ZDRAVIE

Až 77 % Slovákov trápia problémy s duševným zdravím, väčšina z nich ich nerieši

Rizikovú skupinu tvoria mladí ľudia do 24 rokov.
Na 100-tisíc obyvateľov Slovenska pripadá len päť psychiatrov.

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Problémy s duševným zdravím trápia mnohých Slovákov. Vyplýva to aj z najnovšieho prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka.sk a výskumnej agentúry Behavio. Realizoval sa na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku na reprezentatívnej vzorke tisíc ľudí z každej krajiny.

Ako uvádza Forbes, prieskum poukazuje na nie príliš pozitívne čísla. V priebehu posledného roka až 77 % Slovákov sa stretlo s pocitmi stresu či psychickej nepohody. Dobrou správou však je, že v porovnaní s Maďarskom a Českom sme na tom lepšie.

Mladí ľudia ako riziková skupina

Spomínané problémy sa týkajú najmä mladých ľudí do 24 rokov. V ostatných vekových skupinách ide prevažne o slobodných ľudí a ženské pohlavie.

Pocity ako smútok, stres či veľké psychické vypätie za posledný rok pociťovalo 17 % jedincov. V prípade pohlavia sa s nimi stretávali najčastejšie ženy.

duševné zdravie a Slováci

Spúšťačom psychickej nepohody sú v mnohých prípadoch partnerské vzťahy. Zdroj: pexels.com

„Mladí ľudia vo veku 18 až 24 v prieskume priznali, že stres zažívajú často. Čísla ukazujú, že ide o každého tretieho mladého človeka,“ približuje výsledky skúmania country manager spoločnosti Pilulka.sk Ján Šaulič.

INZERCIA

Spúšťače psychickej nepohody

Spúšťače psychickej nepohody sú rôzne. Rozvíjať ju môžu vysoké pracovné nároky šéfa či nedostatočné finančné zabezpečenie. Podľa odborníkov však za najväčší spúšťač možno považovať problémy v medziľudských vzťahoch.

Prejavovať sa môžu rôzne, či už v podobe medzigeneračných problémov alebo nedorozumení medzi rodičmi a deťmi. Dôraz sa kladie aj na partnerské a manželské vzťahy, ktoré v mnohých prípadoch končia rozchodom či rozvodom. Podľa štatistík sa počas minulého roka na Slovensku rozviedlo viac než 8 000 párov, informuje portál Refresher News. K najväčšiemu počtu rozvedených manželstiev patrili také, ktoré trvali viac ako 20 rokov.

duševné zdravie a Slováci

Rizikovou skupinou v rámci psychického zdravia sú mladí ľudia. Zdroj: pexels.com

Ako pre Forbes dodáva riaditeľka Linky dôvery Nezábudka Monika Martinezová, za smútkom môže byť aj strata milovanej osoby v podobe úmrtia. Výnimku netvorí ani single život, ktorý sa podpisuje na intenzite psychických problémov, najmä u mladých ľudí.

Málokto navštívi odborníka

Síce žijeme v dobe, kedy psychické zdravie prestáva byť tabu, málokto skutočne vyhľadá odbornú pomoc. Podľa štatistík spomínaného prieskumu sa len 13 % ľudí obráti na odborníka v podobe psychológa alebo psychiatra.

Najčastejšie sa snažia svoje problémy riešiť prostredníctvom zverenia sa priateľom alebo rodine. Niektorí hľadajú pomoc na internete skrz videá alebo diskusné fóra. V prípade pätiny respondentov ich neriešia vôbec.

duševné zdravie a Slováci

Duševnú pohodu môže ovplyvniť aj strata milovanej osoby. Zdroj: pexels.com

Síce okruh blízkych môže zmierniť duševnú nepohodu, pri vážnych problémoch sa odporúča vyhľadať odbornú pomoc. V mnohých prípadoch sa však tento krok preskočí z dôvodu finančnej situácie alebo preťaženosti odborníkov.

Ako sme písali v našom predošlom článku, na Slovensku sme v prípade celkového počtu psychiatrov ďaleko pod priemerom Európskej únie. Kým v ostatných členských štátoch na 100-tisíc obyvateľov pripadá 17 psychiatrov, u nás ide na rovnaký počet obyvateľov o piatich.

Zároveň psychiatrické ambulancie sú nerovnomerne rozložené po celej krajine. Na základe toho sa nie každý pacient vie dostať k odbornej pomoci. Ďalším problémom je čakacia doba na vyšetrenie, ktorá sa najčastejšie pohybuje okolo siedmich týždňov.

Kde hľadať pomoc?

Mnoho ľudí sa bojí vyhľadať odbornú pomoc kvôli nepochopeniu okolia. V súčasnom svete zameranom na technológie možno nájsť odbornú pomoc aj na internete. Ide o efektívnu možnosť, ktorá sa dá využiť anonymne z pohodlia domova.

Liga za duševné zdravie Slovenskej republiky ponúka bezplatnú Linku dôvery Nezábudka. K jej benefitu patrí, že je dostupná 24-hodín denne. Možno si vybrať medzi telefonickou alebo e-mailovou komunikáciou.

Známym riešením je aj online poradňa IPčko.sk, ktorá funguje na podobnej báze ako predošlá možnosť. Možno si vybrať konkrétneho odborníka, pričom niektorí z nich pochádzajú z Českej republiky.

duševné zdravie a Slováci

Slovensko má dlhodobý problém s nedostatkom odbornej pomoci. Zdroj: pexels.com

Dostupné sú aj poradne špecializujúce sa na konkrétny problém. Jednou z nich je Dobrá linka, ktorá sa primárne orientuje na mladých zdravotne znevýhodnených ľudí. K jej benefitu patrí, že s odborníkom možno komunikovať aj prostredníctvom video hovoru, čo môže pôsobiť dôveryhodnejšie. Dostupná je počas pracovných dní od 15:00 do 20:00 hod. V prípade video poradne sa je možné hovoru zúčastniť každý utorok a štvrtok v rovnakých časových intervaloch ako pri chatovej poradni.

Za problémami s duševným zdravím často stoja vážne situácie. Príkladom je sexuálne zneužívanie, ktorému sa venuje poradňa stalosato.sk. Zároveň na svojej stránke ponúka články šíriace osvetu ohľadom sexuálneho násilia.

Pokračujte na ďalší príspevok »