Starostlivosť o pokožku

Je nutné sprchovať sa každý deň?

Pri umývaní vlasov a tela neexistuje jedno pravidlo, ktoré by platilo pre každého z nás. Dôležité je nájsť si také, ktoré vyhovuje práve vášmu telu.
Pozrite si, čo si o každodennom sprchovaní myslia lekári.
Vydané 22. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Sprchovanie je súčasť našich denných hygienických návykov. Pravdepodobne ste už počuli o rôznych alternatívnych metódach osobnej hygieny naprieč celým svetom, najmä zo sveta celebrít. Aj napriek tomu, väčšina z nás zostáva pri tom svojom, každodennom sprchovaní. Veď k tomu nás predsa vedie moderná spoločnosť. Je to ale naozaj nutné a zdravé pre naše telo?

Názory odborníkov

Podľa denníka New York Times dermatológovia tvrdia, že mnoho ľudí každodenné sprchovanie ani nepotrebuje, ani nepraktizuje. Dermatologička Joyce Park tvrdí, že pri umývaní pokožky neexistuje univerzálny prístup, ktorý by platil pre každého človeka na planéte rovnako. Frekvencia umývania závisí najmä od toho, aký máme typ pokožky a vlasov, koľko sa potíme a akú prácu vykonávame. Pokiaľ máme suchú pokožku, každodenné umývanie jej môže skôr uškodiť, ako pomôcť.

Portál Zdravie prináša názor všeobecného lekára Jeana-Christophera Nogretteho, ktorý tvrdí, že každodenné sprchovanie nie je pre naše zdravie nevyhnutné. Problémom sú pachy. Človek je živočíšny druh, ktorý svoju telesnú teplotu reguluje najmä potením. A práve preto, máme v podpazuší, na chodidlách či v oblasti genitálií vyvinuté potné žľazy, ktoré produkujú mastný pot určený na obmedzenie trenia. Práve tieto miesta sú ideálnou pôdou pre baktérie, ktoré vytvárajú zápach. Každý deň by sme teda mali myslieť najmä na tieto oblasti, neznamená to však, že si musíme umývať každý deň aj celé telo. Kľúčové sú pri umývaní aj ročné obdobia, v zime sa potíme logicky menej, ako počas letných horúčav.

Dermatologička Dominika Cibulková si myslí, že umývať sa každý deň nie je nezdravé a nie je na tom nič zlé. „Počas dňa sa pokožka potí. Baktérie a kvasinky majú lepšie podmienky množiť sa a spôsobovať, respektíve zhoršovať kožné ťažkosti. A to platí aj u detí.“ Kľúčové však podľa nej je najmä to, čím sa umývame. Odporúča najmä jemnú kozmetiku bez silných parfumov a dráždivých látok.

Svoju každodennú rutinu si môžete spríjemniť rôznymi vonnými olejmi či guličkami do kúpeľa. ZDROJ: Pexels.com

Kedy sa sprchovať každý deň?

Ako sme už spomínali, pri každodennej hygiene neexistuje pravidlo, ktoré by platilo pre všetkých. Niekomu vyhovuje sprchovanie každý deň, niekomu zase každý druhý, či tretí. Ak by sme však mali vo všeobecnosti povedať, ako by to bolo pre vás aj pre ľudí vo vašom okolí najlepšie, závisí to najmä od toho akú prácu vykonávate a koľko sa potíte. Preto by sme si mali najčastejšie umývať tie oblasti, v ktorých sa nachádza najviac potných žliaz (podpazušie, oblasť genitálií, chodidlá), aby sme sa vyhli upchávaniu pórov, ktoré by mohli spôsobiť kožné problémy. Zároveň sa tým vyhneme aj nepríjemnému zápachu. Mydlo zachytáva nie len nečistoty, ale odstraňuje aj hydrolipidový film, ktorý chráni našu pokožku. Jeho obnova trvá zvyčajne niekoľko hodín. Niektorí ľudia takéto každodenné návyky znášajú pomerne dobre, horšie sú na tom však tí, ktorí majú suchú, citlivú či atopickú pokožku. Práve takíto ľudia by mali obmedziť každodenné sprchovanie, prípadne si denne umývať len spomínané oblasti s najvyššou koncentráciou potu.

INZERCIA

Neodporúča sa najmä nadmerné sprchovanie, napríklad ráno aj večer. Práve týmto zamedzujeme obnove prirodzeného ochranného filmu a naša pokožka trpí. Zároveň si takto môžeme z pokožky „vymyť“ aj tie baktérie, ktoré sú pre ňu prospešné.

Ako sa správne starať o svoje telo ?

Správna denná hygiena sa netýka len zubov, pleti či vlasov, ale celého tela. Tu je zopár tipov, ako sa správne a šetrne umývať:

  • Nesprchujte sa príliš dlho, môže to spôsobiť nadmerné vysušovanie pokožky;
  • Nepoužívajte agresívne parfumované sprchové gély a mydlá, skúste skôr jemnú či prírodnú kozmetiku, ktorá je pre telo prirodzenejšia a nedráždi pokožku;
  • Neumývajte sa drsnou špongiou, zvoľte radšej píling, ktorý pomáha odstrániť odumreté zvyšky kože;
  • Sprchujte sa skôr v teplej vode (cca 32-38 stupňov), nie v horúcej, ktorá prispieva k vysušovaniu pokožky;
  • Po sprchovaní nedrhnite pokožku uterákom, len ju ním jemne poklepkajte;
  • Po každom sprchovaní používajte hydratačné telové mlieko, najlepšie je naniesť ho kým je pokožka ešte mierne vlhká;
  • Pri atopickej pokožke môžeme párkrát do týždňa pridať aj kúpele v hypermangáne alebo ovsených vločkách.

Pokračujte na ďalší príspevok »