Je investícia do zlata spoľahlivou ochranou pred infláciou?

Zlato často vnímame ako ochranu proti inflácii – jeho hodnota rastie, keď kúpna sila ,,papierovej“ meny (dolára) klesá Dodávky zlata poháňa predovšetkým ťažobná produkcia, ktorá sa v roku 2016 ustálila   Ceny stúpajú Ceny potravín, komodít či bytov rastú raketovým tempom, akoby sa inflácia odtrhla z reťaze. Zrazu našporené úspory nemajú rovnakú hodnotu, ako minulý rok…. Prečítať celé
Vydané 16. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,
  • Zlato často vnímame ako ochranu proti inflácii – jeho hodnota rastie, keď kúpna sila ,,papierovej“ meny (dolára) klesá
  • Dodávky zlata poháňa predovšetkým ťažobná produkcia, ktorá sa v roku 2016 ustálila

Ceny stúpajú

Ceny potravín, komodít či bytov rastú raketovým tempom, akoby sa inflácia odtrhla z reťaze. Zrazu našporené úspory nemajú rovnakú hodnotu, ako minulý rok. Preto pomaly začíname premýšľať nad plánom ,,B“. Odborníci odporúčajú investície do ušľachtilých kovov. Je však otázne, či ide o spoľahlivú ochranu pred zdražovaním alebo sa zbytočne vystavíme riziku.

Hovorí sa, že zlato rastie spolu s infláciou. Teda, ak finančnú rezervu ,,ukryjete“ do tohto kovu, nemali by ste o ňu prísť.

Rekordná inflácia

Kým sa minulý rok inflácia na Slovensku pohybovala na úrovni 3,2 percenta, dnes je už realita úplne iná. Aprílovú infláciu (11,8 percent) podporili ceny potravín, palív a energií, pričom medziročne ide o najväčšie zdražovanie za posedných 22 rokov.

Graf Štatistického úradu Slovenskej republiky

ZLATO

Medzi popredných hráčov v celosvetovej ťažbe zlatého kovu patria Čína, Južná Afrika, Spojené štáty americké, Austrália, Rusko a Peru.  Produkcia zlata bola v roku 2018 zhruba 3 260 ton, čo predstavuje mierny rast oproti roku 2010 (2 500 ton). Aj napriek určitému nárastu v priebehu rokov sa produkcia ťažby zlata od roku 2016 výrazne nezmenila. Jedným z dôvodov je, že „ľahké zlato“ už bolo vyťažené.  Baníci musia kopať hlbšie, aby sa dostali k rezervám kvalitného zlata.

Faktom zostáva, že momentálne je prístup k zlatu nespochybniteľne náročnejší. Výsledkom je, že baníci sú neustále vystavovaní nebezpečenstvám, teda zvyšujú sa náklady na produkciu, čo vedie k zvyšovaniu cien.

V súčasnosti sa cena zlata pohybuje na úrovni 6-tisíc eur za sto gramov.

Neexistuje žiadna záruka toho, že ak dôjde k prudkému nárastu inflácie, zlato bude generovať nadpriemerné výnosy ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Investovať do zlata ?

Ako každá iná investícia, aj zlato vykazuje volatilitu. Priama investícia do fyzického zlata predstavuje maximálnu bezpečnosť v prípade kolapsu finančných systémov. Na druhej strane ide o najdrahší spôsob, ako do neho investovať. Pre súkromných investorov však získavanie ušľachtilého kovu zahŕňa pomerne vysoké obchodné marže.

Z dlhodobého hľadiska je zlato spoľahlivé ako uchovávateľ hodnoty, zároveň je aj akousi zárukou v časoch rastúcej inflácie či geopolitických vplyvov, ktorých dopady zasahujú aj finančné trhy. Keďže je jeho hodnota pomerne stabilná, tak riziko je v rámci investovania nižšie ako pri iných obchodovaných komoditách.

Kedy investovať do zlata?

Odpoveď znie vždy – za predpokladu, že ide o dlhodobú investíciu.

Aký druh strachu spúšťa rast zlata?

Strach z inflácie alebo z toho, že papierové aktíva sa vrátia na svoju vnútornú hodnotu (nulovú). Tiež, že štáty ako napríklad Grécko, Írsko, Island, Portugalsko a áno, dokonca aj Spojené štáty americké nebudú schopné splácať svoje dlhy. Niektorí sa obávajú aj toho, že sa Európska únia rozpadne. Iných poháňa strach z kolapsu alebo nestability akciového trhu.

V súčasnosti je mimoriadne aktuálny strach z vojny alebo terorizmu. Rovnako sa chcú ľudia zabezpečiť pred nečakaným zrútením trhu s bývaním. Nie je ani ojedinelý strach z osobného bankrotu alebo bankrotu spoločnosti. Jednoducho všetok strach nás môže dohnať k investovaniu do zlata.

V časoch ekonomickej neistoty sa viac ľudí obracia na investovanie do zlata kvôli jeho trvalej hodnote. Zlato sa často považuje za „bezpečný prístav“ v turbulentných časoch. Keď očakávané alebo skutočné výnosy z dlhopisov, akcií a nehnuteľností klesnú, záujem o investovanie do zlata môže vzrásť, čím sa jeho cena zvýši ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Ochrana pred infláciou

Cena zlata je vo všeobecnosti nepriamo úmerná hodnote amerického dolára, pretože kov je denominovaný v dolároch. Silnejší americký dolár má tendenciu udržiavať cenu zlata nižšiu a kontrolovanejšiu, zatiaľ čo slabší americký dolár pravdepodobne vyženie cenu zlata vyššie prostredníctvom rastúceho dopytu (viac zlata kúpime vtedy, keď je dolár slabší ). V dôsledku toho je zlato často vnímané ako ochrana proti inflácii.

Keďže zlato rastie spolu s infláciou, tak ide určite o spoľahlivý spôsob, ako neprísť o financie. Len nezabúdajme na to, že držanie zlata z nás nespraví milionárov, no na druhej strane nebudeme ani chudobnejší.