Pozor kam idete na dovolenku
Kde v Európe stretnete žraloka a kam radšej nechodiť?
Možno vás prekvapí, že v Stredozemnom mori žije až neuveriteľných 47 druhov žralokov! Mierne vody Stredomoria plné rýb z neho robia ideálne miesto na lov pre rôzne druhy žralokov. A čo viac, na vodnej ploche s rozlohou 2,5 milióna štvorcových kilometrov je skutočne veľké množstvo rôznych biotopov, od piesočnatých zátok cez skalné útesy až po… Prečítať celé
Možno vás prekvapí, že v Stredozemnom mori žije až neuveriteľných 47 druhov žralokov! Mierne vody Stredomoria plné rýb z neho robia ideálne miesto na lov pre rôzne druhy žralokov. A čo viac, na vodnej ploche s rozlohou 2,5 milióna štvorcových kilometrov je skutočne veľké množstvo rôznych biotopov, od piesočnatých zátok cez skalné útesy až po koralové pasáže.
Iba 15 zo 47 druhov žralokov je tu považovaných za nebezpečných pre ľudí, a z týchto 15 sú niektorí obyvatelia hlbokomorských oblastí, s ktorými sa žiadny náhodný plavec pravdepodobne nikdy nestretne. Navyše, niektoré sú také vzácne, že každý vedec z tohto fachu by povedal, že by ste mali veľké šťastie, keby ste ich niekedy videli!
Mnohé druhy žralokov sú stále vzácnejšie. Počty populácie žralokov na celom svete klesajú v dôsledku nadmerného rybolovu a ničenia biotopov, globálneho otepľovania a znečistenia vody. Aktuálne je viac ako polovica druhov vážne ohrozená a žraloky v Stredozemnom mori sú považované za najohrozenejšie zo všetkých.
Najčastejšie druhy v Európe
Žralok modrý
Žralok modrý je jedným z najbežnejších žralokov v Stredozemnom mori. Vo všeobecnosti uprednostňujú hlbšiu, mierne chladnejšiu vodu, a blízko pobrežia sa odvážia iba veľmi mladí, stratení, chorí alebo zranení.
Modré žraloky majú tendenciu vyvolávať obavy kvôli svojej veľkosti, ktorá môže byť až okolo neuveriteľných 3 metrov! V skutočnosti sú pomerne pravidelné správy o pozorovaní týchto obrov na plážach v Španielsku, Francúzsku (najmä na Korzike) a Grécku, a v posledných rokoch došlo k viacnásobným zákazom kúpania kvôli týmto žralokom.
Smrteľné útoky sú extrémne zriedkavé – k jednému z mála zdokumentovaných prípadov útoku žraloka modrého v Stredozemnom mori došlo v roku 2016, keď žralok pohrýzol muža do ruky.
Modré žraloky majú vysokú mieru reprodukcie v porovnaní s inými druhmi žralokov. Môžu sa začať rozmnožovať už vo veku 3 až 4 rokov, a môžu naraz porodiť až 135 mláďat, čo vysvetľuje, prečo sú jedným z najbežnejších žralokov v Stredozemnom mori. Napriek tomu sa však aj tento kedysi hojný druh stáva oveľa vzácnejším a od roku 2016 je v regióne zaradený medzi kriticky ohrozené druhy.
Veľký biely žralok
Veľký biely žralok je považovaný za najnebezpečnejšieho žraloka na svete, je zodpovedný za najviac nevyprovokovaných útokov na ľudí, nehovoriac o celkovo najväčšom počte ľudských obetí. Tieto oceánske príšery dorastajú až do dĺžky 6 metrov (niekedy aj výrazne viac), vážia dve tony a dosahujú maximálnu rýchlosť až 27 km za hodinu! A áno, veľké biele žraloky žijú aj v Stredozemnom mori.
Hoci veľký biely žralok nie je v Stredomorí úplne bežný, sú známe prípady jeho výskytu. Akékoľvek spozorovanie tohto druhu pochopiteľne vyvoláva paniku, najmä ak sa objaví v blízkosti turistických oblastí. Známy prípad, keď bol videný pri pobreží Malorky v roku 2018, sa dostal na titulky po celom kontinente a skutočne otriasol miestnym cestovným ruchom.
Išlo o prvé potvrdené pozorovanie v španielskych vodách za najmenej 30 rokov, no pozorovania boli zaznamenané aj inde v Stredozemnom mori. Stretnutie tohto druhu s človekom v Chorvátsku, v roku 2008 viedlo k tomu, že muža pohrýzol žralok biely do nohy. Je úžasné, že incident nebol smrteľný.
