Jasná myseľ, silný mozog. Päť záľub, ktoré posilňujú mentálnu vitalitu

Udržať si pevné zdravie je s pribúdajúcim vekom čoraz ťažšie. Seniori čelia mnohým prekážkam, ktoré neoslabia len telo, ale aj myseľ. Niektoré záľuby však prispievajú k lepšej kondícii nášho mozgu. Okrem toho, objavovanie nových koníčkov poskytuje aj sociálny aspekt. Lídri popredných krajín veria, že šach má pozitívny vplyv na udržanie zdravého duševného stavu počas celého… Prečítať celé
Vydané 14. augusta 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Udržať si pevné zdravie je s pribúdajúcim vekom čoraz ťažšie. Seniori čelia mnohým prekážkam, ktoré neoslabia len telo, ale aj myseľ. Niektoré záľuby však prispievajú k lepšej kondícii nášho mozgu. Okrem toho, objavovanie nových koníčkov poskytuje aj sociálny aspekt.

Lídri popredných krajín veria, že šach má pozitívny vplyv na udržanie zdravého duševného stavu počas celého života. Významní vedci tiež zdôrazňujú, že hranie šachu zlepšuje kognitívne funkcie mozgu nielen v prípade mladých, ale aj v prípade dospelých osôb.

Výskum ukázal, že existuje mnoho spôsobov, ako môžeme zdokonaliť svoju mentálnu bystrosť a pomôcť mozgu tak zostať zdravým, bez ohľadu na vek. Vykonávanie určitých cvičení, ktoré nám pomôžu zlepšiť pamäť, koncentráciu a sústredenie, môže urýchliť a zjednodušiť vykonávanie každodenných úloh a udržiavať našu mentálnu vitalitu na vysokom stupni.

1. Zábava pre deti aj dospelých – puzzle

Skladanie puzzle precvičuje oblasť mozgu, ktorá ukladá spomienky. Pri skladaní puzzle si človek musí zapamätať kúsky, ktoré už videl. Posilňovanie a cvičenie krátkodobej pamäte je dôležité najmä pre starších ľudí. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Či už skladáte 1000-dielny obrázok Eiffelovej veže alebo spájate sto dielikov na vytvorenie portrétu Mickey Mousa, puzzle predstavujú vynikajúci prostriedok na posilnenie mozgu.

Výskum ukázal, že puzzle zvyšujú kognitívne schopnosti a sú ochranným faktorom pre zrakovo-priestorové kognitívne starnutie. Inými slovami, skúmame rôzne dieliky a zisťujeme, kam zapadajú. Je to výborný spôsob, ako stimulovať a trénovať náš mozog.

Puzzle môžu byť nielen pútavou individuálnou aktivitou, ale aj spoločenskou aktivitou. Spolupráca s ostatnými pri riešení problémov a dosahovaní spoločného cieľa prináša pocity uspokojenia. Táto sociálna interakcia je zvlášť dôležitá pre dôchodcov.

2. Vyskúšajte kartové hry

Nepredvídateľné kartové hry ako UNO povzbudzujú hráčov, aby išli s prúdom a niekedy ich prinútia hrať mimo ich komfortnej zóny. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Kedy ste naposledy hrali nejakú kartovú hru? Kartové hry sú zábavným spôsobom, ako zlepšiť pamäťové schopnosti. Hráči musia v každej takejto hre dodržiavať špecifický súbor pravidiel. Vďaka tomu využívajú svoje kognitívne schopnosti, ako je pozornosť, pamäť, logika a uvažovanie, spracovanie atď.

Hranie kartových hier s blízkymi môže uvoľniť hormóny, ako sú dopamín, serotonín, endorfíny a oxytocín. Tieto hormóny šťastia zlepšujú koncentráciu, náladu, potešenie a šťastie, čím znižujú riziko úzkosti a depresie.

3. Roztancujte svoje srdce

Tanec je cvičenie, takže fyzický prínos tanca bude podobný ako pri iných kardio aktivitách. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Učenie sa nových tanečných pohybov môže zvýšiť rýchlosť spracovania dát a pamäť mozgu. Inými slovami, roztočte to na tanečnom parkete a mozog sa vám poďakuje. Chcete si to vyskúšať? Vyskúšajte jednu z týchto tanečných aktivít:

  • Zúčastnite sa kurzu salsy, stepu, hip-hopu alebo moderného tanca.
  • Vyskúšajte hodinu zumby alebo džezového cvičenia.
  • Pozrite si online video so zábavnými tanečnými pohybmi, ktoré ste sa vždy chceli naučiť.
  • Zoberte si partnera a naučte sa spoločenský tanec.
  • Zhromaždite priateľov a choďte tancovať do klubu.

4. Rozvíjajte svoju slovnú zásobu

Učenie sa cudzieho jazyka je účinný spôsob oddialenia nástupu Alzheimerovej choroby. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Rýchlu lekciu slovnej zásoby môžeme premeniť na stimulujúcu hru pre náš mozog?

Výskum ukázal, že pri úlohách zameraných na slovnú zásobu sa zapája oveľa viac oblastí mozgu, najmä oblasti dôležité pre vizuálne a sluchové spracovanie. Ak chcete túto teóriu overiť, vyskúšajte túto aktivitu na zvýšenie kognitívnych schopností – Pri čítaní majte pri sebe zápisník. Zapíšte si jedno neznáme slovo a potom vyhľadajte jeho definíciu. Nasledujúci deň sa pokúste toto slovo použiť päťkrát.

Zaujímavosť:

Oddialenie Alzheimerovej choroby a demencie môže byť náročná úloha – pre mnohých je to však možné. Časť udržiavania zdravej kognitívnej mozgovej funkcie spočíva v neustálom napádaní a rozširovaní mysle. Jedným z najprospešnejších a najúspešnejších spôsobov, ako to dosiahnuť, je naučiť sa nový jazyk.

5. Naučte sa novú zručnosť

Nikde nie je neskoro naučiť sa novej zručnosti. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Učenie sa novým zručnostiam je nielen zábavné a zaujímavé. Môžeme tým posilniť spojenia v mozgu. Učenie sa novej zručnosti môže pomôcť zlepšiť pamäťové funkcie u starších dospelých.

Je niečo, čo ste sa vždy chceli naučiť robiť? Možno by ste chceli vedieť, ako opraviť telefón, používať konkrétny softvérový program alebo tancovať spoločenské tance? Teraz máte o jeden dobrý dôvod viac, aby ste sa naučili túto novú zručnosť.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.