Ozónoterapia a prevencia zubného kazu

Zubný kaz je ochorenie tvrdých zubných tkanív. Je to dynamický proces, v ktorom sa striedajú obdobia demineralizácie a remineralizácie, odohrávajúce sa v priamej závislosti na prítomnosti a aktivite mikrobiálneho povlaku na povrchu zuba. Autor textu: MDDr. Bc. Nina Joklová | stomatológ | Bratislava   Práve prítomnosť cukrov vedie k porušeniu rovnováhy a vo svojom dôsledku aj […]

Zubný kaz je ochorenie tvrdých zubných tkanív. Je to dynamický proces, v ktorom sa striedajú obdobia demineralizácie a remineralizácie, odohrávajúce sa v priamej závislosti na prítomnosti a aktivite mikrobiálneho povlaku na povrchu zuba.

Autor textu: MDDr. Bc. Nina Joklová | stomatológ | Bratislava

 

Práve prítomnosť cukrov vedie k porušeniu rovnováhy a vo svojom dôsledku aj k pokračujúcej deštrukcii štruktúr zuba prostredníctvom vzniknutých kyselín. V miestach, kde sa ukladá zubný povlak, hodnota pH veľmi prudko klesá a dochádza k demineralizácii skloviny. Pokiaľ zubný povlak odstránime a nedovolíme vzniknúť novému, dochádza k oprave nielen povrchových, ale aj hlbších partií zuba. Vďaka prirodzenej remineralizácii je zub reparovaný a plne funkčný. Tu zohráva najvýznamnejšiu úlohu práve dôkladné a správne čistenie zubov. V prevencii zubného kazu stojí na prvom mieste starostlivosť o zuby. K nej patria odstraňovanie povlaku, dôkladné čistenie medzizubných priestorov a odborné odstraňovanie zubného kameňa, ale aj správna životospráva, vylúčenie lepivej potravy ako čokoláda alebo cukríky, a pravidelné návštevy stomatológa, zamerané na včasnú detekciu zubného kazu. Svoje miesto v prevencii majú aj doplňujúce prostriedky dentálnej hygieny, ako sú ústne vody, pasty a gély.

Zubný kaz určujeme pri stomatologickom vyšetrení vizuálnym kontaktom prostredníctvom sondy alebo RTG vyšetrením. Zubný kaz treba chápať ako ochorenie, ktoré je pri včasnej diagnostike vo svojich ranných štádiách dejom reverzibilným, teda vyliečiteľným. Pri využití ozónoterapie máme možnosť ovplyvniť kaz už v počiatočných štádiách, kedy ešte nedošlo k morfologickému poškodeniu tvrdých zubných tkanív. Keďže aplikácia ozónu je nedeštruktívna, nedochádza ku strate skloviny ani dentínu v dôsledku preparácie a nie je potrebná ani výplňová terapia. Pre ozónoterapiu je charakteristická vysoká úspešnosť, výborná znášanlivosť pacientami a prakticky neprítomnosť vedľajších nežiaducich účinkov.

Ozón má dezinfekčné, antimikrobiálne a terapeutické účinky. V súčasnosti predstavuje účinnú a zároveň jednoduchú metódu ako vo všeobecnej medicíne, tak aj v stomatológii. V oblasti kariológie má schopnosť deštruovať až 99% kariogénnych mikroorganizmov, a tým deaktivovať najrozšírenejšie ochorenie dutiny ústnej, teda zubný kaz. Ošetrenie ozónom má výnimočnú vlastnosť, a tou je vyliečenie zubného kazu bez nutnosti vŕtania. Musí však ísť nevyhnutne o kazy v počiatočnom štádiu, s menším rozsahom. V prípade opačnom, kedy je už proces ireverzibilný, sa nevyhneme klasickému postupu s nutnosťou vŕtania. Avšak aj v tomto prípade má ozónoterapia svoje miesto.

Ozón aplikujeme do vyvŕtaného zuba za účelom dezinfekcie pred následným vyplnením plombou. Aplikujeme ho pomocou prístroja Healozone po dobu 20 až 60 sekúnd, podľa hĺbky kazu. Použitie ozónu má široké uplatnenie v pedostomatológii, kde sú významné ďalšie výhody. Sú nimi predovšetkým bezbolestnosť, neinvazívnosť a tichosť celého procesu, takže liečba prebieha bez traumy, s ohľadom na psychiku dieťaťa. Využívame ho tiež pri dezinfekcii fisúr pred pečatením trvalých zubov u detí. Dáva možnosť odložiť invazívny zákrok do doby, kedy môžeme očakávať lepšiu spoluprácu malého pacienta. Takisto odpadá nutnosť aplikovať anestéziu. Ošetrenie bez vŕtania je rozhodne príjemnejšie a často nie je nutné ani zhotovenie plomby. Po aplikácii ozónu sú zubné tkanivá odolnejšie voči kariéznym atakom. V stomatológii je terapia ozónom považovaná za veľmi jednoduchú a zároveň cenovo prijateľnú metódu, ktorá umožňuje pohodlné a bezbolestné ošetrenie oceňované lekárom aj pacientom.

 

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019