JE BEŽNEJŠIA AKO STE SI MYSLELI! Čo spôsobuje epilepsiu a ako spoznáte jej prejavy?

Čo je to epilepsia?   Ak máte epilepsiu, znamená to, že ste mali opakované záchvaty. Ak máte jediný záchvat, nemusí to nevyhnutne znamenať, že máte epilepsiu. Približne až 1 človek z 20 má niekedy v živote takýto záchvat, a môže byť jediný, ktorý sa vyskytne. Definícia epilepsie je viac ako jeden záchvat za život, a… Prečítať celé

Čo je to epilepsia?

Ak máte epilepsiu, znamená to, že ste mali opakované záchvaty.

Definícia epilepsie je viac ako jeden záchvat za život, a frekvencia záchvatov u ľudí s epilepsiou je rôzna.

V niektorých prípadoch môžu medzi záchvatmi uplynúť roky. Na druhej strane, v niektorých prípadoch sa záchvaty vyskytujú každý deň. U iných je frekvencia záchvatov niekde medzi týmito extrémami.

Epilepsia môže postihnúť kohokoľvek z nás v akomkoľvek veku.

Čo je to záchvat?

Záchvat je krátka epizóda symptómov spôsobená výbuchom abnormálnej elektrickej aktivity v mozgu.

Typicky záchvat trvá od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút.

Mozog obsahuje milióny neurónov, ktoré neustále posielajú drobné elektrické správy po nervovom systéme do všetkých častí tela. Rôzne oblasti mozgu riadia rôzne časti a funkcie tela.

Preto symptómy, ktoré sa vyskytujú počas záchvatu, závisia od toho, kde dochádza k abnormálnemu výbuchu elektrickej aktivity. Príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas záchvatu, môžu ovplyvniť vaše svaly, pocity, správanie, emócie, vedomie alebo ich kombináciu.

Rôzne typy epilepsie a záchvatov

Záchvaty sa delia na dva hlavné typy – generalizované a fokálne.

Existujú aj iné, menej časté typy záchvatov. Ak máte epilepsiu, zvyčajne sa u vás opakuje rovnaký typ záchvatu, no u niektorých ľudí sa vyskytujú v rôznych časoch, rôzne typy záchvatov.

Generalizované vs. fokálne záchvaty. Zdroj: magazine.medlineplus.gov

Generalizované záchvaty

Tie sa vyskytujú, ak abnormálna elektrická aktivita postihuje celý mozog, alebo väčšinu mozgu.

Príznaky bývajú všeobecné a zahŕňajú veľkú časť vášho tela.

Existujú rôzne typy generalizovaných záchvatov:

Tonicko-klonický záchvat je najbežnejším typom generalizovaného záchvatu. Pri tomto type záchvatu vám stuhne celé telo, stratíte vedomie a následne sa vaše telo trasie v dôsledku nekontrolovateľných svalových kontrakcií.

Absenciálny záchvat je ďalším typom generalizovaného záchvatu. Pri tomto type záchvatu máte krátku stratu vedomia, nedochádza ku kŕčom, nespadnete, a zvyčajne to trvá len pár sekúnd. Absenciálne záchvaty sa vyskytujú hlavne u detí.

Myoklonický záchvat je spôsobený náhlou kontrakciou svalov, ktorá spôsobí trhnutie. Môžu postihnúť celé telo, ale často sa vyskytujú len v jednej alebo oboch rukách.

Tonický záchvat spôsobí krátku stratu vedomia, a môžete stuhnúť a spadnúť na zem.

Atonický záchvat spôsobí, že krívate a skolabujete, často len s krátkou stratou vedomia.

Fokálne záchvaty

Pri fokálnych záchvatoch výbuch elektrickej aktivity začína a zostáva v jednej časti mozgu.

Preto zvyknete mať lokalizované (fokálne) príznaky.

Rôzne časti mozgu kontrolujú rôzne funkcie, takže symptómy závisia od toho, ktorá časť mozgu je ovplyvnená.

Pri jednoduchých fokálnych záchvatoch môžete mať svalové zášklby, alebo zvláštne pocity v jednej ruke alebo nohe. Môže sa u vás objaviť zvláštny pocit alebo mravčenie v jednej časti tela, no nestrácate vedomie.

Ďalším typom sú komplexné fokálne záchvaty. Tieto bežne, ale nie vždy, pochádzajú z časti mozgu nazývanej temporálny lalok – máte dva temporálne laloky, jeden na každej strane mozgu hneď za vašimi spánkami.

Preto sa tento typ niekedy nazýva epilepsia temporálneho laloku. V závislosti od postihnutej časti mozgu sa môžete na niekoľko sekúnd, alebo minút správať zvláštne. Môžete sa napríklad hrať s nejakým predmetom, mumlať alebo sa bezcieľne túlať. Okrem toho môžete mať zvláštne emócie, pocity, strach, alebo vízie.

Tieto sa líšia od jednoduchých fokálnych záchvatov tým, že je ovplyvnené vaše vedomie, a nemusíte si pamätať, že ste mali záchvat.
Niekedy sa fokálny záchvat rozvinie do generalizovaného záchvatu – to sa nazýva sekundárny generalizovaný záchvat.

Pozícia, do ktorej je vhodné dať osobu, ktorá má záchvat. Zdroj: jamaicahospital.org

Čo spôsobuje epilepsiu?

V mnohých prípadoch nie je možné nájsť príčinu záchvatov.

Abnormálne výbuchy elektrickej aktivity v mozgu sa vyskytujú bez známeho dôvodu. Nie je jasné, prečo sa začínajú alebo naďalej vyskytujú. Ľudia s epilepsiou zvyčajne nemajú žiadny iný mozgový (neurologický) stav.

Lieky na kontrolu záchvatov zvyčajne fungujú veľmi dobre.

Je epilepsia dedičná?

V niektorých prípadoch môžu hrať úlohu genetické faktory: 1 z 3 ľudí s epilepsiou má v rodine člena, ktorý ju má tiež.

Genetické faktory sú pravdepodobnejšie, ak sa u vás rozvinie epilepsia vo veľmi mladom veku.
Symptomatická epilepsia

V niektorých prípadoch spôsobuje epilepsiu základný stav mozgu alebo poškodenie mozgu. Niektoré stavy sú prítomné pri narodení, no niektoré sa vyvinú až neskôr v živote.

Existuje veľa takýchto spúšťačov:

• Poranenie hlavy alebo mozgu.
  • Mŕtvica.
  • Mozgová obrna.
  • Zrasty alebo nádory mozgu.
  • Predchádzajúce infekcie mozgu, ako je meningitída a encefalitída.

Takéto stavy mozgu môžu dráždiť okolité mozgové bunky a vyvolať záchvaty.

V dnešnej dobe, s modernými skenmi a testami, možno nájsť príčinu pre niektoré prípady, o ktorých sa predtým myslelo, že majú neznámu príčinu.

Môžu zahŕňať malý kúsok jazvového tkaniva v mozgu, alebo malú abnormalitu niektorých krvných ciev v mozgu. Teraz ich možno nájsť pomocou moderných zariadení na skenovanie mozgu, ktoré sú sofistikovanejšie ako v minulosti.