Cirkadiánny rytmus: Ako na kvalitný spánok a dostatok energie počas dňa

Hoci ich nebudete počuť tikať, vaše telo má svoje vlastné hodiny. Váš cirkadiánny rytmus je vzorec spánku a bdenia v priebehu 24-hodinového dňa. Pomáha kontrolovať váš denný rozvrh spánku a bdenia. Cirkadiánny rytmus je ovplyvnený svetlom a tmou, ako aj inými faktormi. Váš mozog prijíma signály na základe vášho prostredia a aktivuje určité hormóny, mení… Prečítať celé

Hoci ich nebudete počuť tikať, vaše telo má svoje vlastné hodiny.

Váš cirkadiánny rytmus je vzorec spánku a bdenia v priebehu 24-hodinového dňa.

Pomáha kontrolovať váš denný rozvrh spánku a bdenia.

Cirkadiánny rytmus je ovplyvnený svetlom a tmou, ako aj inými faktormi.

Váš mozog prijíma signály na základe vášho prostredia a aktivuje určité hormóny, mení vašu telesnú teplotu a reguluje váš metabolizmus, aby vás udržal v strehu alebo vás priviedol k spánku.

U niektorých môže dôjsť k narušeniu ich cirkadiánneho rytmu v dôsledku vonkajších faktorov alebo porúch spánku.

Cirkadiánne rytmy ovplyvňujú vaše spánkové vzorce, ako aj iné spôsoby fungovania vášho tela, ako sú vaše hormóny, telesná teplota a stravovacie návyky.

Keď sa nesynchronizujú, môžu tiež spôsobiť problémy s vaším zdravím – súvisia s rôznymi poruchami vrátane cukrovky, obezity a depresie.

Udržiavanie zdravých návykov vám môže pomôcť lepšie reagovať na tento prirodzený rytmus vášho tela.

Ako fungujú cirkadiánne rytmy?

Bunky vo vašom tele

Po prvé, bunky vo vašom mozgu reagujú na svetlo a tmu.

Vaše oči zachytávajú takéto zmeny v prostredí a potom vysielajú signály do rôznych buniek o tom, kedy je čas byť ospalý alebo bdelý.

Tieto bunky potom vysielajú viac signálov do iných častí mozgu, ktoré aktivujú ďalšie funkcie, vďaka ktorým budete viac unavení alebo bdelí.

Úlohu zohrávajú hormóny

Hormóny ako melatonín a kortizol sa môžu zvyšovať alebo znižovať ako súčasť vášho cirkadiánneho rytmu.

Melatonín je hormón, ktorý spôsobuje ospalosť a vaše telo ho viac uvoľňuje v noci a potláča ho počas dňa.

Kortizol zvyšuje vašu bdelosť a vaše telo ho ráno produkuje viac.

Ďalšie faktory

Telesná teplota a metabolizmus sú tiež súčasťou vášho cirkadiánneho rytmu.

Vaša teplota klesá, keď spíte a stúpa počas bdelého stavu.

Okrem toho váš metabolizmus funguje počas dňa rôznymi rýchlosťami.

Iné faktory môžu tiež ovplyvniť váš cirkadiánny rytmus.

Váš rytmus sa môže upraviť na základe vašej pracovnej doby, fyzickej aktivity, stresu a úzkosti a ďalších návykov.

Vek je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje cirkadiánny rytmus – bábätká, dospievajúci a dospelí prežívajú cirkadiánne rytmy odlišne.

Cirkadiánny rytmus u detí

U novorodencov sa cirkadiánny rytmus vyvinie až vo veku niekoľkých mesiacov.

To môže spôsobiť, že ich spánkový režim bude v prvých dňoch, týždňoch a mesiacoch života nepravidelný.

Ich cirkadiánny rytmus sa vyvíja, keď sa prispôsobujú prostrediu a zažívajú zmeny na svojom tele.

Bábätká začínajú uvoľňovať melatonín približne vo veku 3 mesiacov a hormón kortizol sa vyvíja od 2 do 9 mesiacov.

Batoľatá a deti majú pomerne regulovaný plán spánku, keď ich cirkadiánny rytmus a telesné funkcie dozrejú.

Deti potrebujú približne 9 alebo 10 hodín spánku za noc.

Cirkadiánny rytmus u dospievajúcich

Tínedžeri zažívajú posun vo svojom cirkadiánnom rytme známy ako oneskorenie fázy spánku.

Na rozdiel od detských rokov so skorým spaním okolo 20. alebo 21. hodiny večer, tínedžeri môžu byť unavení až oveľa neskôr v noci.

Melatonín nemusí stúpať skôr ako o 22:00 alebo 23:00, no aj neskôr.

Tento posun tiež vedie k potrebe tínedžera spať do neskorších ranných hodín.

Ich najvyššia ospalosť v noci je od 3:00 do 7:00 – alebo možno ešte neskôr -, no stále potrebujú rovnaké množstvo spánku ako deti.

Cirkadiánny rytmus u dospelých

Dospelí, ktorí majú zdravý životný štýl by mali mať celkom konzistentný cirkadiánny rytmus.

Čas ich spánku a prebúdzania by mal zostať stabilný, ak dodržiavajú celkom pravidelný rozvrh a snažia sa každú noc spať 7 až 9 hodín.

Dospelí vo väčšine prípadov zaspia pred polnocou, pretože sa do ich tela uvoľňuje melatonín.

Ako dospelí dosiahneme naše najunavenejšie fázy dňa od 2. do 4. hodiny ráno a od 13. do 15. hodiny.

Starší dospelí si môžu všimnúť zmeny cirkadiánneho rytmu s vekom, začnú chodiť spať skôr ako predtým a prebúdzajú sa v skorých ranných hodinách.

Vo všeobecnosti je to prirodzená súčasť starnutia.

Rôzne vzory pre rôznych ľudí

Pravdepodobne ste si všimli, že v určitých častiach dňa sa cítite ostražitejšie a v iných máte energie menej.

Tento vzorec súvisí s vaším chronotypom alebo osobným cirkadiánnym rytmom.

Ľudia väčšinou spadajú do jednej z dvoch skupín:

A, Ranné vtáčatá

Ak je pre vás ľahké sa ráno zobudiť a cítite, že máte najviac energie na začiatku dňa, ste ranný človek.

Telesné hodiny ranného vtáčaťa môžu bežať o niečo rýchlejšie ako 24 hodín.

B, Nočné sovy

Ak ste večerníčka, vaše telesné hodiny bežia pomalšie ako 24 hodín.

Je pre vás ťažké sa ráno zobudiť a cítiť sa hneď ostražito a plný energie.

Najviac energie budete mať oveľa neskôr počas dňa.