Digitálne technológie, Deti
Je vaše dieťa stále na mobile alebo pred televíziou? Nastavte zdravé digitálne hranice
Dnešné deti sú neustále zaplavované technológiami.
Dbajte na ich bezpečnosť a predchádzajte závislosti.
Dnešné deti sú neustále zaplavované technológiami, od smartfónov a sociálnych médií až po hry na televízoroch a tabletoch.
Aj keď je dôležité, aby si deti a tínedžeri vypestovali správny vzťah pre technológie, napokon budú počítače používať celý život, ich prílišné používanie môže mať škodlivé zdravotné a fyzické následky.
Negatívne účinky na zdravie detí siahajú od zvýšeného rizika obezity, až po stratu sociálnych zručností a problémy so správaním.
To, samozrejme, neznamená, že rodičia musia svojim deťom úplne zakázať technológie.
Je však dôležité, aby si uvedomovali potenciálne účinky technológií na deti a vyvinuli možnosti na obmedzenie času stráveného pred obrazovkou ich detí.
Ako technológie ovplyvňujú naše deti
Technológia je všade, a hoci nemôžeme a nemali by sme technológie úplne zakázať, môžeme našim deťom stanoviť limity, aby sme vykompenzovali niektoré negatívne vplyvy.
Príliš veľa času pred obrazovkou môže ovplyvniť fyzické zdravie vášho dieťaťa, ako aj jeho správanie.
Detská obezita a obrazovky
Keďže deti trávia viac času písaním alebo ťukaním na obrazovku, prirodzene trávia menej času vonku a nevenujú sa fyzickým aktivitám.
Dnešné deti sú zaplavené médiami, ktoré súperia o ich pozornosť. Napriek všetkým týmto rozhodnutiam televízia naďalej dominuje v ich voľnom čase.
Hoci vzťahy medzi televíziou, stravovacími návykmi, výživou a fyzickou aktivitou sú zložité, nedávny nárast detskej obezity čiastočne súvisí s časom stráveným pozeraním televízie.
Výskum zistil, že deti a dospievajúci sa môžu zapojiť do bezduchého jedenia pri pozeraní televízie alebo hraní videohier.
V dôsledku toho vidíme zvýšenú mieru obezity u detí a dospievajúcich.
Reklamy na nezdravé potraviny pútajú pozornosť detí
Väčšina reklám počas programov zameraných na deti je na nezdravé potraviny s vysokým obsahom tuku, cukru alebo soli s nízkou nutričnou hodnotou.
Tieto výrazne propagované potraviny sa konzumujú vo väčších množstvách ako zdravšie potraviny, napríklad ovocie a zelenina, ktoré sa propagujú len zriedka.
Okrem toho sa reklamy zameriavajú na hodnotu potravín, pretože pochádzajú skôr z uspokojovania emocionálnych ako zdravotných potrieb.
Zvyšovanie úrovne aktivity detí je kľúčovým spôsobom, ako zabrániť tomu, aby deti rástli s nadváhou.
Je dôležité, aby sa deti už v ranom veku zaujímali a zapájali do aktívnej činnosti.
Tieto aktivity musia byť zábavné, udržateľné a primerané veku a vývoju dieťaťa.
Povzbudzujte svoje deti, aby sa hrali vonku.
Ak vám to čas dovolí, pripojte sa k svojim deťom pri hre vonku.
Môžete hrať spolu hry, chodiť na prechádzky, bicykel či korčule.
Je veľmi veľa druhov aktivít, ktoré vám pomôžu utužiť rodinné vzťahy a zároveň spáliť energiu.
Vplyv technológie na sociálny rozvoj detí
Technológia úplne zmenila spôsob, akým spolu komunikujeme.
Dokonca aj ako dospelí sme náchylnejší poslať textovú správu a nie telefonovať.
Podobne sa na sociálnych sieťach často správame inak, ako by sme sa správali osobne.
Tieto rozdiely sa netýkajú iba dospelých. Keď deti trávia veľa času na sociálnych sieťach, môže to viesť k zníženiu ich sebavedomia.
Tínedžeri vidia upravený obsah, ktorý môže viesť k úzkosti v dôsledku porovnávania sa so svojimi rovesníkmi.
Vo všeobecnosti môže používanie technológií spôsobiť u detí sociálne problémy a problémy so správaním, pretože minimalizuje čas, ktorý deti trávia interakciou s ostatnými.
Uistite sa, že viete, čo vaše deti zdieľajú na sociálnych médiách
Nastavte rodičovskú kontrolu na počítačoch, smartfónoch a tabletoch na blokovanie nevhodných webových stránok a aplikácií.
Dbajte na bezpečnosť.
Uistite sa, že deti poznajú zásady kybernetickej bezpečnosti a ochrany osobných údajov.
Vysvetlite im dôsledky nevhodného správania online a ako si udržať svoju digitálnu identitu bezpečnú.
Portál webwise.ie píše, že rodičovská kontrola je dostupná na väčšine zariadení s pripojením na internet vrátane počítačov, smartfónov, tabletov a herných systémov.
Môže pomôcť znížiť riziko, že sa vaše dieťa stretne s nevhodným obsahom, keď je online.
Okrem sledovania času stráveného pred obrazovkou vášho dieťaťa je tiež dôležité uistiť sa, že sa zapája do spoločenských aktivít.
Naplánujte si stretnutia s priateľmi a povzbuďte svoje dieťa k interakcii s ostatnými.
Ďalším skvelým spôsobom, ako obmedziť čas strávený pred obrazovkou a podporiť fyzickú aktivitu a sociálnu interakciu, je prihlásiť svoje deti do športovej tímu.
To prinesie do ich rozvrhu organizované praktiky a hry, ktoré im umožnia nielen cvičiť, ale aj byť spoločenský s ostatnými deťmi v ich veku.
Strata pozornosti
Vďaka internetu a rôznym platformám môžete takmer okamžite sledovať reláciu alebo počúvať skladbu a dokonca preskakovať reklamy.
Výsledkom je, že dnešné deti sú pripravené na okamžité uspokojenie; chcú to, čo chcú, a chcú to hneď.
Elektronika, ako sú smartfóny a tablety, ľuďom sťažuje sústredenie a ľahšie ich rozptyľujú neustále zvuky a upozornenia.
Štúdia vykonaná v Kanade hovorí, že odkedy sa používanie technológie zvýšilo (okolo roku 2000), priemerná doba pozornosti sa znížila z 12 sekúnd na 8 sekúnd.
Jedným zo spôsobov je obmedziť používanie technológií, kým sa deti sústredia na iné úlohy.
Zakážte používanie smartfónu pri práci na domácich úlohách, podporujte konverzáciu a interakciu počas večere, vypnite televízor, keď deti čítajú.
Podporujte u detí aktívne používanie technológií
Namiesto pasívneho sledovania obrazoviek podporujte aktívne používanie technológie, ako sú tvorivé aplikácie, vzdelávacie hry a cvičenia na rozvoj jemnej motoriky.
Digitálna technológia je neoddeliteľnou súčasťou života detí v dnešnej dobe, ale ako s ňou zaobchádzať je kľúčové pre ich zdravý vývoj.
Riadenie digitálneho životného štýlu detí zahŕňa stanovenie hraníc, podporu aktívneho používania, bezpečnostné opatrenia a podporu vyváženého životného štýlu.
S vhodnými stratégiami môžeme zabezpečiť, aby technológie slúžili ako nástroj na podporu rozvoja a vzdelávania detí, namiesto toho, aby im škodili.