Herectvo nie je prechádzka ružovou záhradou. Čo sa ukrýva pod pozlátkom?

Improvizácia a hranie? Áno, to je zábava!  A čo umelecká kariéra? Tá rovnako zábavná byť nemusí. Sprevádzajú ju vzostupy a pády. Popularita a peniaze tiež nie sú zadarmo. Navyše nie sú istotou, pretože náš trh je presýtený a – malý.  V týchto dňoch je konkurencia tvrdšia ako kedykoľvek predtým. Máme množstvo dostupných hercov a málo… Prečítať celé
Vydané 13. augusta 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Improvizácia a hranie? Áno, to je zábava!  A čo umelecká kariéra? Tá rovnako zábavná byť nemusí. Sprevádzajú ju vzostupy a pády. Popularita a peniaze tiež nie sú zadarmo. Navyše nie sú istotou, pretože náš trh je presýtený a – malý.  V týchto dňoch je konkurencia tvrdšia ako kedykoľvek predtým. Máme množstvo dostupných hercov a málo pracovných miest. Často máte väčšiu šancu, že vás zasiahne blesk ako sláva. Sláva je podstatou toho všetkého. Sláva zarába viac. Rodičia, učitelia a divadelní režiséri vám celý život hovorili, že ste nadaný – že ste sa pre filmové plátna narodili. Čo však možno vôbec netušíte?

Nemáte záložný plán 

Keď je vaším snom byť hercom, nemáte ten luxus, aby ste súčasne mali záložný plán. Herec bojujúci o svoju kariéru preto nikdy nebude súčasne pracovať na plný úväzok napríklad ako biológ. Herectvo je žiarlivá kariéra, ktorej sa nepáči myšlienka, že si necháte otvorené možnosti. Budete potrebovať prácu, ktorá vám umožní čo najskôr odísť na konkurzy, zvyčajne na dve alebo tri hodiny.
A čo ak ste mali to šťastie, že vás do filmu či seriálu obsadili? V tom prípade potrebujete zamestnanie, ktoré vám umožní vynechať prácu aspoň na týždeň. Logickým riešením je práca v noci v reštaurácii alebo bare. No tá vám k vašej osobnej spokojnosti nepomôže. Dodá vám len istú dávku pokory a vytrvalosti. Problém je v tom, že väčšina z týchto zamestnaní nebola nikdy kariérnou vyhliadkou do budúcnosti. 

Herci sú tí, ktorí vdychujú slovám v scenári život. Zdroj: Pexels.com

Navyše neexistuje žiadna záruka, že si úlohu zarezervujete. Dokážu vám pomôcť len nadobudnuté skúsenosti. To, čo vidíme v televízii a v rozhovoroch, sú väčšinou úspešné príbehy. Tie chce počuť každý. Nikto ale neukazuje na skutočnosť, ako sa príbeh úspechu zrodil. Ak áno, spomenie iba akúsi jednu kapitolu z celého príbehu.

Herectvo si vyžaduje tréning

Zložité herecké remeslo v sebe ukrýva virtuozitu. Tí najšpičkovejší herci prechádzajú intenzívnym špeciálnym tréningom. Nevidíme roky a roky praxe, ktoré ich do tohto bodu dostali. Cieľ veľkých hercov? Konať tak prirodzene – áno, aj konať prirodzene vyžaduje konať – že ich schopnosti sú neviditeľné. Kvalitné a komplexné herectvo musí vždy vychádzať z neviditeľného naturalizmu. Musí vyzerať reálne. 
Nejde len o zapamätanie si riadkov a rozprávanie s prerušovanými emóciami. Treba vykonávať veci realisticky za vymyslených okolností. Človek preto musí najprv získať množstvo náročných a ťažko skúšaných zručností. Hovorenie slov v kostýme nezaručuje, že príbeh spisovateľa ožije alebo bude jasný. Bez vyššie uvedených zručností zostane scenár iba prázdnymi stránkami. A to aj napriek tomu, že ho niekto nahlas odrecituje.

Kľúčové je vyjadrenie emócií takým spôsobom, akoby boli skutočné. Zdroj: Pexels.com

Multitasking v priamom prenose

Ste osobou, ktorá sa musí aktívne rozhodovať, aby scenár vierohodne ožil. Tieto činy a jasnosť ich prevedenia vytvárajú postavu, ktorá dýchne slovám život. Tie patria autorovi. A čo správanie, ktoré ich privádza do života? Za ním je herec. Skvelé hranie si vyžaduje tréning. Vyžaduje si zručnosť. Nemôžete sa jedného dňa zobudiť a byť skvelým hercom.
Tí, ktorých vidíme na plátne, sú nástrojmi. Ich práca je rovnako zložitá ako iné remeslá. Často zložitejšia. Zahŕňa využitie vašej plnej fantázie, analyzovanie scenárov, plánovanie vnútorného života a činov postavy. Nezabúdajme na rozvíjanie hlasu a expresívneho fyzického života. Nenechajte sa zmiasť tým, že každý, kto vie čítať a hovoriť, môže zvládnuť dramatický výkon. Jemnosť a prirodzenosť, ktorú predvádzajú tí najlepší herci, je presne to, čo vás k tejto myšlienke privádza. 

Začať hrať v miestnom divadle môžeme už v mladom veku, pričom naberiete časť potrebných skúseností a odhodíte nesmelosť. Zdroj: Pexels.com

Najlepším štartom je škola

Ako dať svojím hereckým snom jedinečnú šancu? Ísť na tie najlepšie školy. Škola vám poskytne možnosť praxovať už počas štúdia, pričom získate aj teoretické znalosti. Tie sú absolútnym základom. Na Slovensku aj v Česku je niekoľko stredných i vysokých škôl zameraných na výučbu herectva a odbormi s ním spojené. Sú vstupenkou do profesie, ku ktorej vedie kľukatá a neľahká cesta. So vzdelaním však bude oveľa jednoduchšie presadiť sa.
Najlepším riešením je vytýčenie cieľa už pred nastúpením na strednú školu. V tomto prípade je výber jasný – konzervatórium, kde môžete študovať hudobno-dramatický odbor. Na Slovensku ich máme niekoľko – v Bratislave rovno dve, pričom ďalšie nájdete v Banskej Bystrici, Topoľčanoch, Žiline, Prešove či v Košiciach. Študent získa navyše základy spevu a hrania na hudobnom nástroji.  Po strednej škole nasleduje vyššie vzdelanie napríklad na Vysokej škole múzických umení, ktorú vyštudovalo mnoho známych slovenských hercov. Študijný plán obsahuje predmety ako umelecký prednes, javisková reč, pohyb, metódy hereckej práce či dejiny divadla. 
ZDROJ: improvazilla.com, backstage.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »