Svet miluje Wednesday, pozornosť však patrí aj Mortícii

Zabudnite na Wednesday, zamilujte sa do Tish Morticia Addams je späť. Netflix vytvoril krátky seriál od Tima Burtona o najstrašidelnejšej, najpodivnejšej rodine. Addamsovci zažívajú snáď najšialenejší comeback. Seriál sa sústreďuje na záhadné nešťastia Wednesday Addamsovej, lahodne apatickej dospievajúcej dcéry Gomeza a Morticie. Sleduje mladú protagonistku, keď začína svoj prvý semestr v Nevermore Academy, škole pre… Prečítať celé
Vydané 11. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Zabudnite na Wednesday, zamilujte sa do Tish

Seriál sa sústreďuje na záhadné nešťastia Wednesday Addamsovej, lahodne apatickej dospievajúcej dcéry Gomeza a Morticie. Sleduje mladú protagonistku, keď začína svoj prvý semestr v Nevermore Academy, škole pre monštruóznych vyvrheľov vo Vermonte. Temné, romantické a s výdatnou dávkou sardonického vtipu – nehovoriac o krvi a štipke hororu.

V nadväznosti na svoje prelomové úlohy v nedávnom reštarte Scream a slasher X od Ti Westa podáva Jenna Ortega so širokými očami v hlavnej úlohe majstrovský výkon. No pozornosť si rovnako zaslúži Catherine Zeta-Jones, ktorá hrá Morticiu.

Morticiu stvárňuje Catherine Zeta Jones. Hrala aj vo filmoch ako Pasca, Legenda o Zorrovi, Sexi 40 či Queen America. Zdroj: Netflix

Štýlová veľkňažka temnoty

Morticia – detská múza, navždy ikonou štýlu a postava zapadajúca aj do dnešného moderného sveta. „Morticia, cara mia, pre mňa znamená tak veľa,“ hovorí spisovateľ, umelec a odborník na všetko divné, Charlie Fox. „Je to horúca gotická siréna, matka, ktorej nezáleží na tom, aká má byť ‚dobrá‘ matka v hrubom puritánskom svete. Šialene zamilovaná a necíti sa vinná za žiadne potešenie. Vzor pre nás všetkých.“

Veľkňažka temnoty bola priam ikonická vo filme Barryho Sonnenfelda The Addams Family (1991), adaptácie rovnomenného hitu zo šesťdesiatych rokov. Fiktívny klan, ktorý pôvodne v 30. rokoch 20. storočia navrhol americký karikaturista Charles Addams, bol hravou subverziou archetypálnej americkej rodiny 20. storočia: zvláštneho aristokratického kmeňa so záľubou vo všetkom pochmúrnom a grotesknom.

Podmanivá žena oblečená do smútku

Vo filme z roku 1991, ako aj v jeho pokračovaní Addams Family Values ​​z roku 1993, oživená úchvatnou Anjelicou Hustonovou, bolo na nej niečo neuveriteľne podmanivé. Strašidelný matriarchát rodiny permanentne oblečený do smútku. Táto uhlovo čierna silueta so strašidelnými úponkami utkvela v pamäti mnohých. Samozrejme, Všetky jej šaty vytvorila kostýmová návrhárka Ruth Myers z mimoriadnych kúskov starožitných látok: čipky Fortuny, korálkové lemy, brokát a šifón.

Nebol to len jej hrozivý štýl, ktorý zaujal predstavivosť diváka, bola to aj jej krása. Krvavočervené pery a karmínové nechty s príťažlivým kontrastom bledá pokožka, rovné, havranie vlasy s nádychom uhlia. Žena, ktorá sa odmietla podriadiť normatívnym štandardom krásy a pochodovala v rytme vlastného pohrebného bubna. Bola to ultimátna gotická pin-up. Dôkaz toho, že môžete byť príťažlivý aj smutný zároveň.

Po rokoch sa od pani Addamsovej ešte stále máme čo učiť. Napríklad jej nesmrteľný výrok: „Som ako každá moderná žena, ktorá sa snaží mať všetko. Milujúceho manžela, rodinu. No… želám si, aby som mala viac času hľadať temné sily a pripojiť sa k ich pekelnej krížovej výprave.“

Ikonická fotografia Morticie z roku 1991. Zdroj: Vogue.com

Nástup gotiky a temnoty

Dnes Morticiina rezonancia súvisí s oživením gotického jadra. Pozrite sa na akúkoľvek aktuálnu trendovú televíznu reláciu alebo virálny dokument (American Horror Story, Halloween Ends, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story), všetky presne zapadajú do hororového žánru. Zamyslite sa aj nad trendom „Teenage Dirtbag“ na TikToku, kde používatelia prehodnocujú svoje mladšie „emo“ ja pomocou prezentácie obrázkov, ktoré sú nastavené na klasiku Y2K Wheatus. Videli sme to aj v minulej sezóne so vzostupom trendu „goth girl summer“, ktorý sa neskôr objavil na prehliadkových mólach jar/leto 2023 – pozri Rick Owens, Blumarine, Versace, Erdem a Richard Quinn.

„Žijeme v ohavnej, smiešnej a hlboko desivej dobe, kde sa anjel smrti akoby vznášal bližšie ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Fox. „Útechou bytia gotiky je, že premeníte tieto chorobné úzkosti na štýl, ktorý je zároveň zlý a sexi.“ Vo svete zmätku, v temných štrbinách gotickej fantázie sa dá nájsť istý komfort. To je dôvod, prečo sú predstavenia ako Wednesday také populárne. V skutočnosti, podľa Netflixu, strašidelná séria drží rekord v počte hodín (presnejšie 341,2 milióna) sledovaných za týždeň v anglickom jazyku.

Morticia má v novej sérii modernejší kostým

Ako teda ustála nová Morticia v porovnaní s originálom? Celkom priaznivo. Hoci len v dvoch epizódach, prítomnosť Zeta-Jones je nepopierateľná – temná sila gotického pôvabu. Na rozdiel od Myersových návrhov, ktoré boli vo svojej štruktúre oveľa prísnejšie, kostýmová dizajnérka predstavenia Colleen Atwood chcela pre Addamsovú niečo modernejšie. „Catherinin kostým je hodvábny džersej a priliehavá látka s vložkami, ktoré sú z kovovej a čiernej točenej látky, aby zvýraznili jej zakrivený tvar,“ hovorí pre Vogue. „Kostým začínal korzetom, aby dodal prehnanejší tvar tela. Potom sme pridali galety na rukávy a lem, mierne nastrúhané pre gotický efekt.“

Pre inšpiráciu sa Atwood namiesto Hustona pozrel na pôvodné karikatúry Charlesa Addamsa. Ďalším bodom rozdielu je výber farby pier a nechtov, pričom Zeta-Jones sa vyhýba klasickej červenej. „Myslím si, že táto Morticia predstavuje milujúceho rodiča videného cez úplne neočakávanú optiku,“ hovorí Atwood. Fox však nie je presvedčený: „Catherine Zeta-Jones má skôr zdravú „mamskú“ atmosféru, čo ma znepokojuje.“

Honba za dokonalými spoločenskými šatami dostáva do popredia s nástupom sviatočného obdobia a novembrovými mrazivými teplotami, ktoré si vyžadujú teplejší zimný šatník. Ako sama Morticia raz povedala: „Je to temné, je to depresívne, je to pusté. Je to sen.“

Zdroj: Vogue.co.uk