Ozónoterapia a prevencia zubného kazu

Zubný kaz je ochorenie tvrdých zubných tkanív. Je to dynamický proces, v ktorom sa striedajú obdobia demineralizácie a remineralizácie, odohrávajúce sa v priamej závislosti na prítomnosti a aktivite mikrobiálneho povlaku na povrchu zuba. Autor textu: MDDr. Bc. Nina Joklová | stomatológ | Bratislava   Práve prítomnosť cukrov vedie k porušeniu rovnováhy a vo svojom dôsledku aj… Prečítať celé
Vydané 2. novembra 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Zubný kaz je ochorenie tvrdých zubných tkanív. Je to dynamický proces, v ktorom sa striedajú obdobia demineralizácie a remineralizácie, odohrávajúce sa v priamej závislosti na prítomnosti a aktivite mikrobiálneho povlaku na povrchu zuba.

Autor textu: MDDr. Bc. Nina Joklová | stomatológ | Bratislava

 

Práve prítomnosť cukrov vedie k porušeniu rovnováhy a vo svojom dôsledku aj k pokračujúcej deštrukcii štruktúr zuba prostredníctvom vzniknutých kyselín. V miestach, kde sa ukladá zubný povlak, hodnota pH veľmi prudko klesá a dochádza k demineralizácii skloviny. Pokiaľ zubný povlak odstránime a nedovolíme vzniknúť novému, dochádza k oprave nielen povrchových, ale aj hlbších partií zuba. Vďaka prirodzenej remineralizácii je zub reparovaný a plne funkčný. Tu zohráva najvýznamnejšiu úlohu práve dôkladné a správne čistenie zubov. V prevencii zubného kazu stojí na prvom mieste starostlivosť o zuby. K nej patria odstraňovanie povlaku, dôkladné čistenie medzizubných priestorov a odborné odstraňovanie zubného kameňa, ale aj správna životospráva, vylúčenie lepivej potravy ako čokoláda alebo cukríky, a pravidelné návštevy stomatológa, zamerané na včasnú detekciu zubného kazu. Svoje miesto v prevencii majú aj doplňujúce prostriedky dentálnej hygieny, ako sú ústne vody, pasty a gély.

Zubný kaz určujeme pri stomatologickom vyšetrení vizuálnym kontaktom prostredníctvom sondy alebo RTG vyšetrením. Zubný kaz treba chápať ako ochorenie, ktoré je pri včasnej diagnostike vo svojich ranných štádiách dejom reverzibilným, teda vyliečiteľným. Pri využití ozónoterapie máme možnosť ovplyvniť kaz už v počiatočných štádiách, kedy ešte nedošlo k morfologickému poškodeniu tvrdých zubných tkanív. Keďže aplikácia ozónu je nedeštruktívna, nedochádza ku strate skloviny ani dentínu v dôsledku preparácie a nie je potrebná ani výplňová terapia. Pre ozónoterapiu je charakteristická vysoká úspešnosť, výborná znášanlivosť pacientami a prakticky neprítomnosť vedľajších nežiaducich účinkov.

Ozón má dezinfekčné, antimikrobiálne a terapeutické účinky. V súčasnosti predstavuje účinnú a zároveň jednoduchú metódu ako vo všeobecnej medicíne, tak aj v stomatológii. V oblasti kariológie má schopnosť deštruovať až 99% kariogénnych mikroorganizmov, a tým deaktivovať najrozšírenejšie ochorenie dutiny ústnej, teda zubný kaz. Ošetrenie ozónom má výnimočnú vlastnosť, a tou je vyliečenie zubného kazu bez nutnosti vŕtania. Musí však ísť nevyhnutne o kazy v počiatočnom štádiu, s menším rozsahom. V prípade opačnom, kedy je už proces ireverzibilný, sa nevyhneme klasickému postupu s nutnosťou vŕtania. Avšak aj v tomto prípade má ozónoterapia svoje miesto.

Ozón aplikujeme do vyvŕtaného zuba za účelom dezinfekcie pred následným vyplnením plombou. Aplikujeme ho pomocou prístroja Healozone po dobu 20 až 60 sekúnd, podľa hĺbky kazu. Použitie ozónu má široké uplatnenie v pedostomatológii, kde sú významné ďalšie výhody. Sú nimi predovšetkým bezbolestnosť, neinvazívnosť a tichosť celého procesu, takže liečba prebieha bez traumy, s ohľadom na psychiku dieťaťa. Využívame ho tiež pri dezinfekcii fisúr pred pečatením trvalých zubov u detí. Dáva možnosť odložiť invazívny zákrok do doby, kedy môžeme očakávať lepšiu spoluprácu malého pacienta. Takisto odpadá nutnosť aplikovať anestéziu. Ošetrenie bez vŕtania je rozhodne príjemnejšie a často nie je nutné ani zhotovenie plomby. Po aplikácii ozónu sú zubné tkanivá odolnejšie voči kariéznym atakom. V stomatológii je terapia ozónom považovaná za veľmi jednoduchú a zároveň cenovo prijateľnú metódu, ktorá umožňuje pohodlné a bezbolestné ošetrenie oceňované lekárom aj pacientom.

 

 

Inzercia

 

Pokračujte na ďalší príspevok »