Zdravé zuby

Úsmev ako z reklamy. Viete ako sa starať o zuby a ústnu dutinu?

Máme si zuby umývať pred alebo po raňajkách? Je nutné umývať si zuby po každom jedle?
Sonická alebo klasická kefka? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Starostlivosť o zuby je pre naše zdravie kľúčová. To, že si zuby máme umývať minimálne dvakrát za deň nám rodičia vštepujú už od raného veku. Nie je to len preto, aby sme sa vyhli nepríjemnému zápachu z úst. Zdravé telo si vyžaduje správnu ústnu hygienu. Zlá starostlivosť o zuby môže viesť k rozvoju ochorenia srdca, cukrovky alebo predčasnému pôrodu. A ako to je teda s tým umývaním? Máme si zuby umývať dvakrát za deň, alebo po každom jedle? A čo ranná ústna hygiena? Čistenie pred alebo po raňajkách?

Len kefka nestačí

Možno ste už počuli, že čistenie ústnej dutiny nepozostáva len z čistenia zubov. Nezabúdajte ani na ďasná a jazyk. Zvoľte si vhodnú kefku, najlepšie takú, ktorá nedráždi vaše ďasná, čiže s jemnejšími štetinami. Zubári odporúčajú skôr také kefky, ktoré majú štetiny nahusto, aby ste pri čistení zubov pokryli celú plochu zubu. Správny čas na umývanie zubov v podstate neexistuje. Najjednoduchšie zistíte či sú vaše zuby správne umyté tak, že si po nich prejdete jazykom. Takto najlepšie zistíte, či na nich ešte zostali nejaké nečistoty a zubný povlak. Umývajte si ich po jedle, krúživými pohybmi bez tlaku a prechádzajte pritom aj po ďasnách. Nezabudnite ani na stoličky! Aj keď ich pri úsmeve nie je vidieť, práve na nich sa tvorí najviac zubných kazov.

Len kefka nestačí – používajte pri svojej ústnej hygiene aj medzizubnú kefku, jednozväzkovú kefku na stoličky a zadné časti zubov, zubnú dentálnu niť, škrabku na jazyk a ústnu vodu.

Rovnako ako sa staráme o svoju pleť, vlasy a pokožku by sme nemali zabúdať ani na starostlivosť o zuby. ZDROJ: Pexels.com

Ako často si umývať zuby?

Naše žiarivé úsmevy by sme si mali umývať približne dvakrát až trikrát denne, najdôkladnejšie najmä pred spaním a vždy po jedle. Zubnú kefku je dobré meniť približne každé tri mesiace, alebo po chorobe či pri viditeľných známkach opotrebovania. A ako je to teda s umývaním zubov pred alebo po raňajkách? Určite po raňajkách. Zubári varujú, že pokiaľ si zuby po raňajkách neumyjete, môže dôjsť k problémom so zdravým ústnej dutiny. Raňajky zanechajú vo vašich ústach čiastočky jedla a cukry. A to je ideálne prostredie pre vznik zubného kazu či ochorenia ďasien. Pokiaľ si zuby umývate pred raňajkami, môže dôjsť k zvýšenej citlivosti. Kyslé jedlá a nápoje ako je napríklad pomarančový džús, môžu dočasne zmäkčiť zubnú sklovinu. Preto je s umývaním po raňajkách dobré počkať aspoň 30 minút.

 Sonická alebo klasická kefka ?

Elektronické a sonické kefky sú v poslednej dobe veľmi populárne, no sú to skôr kefky pre lenivých. Nie je pravda, že dokážu zuby vyčistiť lepšie ako klasická kefka. Rovnako dobre dokážete ošetriť svoj chrup aj vlastným úsilím. Sonické kefky však majú aj niekoľko výhod:

INZERCIA

 • Funkcia senzoru tlaku a časovač
 • Jednoduchšie odstraňujú povlak a nečistoty ukladajúce sa na zuboch
 • Šetria drahocenný čas a majú dlhšiu životnosť

Ako sa správne starať o zuby a predísť zubným kazom?

Zuby nie sú len o nádhernom úsmeve, ale aj dôležitým nástrojom pre trávenie a komunikáciu. Preto im musíme venovať dostatočnú pozornosť a náležitú starostlivosť. Bolesť zubov dokáže byť veľmi intenzívna a nežiadúca, vyhnete sa jej týmito krokmi:

 1. Pravidelná ústna hygiena – dookola ospevovaná, no veľmi dôležitá. Nezabúdajte ani na ďasná a jazyk. Práve na nich sa usádzajú baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach z úst;
 2. Medzizubné priestory – okrem samotných zubov je veľmi dôležité dbať na čistotu medzizubných priestorov. Každý z nás má zuby od seba vzdialené inak, preto je podstatné zvoliť si vhodnú medzizubnú kefku a používať zubnú niť;
 3. Dentálna hygiena – Lekári odporúčajú absolvovať dentálnu hygienu každých 6 mesiacov. Práve dentálna hygiena pomáha odstrániť nečistoty, ktoré sa na zuboch trvalo usídlili. Nezabúdajte ani na pravidelné zubné prehliadky u vášho zubného lekára;
 4. Zdravá strava – Áno, aj to čo jeme, má vplyv na zdravie nášho chrupu. Obmedzte preto konzumáciu sladkostí, sladkých nápojov a celkovo potravín plných cukrov. Práve cukor je najväčším spúšťačom tvorby zubného kazu. Naopak, konzumácia ovocia, zeleniny a potravín bohatých na vápnik prispieva k silnejším a zdravším zubom;
 5. Vyhnite sa fajčeniu a alkoholu – Iste veľmi dobre viete, že fajčenie a pitie alkoholu majú nežiadúce účinky na vaše ďasná a zuby. Spôsobujú zápal a oslabenie chrupu.

Prevencia je dôležitá. Nezabúdajte na pravidelné prehliadky u svojho zubného lekára. ZDROJ: Pexels.com

Na záver niekoľko zaujímavosti:

 • Za celý život človek vyprodukuje viac ako 25 000 litrov slín. Týmto množstvom by sme mohli naplniť dva bazény;
 • Otlačok zubov je rovnako jedinečný ako otlačky prstov. Na svete neexistuje človek, ktorý by mal rovnaké zuby ako vy;
 • Zubná sklovina je najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Aj napriek tomu, že sa skladá z rovnakých látok ako kosti (vápnik, fosfát), radíme ju medzi tie najtvrdšie. To však neznamená, že je nezničiteľná.
 • Nie každý človek má zuby múdrosti. Súvisí to s genetikou a veľkosťou sánky. Niektorým ľudom vyrastú bez problémov, iných naopak veľmi potrápia a niekto ich nemá dokonca ani uložené v kosti.

Pokračujte na ďalší príspevok »