Elektromobilita

Tesla Cybertruck je konečne v rukách prvých majiteľov. K ďalším sa však dostane až v následujúcich rokoch

Majitel spoločnosti Tesla Elon Musk predstavil Cybertruck ešte v roku 2019. Krátko po tom sa vozidlo stalo stredobodom internetových vtipov.
Odvtedy však Cybertruck prešiel viacerými zmenami, ktoré sa týkajú dojazdu na jedno nabitie či ceny.
Vydané 6. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Dôsledky klimatickej krízy na životné prostredie a ľudské zdravie sú v súčasnosti dôkladne skúmané. Vzhľadom na tieto poznatky sa stále viac upriamuje pozornosť na elektromobilitu. Tento trend sa už niekoľko rokov snaží presadzovať americká automobilová spoločnosť Tesla.

Jej majiteľ – americký miliardár Elon Musk – ešte v roku 2019 predstavil ich nový model s názvom Cybertruck. Robustný plne elektrický pick-up so zvláštne hranatým retro-futuristicky vyzerajúcim dizajnom rozdelil sledujúcich na dva tábory. Jedna skupina si z vozidla na internete uťahovala, o čom sme vás informovali v predchádzajúcom článku, zatiaľ čo druhá ho označovala za „auto budúcnosti“.

Lenže prvotné nadšenie či rozčarovanie z predstaveného vozidla postupne upadalo, pretože spoločnosť viackrát odložila začiatok produkcie, píše portál The Verge. S výrobou mali začať v 2021. V auguste tohto roku to zmenili na nasledujúci rok a neskôr oznámili, že „snáď“ ňou začnú v roku 2023.

Štyri roky po prvotnom odhalení odovzdal Musk niekoľko kusov vozidla Cybertruck novým majiteľom počas akcie, ktorá sa konala vo štvrtok 30. novembra v americkom meste Austin. Vozidlo však od odhalenia prešlo zmenami a ďalší klienti si budú na to svoje počkať o čosi dlhšie.

Vyššia cena, nižší dojazd

Iba niekoľko dní po uvedení vozidla verejnosti, portál CNBC informoval, že automobilová spoločnosť eviduje až 250-tisíc predobjednávok. Elon Musk sa tento úspech rozhodol zdieľať so svojimi sledovateľmi na sociálnej sieti Twitter (v súčasnosti X pozn. red.).

Predobjednať si ho mohol ktokoľvek, kto bol ochotný zaplatiť sto amerických dolárov, ktoré mohol kedykoľvek získať naspäť, ak by sa rozhodol inak. Nešlo však o zálohu, pretože táto suma by sa neodpočítala z výslednej ceny automobilu.

cybertruck

Na území SR sa nachádza iba 5 kusov super rýchlych nabíjacích staníc Supercharger. Zdroj: pexels.com/@pixabay/

Cena automobilu sa od jeho pôvodného predstavenia výrazne zmenila. V roku 2019 ho Elon Musk predstavil s cenovkou 39 990 $ (36 760 €). V súčasnosti vás základný model so zadným pohonom vyjde na 60 990 $ (56 090 €), verzia s pohonom všetkých kolies na 79 990 $ (73 530 €). Najvýkonnejší model Cyberbeast bude dostupný za 99 990 $ (91 900 €).

Zmenou si prešiel aj dojazd vozidla. Najsilnejšia verzia s tromi motormi mala s plnou batériou prejsť až 800 kilometrov, lacnejšie modely 500 a 400 kilometrov. Portál MôjElektromobil však uvádza, že teraz budú dojazdy modelov kratšie – konkrétne 515, 547 a 400 kilometrov.

Predĺžiť ho však môžete výbavou na želanie, ktorú spoločnosť pomenovala Range Extender. Za takmer 15-tisíc eur môžete zvýšiť dojazd dvoch drahších modelov o takmer 200 kilometrov. Pôvodne oznámených 800 kilometrov to však nebude ani v tomto prípade.

Nepotvrdená bezpečnosť

Pri nedávnom odovzdaní prvých vozidiel investorom spoločnosti sa konala aj prezentácia, ktorá zahŕňala krátke zábery zo zrážkových testov. Aj keď Musk nespomenul nič o bezpečnosti vozidla priamo, nahradil to výrokom: „Ak sa niekedy dostanete do konfliktu s iným vozidlom, vyhráte.“

Namieste bezpečnostných mechanizmov Musk radšej odprezentoval, že Cybertruck je nepriestrelný. Zdroj: Tesla Youtube

Podobne ako pri prvom odhalení, aj po tejto udalosti ľudia zaplnili internet vtipmi. Tentokrát si však uťahovali z toho, že Cybertruck určite nebude bezpečné. Viacerí si totiž všimli, že auto nemá dostatočnú zónu deformácie. Tá je v automobilovom dizajne veľmi dôležitá, pretože absorbuje energiu počas nárazu a minimalizuje riziko zranenia posádky.

Ako píše portál Road and Track, iba z videa nie je možné určiť bezpečnosť vozidla. Výsledky testov sa dozvieme až vtedy, keď ich vyhodnotí Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky.

Ešte si počkajú

Aj napriek tomu, že zopár kusov sa dostalo do rúk investorov, väčšinová populácia si na Cybertruck musí ešte počkať. Dva výkonnejšie modely prídu na trh až v roku 2024, zatiaľ čo najlacnejšia verzia až rok neskôr.

Elon Musk predpokladá, že produkcia dosiahne až 250-tisíc kusov ročne, no spoločnosť si uvedomuje, že toto číslo bude možné naplniť až s príchodom modelu s pohonom zadných kolies. Vysoká cena oproti konkurenčným značkám či nezvyčajný dizajn však môže odstrašiť bežného zákazníka.

Australian Broadcasting Corporation uvádza výrok vedúcej oddelenia pre výskum automobilov v spoločnosti Edmunds Jessicy Caldwellovej: „Toto osloví… určite bohatšiu klientelu, ktorá si môže dovoliť túto cenu a chce niečo, čo je jedinečné a nepredvídateľné.“

 

Pokračujte na ďalší príspevok »