Čo spôsobuje Parkinsonovu chorobu? 4 hlavné rizikové faktory

Nikto presne nevie, čo spôsobuje Parkinsonovu chorobu, ale môže to byť dôsledok vášho veku, prostredia, genetiky a ďalších faktorov. Parkinsonova choroba sa vyskytuje vtedy, keď mozgové bunky zodpovedné za produkciu dopamínu, chemického posla, ktorý koordinuje svalové pohyby a reakcie tela, prestanú pracovať alebo odumrú. Zvyčajne vedie k motorickým symptómom, ako je tremor, stuhnutosť a spomalený… Prečítať celé

Nikto presne nevie, čo spôsobuje Parkinsonovu chorobu, ale môže to byť dôsledok vášho veku, prostredia, genetiky a ďalších faktorov.

Parkinsonova choroba sa vyskytuje vtedy, keď mozgové bunky zodpovedné za produkciu dopamínu, chemického posla, ktorý koordinuje svalové pohyby a reakcie tela, prestanú pracovať alebo odumrú.

Zvyčajne vedie k motorickým symptómom, ako je tremor, stuhnutosť a spomalený pohyb.

Môže tiež viesť k ďalším príznakom, ako je úzkosť a depresia.

Strata nervových buniek je pomalý proces. Príznaky Parkinsonovej choroby sa zvyčajne začínajú prejavovať až vtedy, keď sa stratí približne 50 % aktivity nervových buniek.

Ale napriek tomu, že o príznakoch tejto choroby veľa vieme, stále zostáva jedna veľká otázka: Čo presne spôsobuje Parkinsonovu chorobu?

Bohužiaľ, na to neexistuje jednoduchá odpoveď.

Neexistuje jedna príčina, ale na základe toho, čo ľudstvo preštudovalo, vieme, že Parkinsonova choroba vzniká v dôsledku interakcie medzi starnúcim mozgom, vašou genetikou a prostredím.

Inzercia

 

Zdravý mozog vs. mozog s Parkinsonom. Zdroj: neurochallenge.org

 

Faktory

 

Vek

Vek priamo nespôsobuje Parkinsonovu chorobu, ale starnutie je najväčším rizikovým faktorom tejto neurologickej poruchy.

Jedným z vysvetlení je, že mozgové bunky sú časom náchylnejšie na zranenie, rovnako ako zvyšok ľudského tela.

Ďalším je, že génová expresia – v podstate spôsob, akým ľudské gény fungujú – sa môže časom meniť a spúšťať zmeny v bunkovej aktivite, ktoré v konečnom dôsledku vedú k Parkinsonovej chorobe.

Zvyčajne sú ľudia s Parkinsonovou chorobou diagnostikovaní vo veku 60 rokov, a pravdepodobnosť sa zvyšuje s vekom.

Vždy však existuje možnosť, že sa u niekoho vyvinie Parkinsonova choroba so skorým nástupom.

V týchto prípadoch, ktoré predstavujú odhadom 4 % diagnostikovanej populácie, je pravdepodobnejšie, že ochorenie súvisí s genetikou.

 

Genetika

Parkinsonova choroba sa môže vyskytovať v rodinách v dôsledku toho, že chybné gény odovzdajú dieťaťu ich rodičia, no je zriedkavé, že sa choroba takto zdedí.

Genetika spôsobuje Parkinsonovu chorobu asi v 10 až 15 % prípadov.

Genetický výskum je však stále v plienkach, takže odborníci ešte nemajú úplný obraz o úlohe génov.

 

 

Životné prostredie a životný štýl

Prostredie, v ktorom žijete, môže tiež potenciálne spôsobiť Parkinsonovu chorobu, alebo zvýšiť riziko.

Aké je vaše povolanie? Kde bývate? Boli ste vystavení nejakým toxínom?

Hoci odborníci nezistili presnú súvislosť medzi takýmito environmentálnymi faktormi a príčinou Parkinsonovej choroby, dôkazy naznačujú, že môžu hrať úlohu pri rozvoji choroby.

Existujú určité toxíny, u ktorých sa ukázalo, že zvyšujú riziko Parkinsonovej choroby.

Podobne aj určité kovy môžu zvýšiť riziko Parkinsonovej choroby. Predpokladá sa, že aj pesticídy a herbicídy používané v poľnohospodárstve a doprave, alebo priemyselné znečistenie, môžu prispieť k tomuto stavu.

Vedci tiež skúmali, či traumatické poranenia mozgu alebo otrasy mozgu môžu spôsobiť Parkinsonovu chorobu – zistili, že len jeden otras mozgu môže zvýšiť riziko Parkinsonovej choroby o 57%.

 

Iné príčiny parkinsonizmu

„Parkinsonizmus“ je zastrešujúci termín používaný na opis symptómov tras, svalovej stuhnutosti a spomalenia pohybu.

Parkinsonova choroba je najbežnejším typom parkinsonizmu, existujú však aj zriedkavejšie typy, pri ktorých možno identifikovať špecifickú príčinu.

Patrí sem parkinsonizmus spôsobený:

  • liekmi (liekom vyvolaný parkinsonizmus) – keď sa symptómy vyvinú po užití určitých liekov – konkrétne tých, ktoré blokujú pôsobenie dopamínu – môže to spôsobiť príznaky Parkinsonovej choroby.Tu sú niektoré z liekov, ktoré môžu spôsobiť príznaky Parkinsonovej choroby:– Antipsychotiká
    -Lieky proti nevoľnosti 
    -Lieky, ktoré liečia poruchy hyperkinetického pohybu 

    Majte na pamäti, že aj keď tieto lieky (a iné) môžu spôsobiť príznaky podobné Parkinsonovej chorobe, nespôsobujú samotnú chorobu. A väčšinou príznaky zmiznú v priebehu niekoľkých hodín alebo dní, keď prestanete užívať tento liek.

    V niektorých prípadoch príznaky Parkinsonovej choroby nezmiznú, keď osoba prestane užívať lieky, ktoré k nim viedli, a nakoniec sa u nich diagnostikuje Parkinsonova choroba.

 

  • iné progresívne mozgové stavy – ako je progresívna supranukleárna obrna, mnohopočetná systémová atrofia a kortikobazálna degenerácia

 

  • cerebrovaskulárne ochorenie – kde séria malých mozgových príhod spôsobí odumretie niekoľkých častí mozgu

 

Parkinsonovu chorobu spôsobuje kombinácia génov, vplyvov prostredia a životného štýlu. Súhra všetkých troch zložiek rozhoduje o tom, či sa u niekoho vyvinie Parkinsonova choroba.

Výskum toho, čo spôsobuje Parkinsonovu chorobu, neustále rastie. Ak pociťujete príznaky Parkinsonovej choroby, ako je chvenie rúk, spomalený pohyb, problémy s rovnováhou alebo zmeny vo vašej reči alebo písaní, spojte sa s lekárom a diagnostikujte stav.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.