Najkrajšie dažďové pralesy sveta (2.časť)

Pokračovanie zoznamu najkrajších dažďových pralesov sveta

Amazonský prales

Amazónia je bezpochyby najväčším dažďovým pralesom na svete a zároveň jedným z najkrajších.

Rozprestiera sa v Južnej Amerike, zasahuje Brazíliu, Peru, Kolumbiu, Venezuelu, Ekvádor, Bolíviu, Guyanu, Surinam a Francúzsku Guyanu.

Amazonský dažďový prales pokrýva plochu 6 000 000 km štvorcových a zahŕňa približne 40 percent celkovej rozlohy Brazílie.

Je ohraničený Guyanskou vysočinou na severe, pohorím Ánd na západe, centrálnou brazílskou náhornou plošinou na juhu a Atlantickým oceánom na východe.

Obrovský rozsah tohto dažďového pralesa je odrazom vysokých zrážok, vysokej vlhkosti a vysokých teplôt, ktoré v regióne panujú.

Je najbohatším a najrozmanitejším biologickým rezervoárom na svete, ktorý obsahuje niekoľko miliónov druhov hmyzu, rastlín, vtákov a iných foriem života, z ktorých mnohé ešte nie sú vedecky zaznamenané.

Medzi voľne žijúce zvieratá patria jaguár, lamantín, tapír, jeleň, kapybara a mnoho ďalších druhov hlodavcov a niekoľko druhov opíc.

 

Amazonský prales je najbohatším a najrozmanitejším biologickým rezervoárom na svete. Zdroj: popularmechanics.com

 

Osídľovanie a dramatické zásahy

V 20. storočí rýchlo rastúca populácia Brazílie osídlila hlavné oblasti Amazonského pralesa.

Veľkosť amazonského pralesa sa dramaticky zmenšila v dôsledku aktivít osadníkov, ktorí tak získali drevo a vytvorili pastviny a poľnohospodársku pôdu.

V 90. rokoch 20. storočia sa brazílska vláda a rôzne medzinárodné orgány začali snažiť chrániť časti lesa pred ľudskými zásahmi, vykorisťovaním, odlesňovaním a inými formami ničenia.

Avšak, prales je stále vážne ohrozený a preto je dôležité venovať osobitnú pozornosť jeho ochrane a udržateľnému využívaniu jeho prírodných zdrojov.

 

 

Biodiverzita Konžského pralesa je neuveriteľná. Zdroj: naturetrek.co.uk

 

Konžský dažďový prales

Konžský dažďový prales je po Amazonskom pralese druhým najväčším tropickým pralesom na svete.

Pokrýva viac ako 2 000 000 km2 v šiestich krajinách a obsahuje štvrtinu zostávajúceho tropického pralesa na svete.

Rozprestiera sa v regióne Strednej Afriky, zasahuje do Demokratickej republiky Kongo a časti susedných krajín.

Konžský dažďový prales je známy svojou ohromnou biodiverzitou, zahŕňajúcou viac ako 600 druhov stromov a neuveriteľných 10 000 druhov živočíchov.

Medzi jeho výnimočných obyvateľov patria slony, gorily, šimpanzy, okapi, leopardy, hrochy a levy.

Vedci objavili, že stredoafrické lesy majú vo všeobecnosti vyššie stromy, ale menej malých stromov v porovnaní s lesmi v Amazónii alebo na Borneu – dôvodom je vplyv slonov, goríl a veľkých bylinožravcov.

 

Hrozby pre dažďový prales Konga

Miera odlesňovania v strednej Afrike v období 1990-2010 bola najnižšia zo všetkých veľkých lesných oblastí sveta.

Napriek tomu začalo odlesňovanie v roku 2010 stúpať v dôsledku rozširovania priemyselnej ťažby dreva a konverzie lesov na rozsiahle poľnohospodárske plochy.

Najvýraznejším faktorom, ktorý poháňa odlesňovanie v konžských dažďových pralesoch posledných 30 rokov, je drobné poľnohospodárstvo pre vlastnú potrebu, ťažba dreveného uhlia a palivového dreva, rozširovanie miest a ťažba.

 

Magický les Monteverde Cloud. Zdroj: worldstrides.com

Monteverde Cloud Forest Reserve

Tento prales sa nachádza v horskom pásme Kostariky v Strednej Amerike.

Je známy tým, že leží v oblačnom páse, čo mu dodáva tajomnú a pôsobivú atmosféru.

Tento jedinečný ekosystém podporuje ohromné množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, z ktorých mnohé sa nevyskytujú nikde inde na Zemi.

Flóra Monteverde je neuveriteľne rozmanitá s odhadovanými 2 500 druhmi rastlín, vrátane bohatej škály orchideí, bromélií, papraďorastov a vysokých stromov.

Niektoré z týchto druhov majú aj vzácne liečivé vlastnosti.

Rezervácia je tiež útočiskom pre divoký život a je jedným z mála zostávajúcich biotopov, ktoré podporujú všetkých šesť druhov čeľade mačiek – jaguáre, oceloty, pumy, oncily, margay a jaguarundis.

Návštevníkom je k dispozícii viac ako 13 km chodníkov, ktoré môžu preskúmať sami alebo so sprievodcom.

Medzi ďalšie zaujímavé miesta, ktoré tu môžete vidieť, patria kávové plantáže, múzeá hmyzu, motýlie záhrady a prírodné rezervácie v tejto oblasti.

Preskúmajte oblačný les v noci

Oblačný les v noci naozaj ožíva!

Nočné prehliadky predstavujú novú perspektívu tohto jedinečného ekosystému.

Lokálny sprievodca vás prevedie lesom a poukáže na rôzne druhy voľne žijúcich živočíchov, ako sú pásovce, tarantuly a ďalšie.

Pozorne počúvajte zvuky lesa a objavíte to, čo by ste cez deň nemali šancu zažiť.

Pokračujte na ďalší príspevok »