Halloween ako nástroj na zarábanie peňazí. Spoločnosť Disney ryžuje na keltskom sviatku

Blíži sa Festival duchov, tiež známy aj ako Halloween. Pre oddaných fanúšikov Disney to znamená jediné – večer budú tráviť v zábavných parkoch na špeciálnych after-hours akciách.
Vydané 9. októbra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Blíži sa Festival duchov, tiež známy aj ako Halloween. Pre oddaných fanúšikov Disney to znamená jediné – večer budú tráviť v zábavných parkoch na špeciálnych after-hours akciách. V preklade na večierkoch po pracovnej dobe, kde si môžu vykoledovať sladkosti alebo sledovať sprievod. Má to ale háčik, ten finančný. Vstupenky sú príliš drahé a ich cena v porovnaní s minulými rokmi stúpla až o sto percent. Návštevníci tak poriadne vyvetrajú svoje peňaženky.

Vstupenky nie sú ani lacné, ani dostupné

Párty sa konajú počas viacerých večerov. Avšak, získanie lístka vám nezaručuje celodenný vstup na podujatie. Platný je len na popoludnie. Tí, ktorí chcú byť v parku celý deň si musia dokúpiť vstupenku. Zvyčajne však prevyšuje sumu sto dolárov.

Verzia v kalifornskom rezorte je taká populárna, že sa na tento rok vypredala hneď v prvý deň. Fanúšikovia hlásili problémy s virtuálnymi radmi a výpadkami webových stránok. O floridskú verziu je taký veľký záujem, že organizátori usporiadali niekoľko halloweenskych nocí. Prvá sa konala 11. augusta, čo má od konca októbra veľmi ďaleko.

Prečo ľudia bezhlavo míňajú peniaze za niekoľko hodín zábavy?

Halloween v Disney parkoch

V roku 1979 usporiadal Walt Disney World večierok s hudobnými vystúpeniami populárnych umelcov. Prvýkrát sa za vstup platilo separátne. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (pixabay.com)

História halloweenskych slávností v Disney parkoch datujeme do roku 1959. Vtedy sa konala súťaž vo vyrezávaní tekvíc. No väčšiu popularitu si toto špeciálne podujatie získalo až o tridsaťšesť rokov neskôr. V roku 1995 usporiadala spoločnosť nočnú párty. Akcia bola taká úspešná, že sa z nej stala každoročná tradícia.

Vývoj cien:

Podľa historika Jima Hilla sa v roku 1995 predávali vstupenky za 16,95 dolára (v súčasnej dobe by to bolo okolo 35 dolárov). Do roku 2005 sa ceny lístkov zdvojnásobili na 37 dolárov (pri prepočte na dnešné doláre by sme hovorili o takmer 60 dolároch). Po očistení ceny o infláciu sú lístky na dnešnú halloweensku párty v Disney World až o 469 percent drahšie.

Halloween je pravdepodobne veľkým generátorom príjmov pre spoločnosť Disney. Predpokladá sa, že len párty na Floride je schopná zarobiť za jednu noc 3,3 milióna dolárov, čo v rámci celej sezóny predstavuje približne 125 miliónov dolárov.

Táto párty po pracovnej dobe je spôsob, akým Disney predáva vstupné do toho istého parku, v ten istý deň, dvakrát,“ hovorí prezident webovej stránky TouringPlans pre plánovanie dovoleniek od spoločnosti Disney Len Testa.

Konkurencia nespí

Okolité turistické atrakcie dlho neotáľali. Vytvorili si vlastné akcie na získanie návštevníkov počas Halloweenu. Stavili najmä na nižšie ceny ako ponúka Disney. V praxi to vyzerá tak, že za noc plnú „duchov“ zaplatíte o štyridsať percent menej. Napriek tomu sa ich vstupenky tak rýchlo nevypredajú.

Zdá sa, že pre fanúšikov Disneyho halloweenskych večierkov nie sú hlavným lákadlom atrakcie. Mnohí z nich prichádzajú pre rôzne dôvody počnúc od koledovania, originálnych sprievodov až po jedinečné fotografie.

Postavy v kostýmoch sú tiež veľmi populárne. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (pixabay.com)

Halloween v Disney parkoch je pre fanúšikov nezabudnuteľným zážitkom, hoci ceny vstupeniek neustále rastú. Tieto dni predstavujú pre spoločnosť významné zisky, to nielen prostredníctvom vstupeniek, ale aj predajom vlastného tovaru a jedla. Konkurencia ponúka podobné zážitky za nižšie ceny, no firma má pevné korene, ktoré siahajú až do roku 1959. Halloween v Disney parkoch je kombináciou zábavy, tradície a rastúcich cien, ktorá násťročným fanúšikom robí radosť a dospelým starosť.

Keltský sviatok

Pôvod Halloweenu sa datuje do staroveku. Svoje korene má v starodávnom keltskom festivale Samhain. Ide o pohanskú náboženskú oslavu na privítanie úrody na konci leta, keď ľudia zapaľovali vatry a nosili kostýmy. Prakticky oslavovali koniec leta a začiatok zimy. Verili, že v tento deň sa hranica medzi svetmi živých a mŕtvych prelína a duchovia zosnulých sa vrátia na Zem.

Tradícia vyrezávania vznikla v Írsku, ľudia používali repu namiesto tekvice. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA (pixabay.com)

Tradícia údajne vychádza z legendy o mužovi menom Stingy Jack, ktorý opakovane uväznil diabla a pustil ho len pod podmienkou, že nikdy nepôjde do pekla.  Keď Jack zomrel, nebol dostatočne dobrý na to, aby išiel do neba, ale ani dostatočný zlý na to, aby skončil v pekle. Preto ho diabol poslal na Zem so zapálenou sviečkou (uhlím) vo vydlabanej repe na osvetlenie cesty. Miestni obyvatelia nakoniec začali vyrezávať strašidelné tváre do vlastnej repy, aby odstrašili zlých duchov.

V súčasnosti vyzerá Halloween úplne inak. Viacerí by povedali, že ho ako prví začali oslavovať Američania. No v Spojených štátoch sa stal populárny až v 19. storočí, pričom nadšenie pre tento sviatok vyvolali írski a škótski prisťahovalci. Najväčšou zmenou oproti najskorším koreňom Halloweenu je, že sa stáva viac svetským ako náboženským.

Pokračujte na ďalší príspevok »