Poradňa

Operatívny leasing: Prečo sa oplatí?

Táto stále populárnejšia forma prenájmu vozidiel sa oplatí nielen firmám, ale aj jednotlivcom. Predpoklad, že operatívny leasing sa oplatí, len ak kupujete väčší počet vozidiel, je už dávno nesprávny. Stojí za to zamyslieť sa, či práve takáto cesta nie je pre vás tá najvhodnejšia. Zistite, prečo je operatívny leasing lepšia možnosť, ako financovať kúpu nového vozidla z vlastných zdrojov.
Titulná fotografia: freepick.com
Vydané 28. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Aké sú výhody operatívneho leasingu?

1. Finančná flexibilita

Operatívny leasing vám umožní lepšie spravovať vaše financie. Ako? Tie, ktoré by ste inak museli jednorazovo vyčleniť na kúpu auta, jednoducho budete mať stále k dispozícii. Pravdou je, že pri prvotnom nákupe s operatívnym leasingom neminiete ani euro. Neplatíte ani akontáciu. Je to nultá splátka, ktorá tvorí pri takýchto nákupoch najväčšie percento zo sumy a platí sa jednorazovo. Pri takomto leasingu však nebude problémom.

Ak podnikáte, efektívne spravovanie financií by malo byť vašou prioritou. V tomto prípade je kúpa vozidla alebo dokonca viacerých áut veľkým zásahom do kapitálu, ktorý máte k dispozícii. Ak si zaobstaráte vozidlo s operatívnym leasingom, voľné financie môžete investovať do iných oblastí svojho podnikania.

Peniaze ušetríte aj pri opravách. V rámci operatívneho leasingu môže byť zahrnutý aj servis alebo pravidelná údržba.

Jedným z poplatkov, ktoré takisto nebudú vašou starosťou, je cestná daň. Ak máte auto na operatívny leasing, nie ste jeho vlastníkom. Je ním spoločnosť, od ktorej ste si ho prenajali. Tento poplatok teda zaplatia za vás a je zahrnutý v cene leasingu.

Šetrenie je pri operatívnom leasingu jednoduché aj pri poisťovaní nového vozidla. Poistenie, ktoré bude takisto na leasingovú spoločnosť, je značne výhodnejšie ako to, ktoré by ste vedeli pri rovnakom aute dostať sami. Pri havarijnom poistení ide hneď o niekoľko desiatok percent ušetrených peňazí.

2. Jednoduché vybavenie

Myslíte si, že proces vybavenia operatívneho leasingu je zložitý? Mýlite sa. Pri vybavovaní budete mať vždy jasne definovanú sumu, ktorú zaplatíte, či už za kilometer, mesiac alebo dĺžku zmluvy. Nemusíte sa tak obávať zložitých finančných transakcií, ktoré sa budú meniť. Práve vďaka transparentnosti platieb, s ktorými budete musieť rátať, je tento druh leasingu obľúbený medzi podnikateľmi a veľkými firmami.

INZERCIA

Ak sa nevyznáte v poplatkoch a administratíve, nezúfajte. Operatívny leasing môže zahŕňať aj administratívnu podporu, vrátane evidencie a správy dokumentácie spojenej s vozidlom. Vďaka tomu nebudete musieť obetovať čas a nervy na riešenie dokumentácie, ktorá súvisí s kúpou alebo údržbou auta.

Zdroj: pexels.com / Brett Jordan

3. Pohodlná výmena vozidla

Aspektom, ktorý hovorí jasne v prospech operatívneho leasingu, je aj fakt, že po uplynutí doby, na ktorú si auto od spoločnosti prenajímate, si budete môcť ihneď dovoliť nové vozidlo. Je to tak skvelá možnosť, ak predpokladáte, že v budúcnosti budete potrebovať väčšie alebo výkonnejšie auto. To je výhodné nielen pre podnikateľov, ale aj pre mladé rodiny, ktoré sa chcú ešte rozrastať.

Okrem nového auta nebudete mať ani žiadne starosti s tým starým. Jednoducho ho od vás znova prevezme leasingová spoločnosť. Následný predaj vozidla a zháňanie kupca tak nebude vo vašej réžii. Operatívny leasing trvá vo väčšine prípadov 4 roky, s každým ukončením tohto obdobia si tak budete môcť užívať nové vozidlo.

Konečná hodnota auta, ktoré budete používať, vás nemusí zaujímať. Je takisto zodpovednosťou leasingovej spoločnosti. Eliminuje to pre vás riziko zníženého aktíva.

Pokračujte na ďalší príspevok »