Niektorí vedci sa domnievajú, že Stredozemné more, konkrétne Sicílsky prieliv, slúži ako škôlka, kde môžu veľké biele žraloky rodiť a vychovávať svoje mláďatá. Myslia si, že plytká, teplá voda a množstvo morského života, ktorý pochádza z južného Stredozemného mora a dolu z Tyrhénskeho mora, robí z tejto oblasti ideálne miesto na bezpečný vývoj a kŕmené mláďat, kým nebudú dosť staré na to, aby sa o seba postarali sami.
Žralok sivý
Tento žralok je vôbec prvým žralokom, ktorý bol zaradený medzi chránené druhy. Žiaľ, napriek tomu, že je na zozname chránených druhov od roku 1984, jeho počet je stále veľmi nízky.
Žralok šedý je jedným z najhrozivejších žralokov žijúcich v Stredozemnom mori. Má objemné telo, môže dorásť až do dĺžky 3 metrov a má niekoľko radov zlomyseľne vyzerajúcich zubov, ktoré tvoria vyhrotené dovnútra ohnuté dýky vo viacerých radoch. Tento alarmujúci vzhľad však maskuje pomerne pokojnú a diplomatickú povahu. O týchto žralokoch nebolo nikdy známe, že by boli voči ľuďom agresívne, a hovorí sa, že ich ústa nie sú ani dostatočne veľké na to, aby spôsobili človeku smrteľné uhryznutie. To síce môže znieť upokojujúco, ale túto teóriu rozhodne v praxi testovať nemusíte.
Šanca, že ho uvidíte, je však pomerne nízka – nielenže sú ohrozené, ale žraloky šedé sú najaktívnejšie v noci. Cez deň sa zdržiavajú najmä pod skalnatými prevismi a v ponorených jaskyniach. Živia sa predovšetkým kôrovcami a rybami žijúcimi pri dne, hoci je známe, že jedia aj iné menšie druhy žralokov.
Žralok čiernohrotý
Žraloky čiernohroté sú fanúšikmi plytkej vody a uprednostňujú pobyt v oblastiach, ktorých hĺbka nepresahuje 30 metrov. Obzvlášť sa im páči, keď sú blízko zátok, lagún a koralových útesov, a nie na otvorenom oceáne. A ak to znie tak, že Stredozemné more je dokonalým biotopom, je to preto, že je!
Áno, žraloky čierne sú jedným z najčastejšie pozorovaných druhov v regióne. Sú obzvlášť bežné vo východnom Stredomorí, okolo Izraela a Egypta, po migrácii z Červeného mora a Indického oceánu cez Suezský prieplav.
Nie sú najväčšie zo žralokov, dorastajú v priemere len do 1,5 metra, ale sú to silní, rýchli plavci a veľmi atletickí – za korisťou často vyskakujú z vody.
Napriek tomu, že je príbuzný dvom z troch najnebezpečnejších žralokov na svete, o žralokovi čiernom nie je známe, že by bol nebezpečný alebo agresívny voči ľuďom. Existujú prípady, keď sú príliš zvedaví na potápačov, ale vo všeobecnosti sú plachí a len zriedka uhryznú.
Žralok kladivohlavý
V Stredozemnom mori možno nájsť nie jeden, ale tri druhy žralokov kladivohlavých. Najväčší, kladivohlavý veľký, môže dorásť do dĺžky vyše 6 metrov, zatiaľ čo kladivohlavý hladký dosahuje približne 5 metrov, a najmenší a zároveň najbežnejší kladivohlavec vrúbkovaný, zriedkavo prerastie 4 metre.
Tieto fantastické stvorenia sú okamžite rozpoznateľné podľa jedinečného tvaru ich hláv, čo je tiež spôsob, akým by ste tieto tri druhy rozlíšili. Všetky tri majú rovnaké široké ploché hlavy, ktoré sú jedinečné pre žraloka kladivového, ale tvar predného okraja hlavy sa líši. Ako už názov napovedá, hlava kladivohlavého vrúbkovaného je ryhovaná ako okraj lastúry. Hlava kladivohlavého hladkého je zakrivená ako polmesiac a veľký kladivohlavý ju má rovnú.
Hoci aktívne nelovia ľudí, sú to veľmi agresívne, rozzúrené dravce a ich veľkosť a rýchlosť si vyžadujú rešpekt. Môžu byť veľmi zvedaví na potápačov a vyskytli sa prípady, keď žraloky kladivohlavé ublížili– hoci len zriedka zabíjali – ľuďom pri nevyprovokovaných útokoch.
Všetky tri tieto žraloky trpia nadmerným rybolovom kvôli hodnote ich veľkých plutiev používaných na polievku zo žraločích plutiev.