Umelé orgány môžu skrátiť čakanie na vhodného darcu. Nejde však len o vnútorné orgány
Bez vnútorných orgánov by sme len ťažko dokázali prežiť, pretože práve oni zabezpečujú väčšinu životne dôležitých funkcií. Pokiaľ ich postihne nepríjemné ochorenie, kvalita našich životov klesá. Transplantácia chorého či poškodeného orgánu za zdravý a funkčný vám v tomto prípade môže zachrániť život. Avšak nájsť vhodného darcu, ktorého organ bude kompatibilný s vaším telom môže trvať aj… Prečítať celé
Bez vnútorných orgánov by sme len ťažko dokázali prežiť, pretože práve oni zabezpečujú väčšinu životne dôležitých funkcií. Pokiaľ ich postihne nepríjemné ochorenie, kvalita našich životov klesá. Transplantácia chorého či poškodeného orgánu za zdravý a funkčný vám v tomto prípade môže zachrániť život.
Avšak nájsť vhodného darcu, ktorého organ bude kompatibilný s vaším telom môže trvať aj niekoľko mesiacov či rokov. Pri niektorých diagnózach však treba konať ihneď, a preto môžu pomôcť moderné technológie.
Kybernetické končatiny, syntetické orgány alebo implantáty môžete častokrát vidieť v dielach sci-fi žánrov. Samozrejme, že ide o výplody mysle známych autorov, no ich istá podoba existuje už dnes. Taktiež sa neustále vyvíjajú, čo by mohlo znamenať, že úplne nahradia potrebu darovaných orgánov.
Okrem nich však zdravotníkom pomáhajú pri práci aj iné technológie. Umelá inteligencia či virtuálna realita môže pomôcť pri diagnóze, výučbe nových lekárov alebo liečbe psychických ochorení, o čom sme vás informovali v našom predchádzajúcom článku.
Zatiaľ dočasné riešenie
Umelý orgán v mnohých ľuďoch vyvoláva pocit, že ide o umelo vytvorenú repliku orgánu, no nie je tomu tak vždy. Ide o akýkoľvek stroj, zariadenie alebo materiál, ktorý nahrádza funkciu pôvodného orgánu, uvádza portál Britannica.
To znamená, že ľudia s protézami končatín – hornými alebo dolnými – využívajú umelý orgán. Taktiež ho používajú aj pacienti, ktorých trápi dočasné alebo trvalé zlyhanie obličiek, dôsledkom čoho ich krv musí byť očisťovaná od odpadových látok pomocou dialýzy.
Rovnako môže ísť o kardiostimulátor, ktorý sa implantuje na srdce, pričom vytvára pravidelné elektrické impulzy. Takto pomôžu srdcovému svalstvu sťahovať a rozpínať sa, vďaka čomu pumpuje okysličenú krv do celého tela.
Avšak pri komplikovanejších diagnózach, napríklad zlyhaní srdca, takéto malé zariadenie nie je dostatočné. Portál CCN Business informuje o umelom srdci francúzskej spoločnosti Carmat. To slúži ako dočasné srdce, pre pacientov, ktorí čakajú na srdce od darcu. Avšak spoločnosť verí, že ich náhrada srdca by mohla nahradiť srdce na trvalo.
Efektívnejší pohyb
Pacienti, ktorý dôsledkom nehody alebo ochorenia prídu o končatinu, si musia zvyknúť na nemalé zmeny v ich živote. Amputáciou nohy sa stanú menej mobilnými, pričom sú častokrát odkázaní na invalidný vozík, barle alebo protézu.
Práve tá prešla dlhú cestu naprieč rokmi, pretože v súčasnosti už neslúži len ako náhrada za chýbajúcu končatinu, ale umožňuje pacientom prirodzenejší pohyb. Ich vývoj však stále pokračuje, ako píše portál MIT News.
Ako uvádzajú, väčšina súčasných protéz ovládajú pomocou elektromyografiou, čiže snímaním elektrických impulzov svalov, ktoré sa nachádzajú v okolí amputovanej končatiny. Ich nový postup, magnetomikrometria, sľubuje lepšiu kontrolu nad prostetickou končatinou. Tá využíva malé magnety, ktoré sú implantované do svalov.
„Dúfame, že magnetomikrometria nahradí elektromyografiu ako dominantný spôsob prepojenia periférneho nervového systému s bionickými končatinami. Túto nádej máme vďaka vysokej kvalite signálu, ktorý získavame z magnetomikrometrie, a vďaka tomu, že ide o minimálne invazívny zákrok a má nízke regulačné prekážky a náklady,“ uviedol Hugh Herr, vedúci tímu biomechatronikov.
Prepojenie mozgu a elektronických zariadení
Podobné zariadenia by mohli pomôcť aj pacientom, ktorý trpia quadriplégia. Ide o diagnózu, kvôli ktorej má pacient paralyzované svalstvo v končatinách a trupe, a teda sa nedokáže vôbec pohybovať. Takto postihnutí pacienti majú poškodenú miechu v spodnej krčnej časti.
Jedna zo spoločností Elona Muska, Neuralink, si dala za cieľ, ako uvádzajú na svojej webovej stránke, pomôcť pacientom práve s touto diagnózou ovládať ich počítače či mobilné telefóny za pomoci ich mysle. Umožniť by im to mal špeciálny implantát, ktorý by bol umiestnený priamo na mozgu pacienta, čím vytvorí spojenie medzi mozgom a počítačom či smartfónom.
Donedávna bolo zariadenie testované na primátoch, no nedávno Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov umožnil spoločnosti začať s klinickým testovaním na ľuďoch, informuje The Guardian. Avšak nejde o prvú žiadosť spoločnosti o takéto testovanie, pretože ešte začiatkom roku 2022 sa taktiež pokúšali získať toto povolenie. Úrad ju však zamietol.
Tieto technológie, ktoré majú pomáhať pacientom s rôznymi diagnózami žiť dôstojnejšie životy, lákajú aj zdravých ľudí. Myšlienka transhumanizmu hovorí o tom, že ľudstvo by malo využiť všetky dostupné technológie, aby vytvorilo „lepšiu“ verziu ľudských tiel.