürich a Ženeva.

Štúdia ďalej uvádza, že kvalita života vo svetových mestách je v roku 2023 lepšia v porovnaní s poslednými 15 rokmi. Priemerný index meraných krajín bol 76,2 zo 100, pričom tento rok bol z neho pre trvajúci vojnový konflikt vyňatý ukrajinský Kyjev.

kvalita života a mestá

Viedeň sa v rebríčku zohľadňujúcom kvalitu života obyvateľov umiestnila už po niekoľkýkrát na prvej priečke. Zdroj: pexels.com

Rebríček však vykazuje omnoho menšiu stabilitu, a to nielen v dôsledku vojny. Sociálne nepokojne v mnohých prípadoch zohrávajú aj ekonomicko-sociálne faktory v podobe inflácie a nespokojnosti s pracovnými podmienkami, čo vedie k protestom a štrajkom. Ako príklad bolo uvedené Francúzsko, v ktorom sa odohrávajú protesty proti dôchodkovým reformám.

Vo všeobecnosti európske mestá klesli v rebríčku najviac za posledné roky. Jedným z príkladov je Londýn, ktorý klesol o 12 miest až na 46. pozíciu. Za týmto poklesom však nestáli zhoršené podmienky na život, ale polepšenie výsledkov miest v okolí ázijsko-pacifickej oblasti.

Na najnižších priečkach sa umiestnili Alžír, Tripolis a Damask, na ktorých územiach panujú dlhodobé nepokoje.

Kvalita života v slovenských mestách

Ako sme uviedli v našom predchádzajúcom článku, podobné údaje v minulosti zverejnil aj prieskum Európskej komisie. Zameral sa na kvalitu života jednotlivých európskych miest, pričom v rebríčku dominovala najmä severná Európa. V priebehu posledných rokov sa však život zlepšuje aj na území východoeurópskych oblastí.

V prípade Slovenska sa výskum zameral na naše dve najväčšie mestá – Bratislavu a Košice. Prieskumu sa zúčastnilo 1 400 respondentov žijúcich na ich území. K životu v Bratislave, ktorá je známa aj ako naše hlavné mesto, sa priklonilo viac ako 91 % opýtaných. Spokojnosť so životom v Košiciach vyjadrilo naopak až 94 % ľudí.

kvalita života a mestá

Kvalita života sa zlepšila aj v Bratislave a Košiciach. Zdroj: pexels.com

Na území Európskej únie žije v mestách celkovo 40 % populácie. Podľa výsledkov z štatistík je so životom v meste spokojných až 90 % Európanov. Síce sa to na prvý pohľad nezdá, mestské oblasti majú menší negatívny vplyv na zmenu klímy v porovnaní s predmestskými štvrťami. Môže za to najmä menšia frekventovanosť áut, nakoľko život v centre mesta zahŕňa blízkosť viacerých dôležitých inštitúcií.

Pokračujte na ďalší príspevok »