Čo sa stane, keď sa pokúsite opustiť Scientologickú cirkev?

Pokiaľ nežijete v Amerike, tak o scientológii počujete len vtedy, keď je spojená s nejakou hollywoodskou celebritou. Kontroverzné náboženstvo naverbovalo známe mená, ako napríklad Tom Cruise, Leah Remini, Katie Holmes či Daniel Peter Masterson a mnohé ďalšie. Táto moderná náboženská filozofia sa stala predmetom diskusií a kritík najmä pre svoje okázalé praktiky, prístupy a utajovanie informácií.  Scientológia o sebe… Prečítať celé
Vydané 7. augusta 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pokiaľ nežijete v Amerike, tak o scientológii počujete len vtedy, keď je spojená s nejakou hollywoodskou celebritou. Kontroverzné náboženstvo naverbovalo známe mená, ako napríklad Tom Cruise, Leah Remini, Katie Holmes či Daniel Peter Masterson a mnohé ďalšie.

Táto moderná náboženská filozofia sa stala predmetom diskusií a kritík najmä pre svoje okázalé praktiky, prístupy a utajovanie informácií.  Scientológia o sebe hovorí ako o náboženstve, ktoré v päťdesiatych rokoch minulého storočia založil americký spisovateľ Lafayette Ronald Hubbard.

V jadre scientológie tkvie presvedčenie, že každý človek disponuje reaktívnou mysľou, ktorá reaguje na životné traumy, zahmlieva analytickú myseľ a bráni nám prežívať realitu. Proces, ktorým sa členovia scientológie snažia riešiť tieto „problémy“ a dosiahnuť tak vyššiu duchovnú úroveň, sa nazýva „audit“. Cieľom je nájsť korene týchto tráum a opäť ich prežiť, snažiac sa obnoviť silu analytickej mysle.

Prostredníctvom auditu (kladenia otázok a využívaním rôznych ďalších metód) cirkev identifikuje duchovné utrpenie zo súčasného života a z minulých životov človeka. Scientológovia veria v nesmrteľnú podstatu ľudí, túto silu označujú za thetan.

Tri základné pravdy Scientológie:

1. Človek je nesmrteľná duchovná bytosť.

2. Jeho skúsenosti presahujú rámec jedného života.

3. Jeho schopnosti sú neobmedzené, aj keď nie sú v súčasnosti realizované.

Kontroverzná cirkev

Mnoho skupín a jednotlivcov spochybnilo legitimitu scientológie ako náboženstva. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Organizácia so sídlom v Los Angeles je už desaťročia centrom kontroverzií, údajne pre svoju kultovú kultúru a zdanlivo manipulatívne obchodné praktiky. Spoločenstvo je kritizované pre svoje postupy, ktoré široká verejnosť považuje za psychologické terapie bez odborného dohľadu. Mnohí experti na psychológiu a psychiatriu tvrdia, že tieto praktiky môžu byť nebezpečné pre duševné zdravie jednotlivcov.

Zakladateľ scientológie, Hubbard, odmietol využívanie psychiatrie a liekov, pretože tvrdil, že zasahujú do normálneho fungovania analytického myslenia. Túto myšlienku scientológovia aj dnes podporujú.

Sekta neustále rieši nejaké súdne spory so svojimi kritikmi a bývalými členmi. Konflikty sa týkajú rôznych záležitostí, ako sú autorské práva, sloboda prejavu, ochrana osobných údajov a ďalšie aspekty. Bývalí členovia tvrdia, že spoločenstvo praktizuje metódu odpojenia, ktorá zahŕňa izoláciu od rodiny alebo priateľov, ktorí nesúhlasia s ich náboženskými presvedčeniami.

Kto patrí k scientológom a kto vedie cirkev?

Azda najznámejším scientológom je herec Tom Cruise. Ďalšími slávnymi prívržencami sú John Travolta, Michael Pena, Kirstie Alley, Catherine Bell, Elisabeth Moss a desiatky ďalších, pričom rovnako veľa celebrít patrí medzi bývalých scientológov .

David Miscavige stojí na čele scientologickej cirkvi. Narodil sa v roku 1960 a údajne sa dostal zo závažných alergií a astmy po kontakte s dianetikou (súbor myšlienok a postupov zaoberajúcich sa metafyzickými vzťahmi mysle a tela s cieľom liečiť). Jeho rodina sa podľa tvrdení pridala k scientológii v roku 1971.

Keď mal Miscavige 16 rokov rozhodol opustiť školu a pripojiť sa k organizácii Sea Org, ktorá riadi všetky výkonné časti scientologickej cirkvi. Postupoval vo vnútri organizácie a získal osobnú podporu od zakladateľa L. Rona Hubbarda. Vedúcim cirkvi sa stal v roku 1980, keď sa Hubbard stiahol z verejných aktivít, a neskôr prebral oficiálnu pozíciu po Hubbardovej smrti v roku 1986.

Odchod môže byť tŕnistý

Aj keď opustíte scientologickú cirkev, neznamená to, že máte vyhraté. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Scientologická cirkev je už dlho obviňovaná zo psychického týrania svojich členov a vynucovania si veľkých finančných príspevkov pre svoj vlastný osoh.

Bývalí členovia hovoria, že organizácia využíva súkromných detektívov na sledovanie ich pohybu a aktivít. Tí, čo sa rozhodli odísť zo spoločenstva, tak pod nátlakom mohli podpísať diskreditujúce vyhlásenia, ktoré by neskôr mohlo náboženské impérium využiť proti ním. Tento druh kontroly a manipulácie sa môže javiť ako účinný spôsob, ako zamedziť akýmkoľvek kritickým prejavom voči cirkvi.

Keď scientológovia opustia organizáciu, vodcovia ich vyhlásia za „utláčajúce osoby“ a nariadia všetkým členom, vrátane rodiny a celoživotných priateľov, aby s nimi nemali nič, doslova nič,  spoločné. Žiadny osobný kontakt, žiadne telefonáty, žiadne SMS, žiadne e-maily. Nič. Natrvalo. Je to krutý proces známy v organizácii ako „odpojenie“. Prakticky stratíte všetkých blízkych.

Hoci sa Scientológia prezentuje ako moderná náboženská filozofia zameraná na duchovný rast, jej spôsob manipulácie, sledovania a izolácie bývalých členov môže zanechať v ľuďoch negatívny dojem. Pre tých, ktorí sa odhodlajú opustiť tento svet, to môže znamenať nekonečný boj o osobnú slobodu a návrat k normálnemu životu mimo kontroverznej organizácie.

Pokračujte na ďalší príspevok »