Umelá inteligencia

Čínski vedci vyvinuli prvé „dieťa” s umelou inteligenciou: Zoznámte sa s Tong Tong

Entita AI má inteligenciu a správanie trojročného dieťaťa.
Vedci dokonca tvrdia, že môže zažívať radosť, hnev aj smútok.
Vydané 20. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Čínski vedci vyvinuli strašidelnú entitu s názvom Tong Tong („malé dievčatko“), ktorá vyzerá a správa sa ako trojročné dieťa. „Prvé dieťa umelej inteligencie na svete“ má byť významným krokom k vyvinutiu takzvanej „obecnej umelej inteligencie“.

Vedci z Pekinského inštitútu pre všeobecnú umelú inteligenciu (BIGAI) predstavili virtuálne dieťa na výstave venovanej práve produktom založeným na umelej inteligencii a vyvolali obrovský záujem médií aj odbornej verejnosti, informuje Daily Mail. Tong Tong totiž dokáže prejaviť aj čosi ako emócie a neustále sa zdokonaľuje prostredníctvom kontaktov s ozajstnými ľuďmi. Aspoň tak to tvrdia jej tvorcovia.

Čo sa týka vzhľadu, Tong Tong má 3D animovanú tvár, ktorá napodobňuje skutočné detské výrazy a dodáva jej živú osobnosť.

Čo Tong Tong dokáže?

„Tong Tong má myseľ a chce sa naučiť pochopiť ľudský rozum,“ znie v propagačnom videu. „Rozoznáva dobré od zlého, vyjadruje svoje postoje a má silu meniť budúcnosť.“

Snáď najvýraznejšia vlastnosť, ktorou sa Tong Tong líši od iných programov založených na umelej inteligencii, je schopnosť zadávať si úlohy odvíjajúce sa od jej vlastných hodnôt a ideálov. Jej tvorcovia tvrdia, že sa dokáže samostatne sa učiť a skúmať svoje prostredie, pociťuje radosť, hnev aj smútok.

Tong Tong dokáže komunikovať s ľuďmi aj prostredníctvom výrazov ich tváre a gest. Vie identifikovať a odkomunikovať celý rad pocitov vrátane šťastia či hnevu a dokáže odhadnúť a adekvátne reagovať na emocionálny stav druhých. Jej slovná zásoba je v rozsahu približne 600 slov. Najunikátnejšou vlastnosťou Tong Tong je však jej schopnosť samostatne prideľovať úlohy. Momentálne je na úrovni 3-4 ročného dieťaťa a neustále sa zlepšuje.

Vnímavá aj poriadkumilovná

Tong Tong bola odhalená na výstave Frontiers of General Artificial Intelligence Technology Exhibition, ktorá sa konala v Pekingu koncom januára.

Inzercia

Ľudia, ktorí výstavu navštívili, mohli s Tong Tong komunikovať a sledovať ju, ako sa v daných situáciách správa. Keď ju nastavili tak, aby mala okolo seba rada poriadok, Tong Tong napravila rámik s fotkou na stene a dokonca si priniesla stoličku, aby mohla vyliezť na stôl a na rámik dočiahnuť. Ak niekto počas simulácie rozlial mlieko, vzala handru a tekutinu utrela.

Na rozdiel od robotov poháňaných AI, ktorých ste mohli vidieť vo filmoch ako Terminátor, Tong Tong nemá fyzickú podobu. Namiesto toho entita AI existuje a funguje vo virtuálnom prostredí, s ktorým je schopná interagovať.

Snaží sa pochopiť ľudské vnímanie

Zatiaľ nie je jasné, či je Tong Tong skutočne autonómnym agentom, ale zdá sa, že jeho tvorcovia naznačujú, že je oveľa nezávislejšia ako predchádzajúca AI.

Podľa BIGAI je Tong Tong schopná definovať si nové úlohy na základe hodnôt a zdravého rozumu podobne ako ľudia.

Video, ktoré zverejnil BIGAI, hovorí: „Tong Tong má myseľ a snaží sa pochopiť zdravý rozum, ktorý používajú ľudia. Rozlišuje správne od nesprávneho, vyjadruje svoje postoje v rôznych situáciách a má moc formovať budúcnosť.“

Tong Tong je schopná definovať si nové úlohy na základe hodnôt a zdravého rozumu podobne ako ľudia. Zdroj: pexels-cottonbro-studio

„V snahe pokročiť vo vývoji obecnej umelej inteligencie musíme vytvárať také „bytosti“, ktoré dokážu pochopiť zložitosť moderného sveta a ktoré budú mať viacero rôznych zručností,“ povedal riaditeľ inštitútu Žu Song-čun.

Samozrejme, aj v tomto unikátnom „ diele” existujú obavy týkajúce sa potenciálu Tong Tong manipulácie, najmä pokiaľ ide o jej vplyv na nič netušiacich jednotlivcov, najmä deti.

Kritici v rámci komunity umelej inteligencie tiež vyvolali pochybnosti o vedeckej prísnosti, ktorá je základom vývoja Tong Tong, a považujú ju skôr za prepracovanú aplikáciu už existujúcich technológií než za skutočný pokrok v AI.

Ako aj Tong Tong stiera hranice medzi umelou a ľudskou inteligenciou, etické a technické dôsledky jej existencie zostávajú predmetom ďalšieho intenzívneho skúmania a odborných diskusií.

Pokračujte na ďalší príspevok »