Technológie v zdravotníctve

Neuralink implantoval prvý čip do ľudského mozgu. Pacient vie ovládať počítač myšlienkami, tvrdí Musk

Spoločnosť sa v súčasnosti zaoberá úplne paralyzovanými pacientmi, ktorým chce zlepšiť život. Zariadenie im umožní používať rôzne zariadenia.
Musk je však známy veľkými výrokmi, ktoré často nesplní. V súčasnosti nezverejnil výsledky, iba o nich rozpráva.
Vydané 27. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Elon Mus, majiteľ spoločností Tesla a SpaceX, ohlásil koncom januára pokrok vo vývoji neurotechnológií. Urobil tak prostredníctvom sociálnej siete X. V príspevku oznámil, že jeho spoločnosť Neuralink úspešne implantovala po prvýkrát čip do ľudského mozgu.

V rovnakom príspevku, ktorý zverejnil deň po pacientovej experimentálnej operácií, uviedol, že pacient sa úspešne zotavuje. Taktiež naznačil, že prvý pokus na ľudskom pacientovi by mohol byť úspešný. „Prvé výsledky ukazujú sľubnú detekciu neurónových špičiek,“ napísal.

Neprešiel ani mesiac od prvého oznámenia a Elon Musk sa opäť pochválil na rovnakej sociálnej sieti. V tomto prípade tak urobil počas živého audio hovoru Spaces, do ktorého sa môže kedykoľvek počas jeho trvania pripojiť akýkoľvek používateľ sociálnej siete.

„Pokrok je dobrý a zdá sa, že pacient sa úplne zotavil a nemá žiadne nepriaznivé účinky, o ktorých by sme vedeli,“ povedal počas hovoru. Pokračoval tým, že pacient dokáže pohybovať počítačovou myšou pomocou mysle, informuje portál Mashable.

Svetlejšia budúcnosť pre znevýhodnených

Startup Neuralink Musk spoluzaložil ešte v roku 2016 s vidinou, že jeho produkty a služby umožnia ľudom robiť čokoľvek od telepatickej komunikácie až po hranie hier pomocou mysle. Na začiatok však chcú pomôcť ľudom s vážnymi zdravotnými znevýhodneniami.

Ako sme vás informovali v prechádzajúcom článku, spomínaná spoločnosť sa v súčasnosti zameriava na ľudí s quadriplégiou. Pacienti s touto diagnózou majú poškodenú miechu v spodnej krčnej časti, na základe čoho sú úplne paralyzovaný.

Čip od Neuralinku

V minulosti už boli úspešní pri testoch na zvieratách – najmä opiciach. Zdroj: screenshot YouTube/Neuralink

Týmto pacientom chcú uľahčiť používanie elektronických zariadení, akými sú mobilné telefóny či počítače. „Predstavte si, že by Stephen Hawking dokázal komunikovať rýchlejšie ako rýchlopisec alebo licitátor. To je cieľ,“ uviedol Musk v príspevku na X.

Inzercia

V súčasnosti spoločnosť Elona Muska nie je jediná, ktorá sa pokúša o podobný úspech. Podľa portálu AP News ide o jednu z mnohých skupín, ktoré sa snažia prepojiť nervový systém s výpočtovou technikou. Taktiež poukázal na viac než 40 podobných klinických výskumov.

Ako to funguje?

Americký Úrade pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vydal v roku 2021 dokument, v ktorom zmapoval prvé názory agentúry na prístroje s rozhraním mozog-počítač. Zároveň uviedli, že táto oblasť „rýchlo napreduje“, o čom informoval portál televízie CNN.

Mozgové implantáty spoločnosti Neuralink musia najprv schváliť regulačné orgány, aby sa mohli dostať na širší trh.  Spoločnosť a Elon Musk postupne zverejňujú informácie o zariadení a o spôsobe, ktorým sa zavádza do mozgu. O ich prehľad sa postaral portál Business Insider.

Úlohou mozgového čipu je zaznamenávať a prenášať mozgovú aktivitu. Zo zariadenia vychádza 64 ultratenkých vlákien, ktoré majú dokopy viac ako tisíc elektród. Tieto vlákna sú zavádzané hlboko do mozgu, no ich veľkosť neumožňuje, aby tak urobil chirurg.

Čip od Neuralinku

Robotovi údajne trvá 25 minút, kým vloží zariadenie do mozgu. Zdroj: screenshot YouTube/Neuralink

Z tohto dôvodu spoločnosť vytvorila špeciálneho chirurgického robota, ktorý dokáže drôty implantovať tak, aby nenarušili cievy v mozgu. Avšak ešte predtým než môže robot začať s operáciou, chirurg musí odstrániť časť lebky, kam zariadenie neskôr umiestni stroj.

Prehriešky spoločnosti Neuralink

Elona Muska, v súčasnosti druhého najbohatšieho človeka, mnohí poznajú kvôli jeho veľkým víziám a spoločnostiam, ktoré chcú zmeniť svet. Okrem toho sa však často stretáva s kritikou, keďže jeho výroky častokrát nezodpovedajú jeho činom alebo výsledkom.

predchádzajúcom článku sme vás informovali o elektromobile Cybertruck od spoločnosti Tesla. Ten nakoniec stojí viac než sľuboval, má nižší dojazd a jeho bezpečnosť na ceste zostáva otázna. Práve kvôli tomu stále nie je uvedený na európskom trhu.

„Vieme, že Elon Musk je veľmi zručný pri vytváraní publicity pre svoju spoločnosť, takže môžeme očakávať oznámenia hneď po začatí testovania, hoci skutočný úspech by sa podľa mňa mal hodnotiť z dlhodobého hľadiska,“ povedala o oznámení o prvom implantovanom čipe v ľudskom mozgu Anne Vanhoestenberghe, profesorka na King’s College London, pre The Guardian.

Portál zároveň upozornil na správu, ktorú uverejnil agentúra Reuters. Tá informovala, že spoločnosti udelili pokutu za porušenie pravidiel Ministerstva dopravy USA, ktoré sa týkali prepravy nebezpečných materiálov.

Počas inšpekcie priestorov spoločnosti v štátoch Texas a Kalifornia prišli na to, že spoločnosť sa nezaregistrovala ako prepravca takéhoto materiálu. Zároveň zistili nesprávne balenie nebezpečného odpadu vrátane xylénu, ktorý môže spôsobiť zdravotné spôsoby až smrť.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.