Čajovníkový olej na vlasy? Odstraňuje lupiny a napomáha rastu

Zdravá pokožka hlavy je základ Esenciálne oleje sa v poslednom čase výrazne ustálili v priemysle starostlivosti o vlasy. Ricínový a rozmarínový olej na sociálnych sieťach zožali úspech práve kvôli trikom, ako si s nimi vypestovať objemnejšie a zdravé vlny. Čajovníkový olej je ďalším populárnym trendom, ktorý pôsobí na zdravej pokožky hlavy a vlasov – a… Prečítať celé

Zdravá pokožka hlavy je základ

Esenciálne oleje sa v poslednom čase výrazne ustálili v priemysle starostlivosti o vlasy. Ricínový a rozmarínový olej na sociálnych sieťach zožali úspech práve kvôli trikom, ako si s nimi vypestovať objemnejšie a zdravé vlny. Čajovníkový olej je ďalším populárnym trendom, ktorý pôsobí na zdravej pokožky hlavy a vlasov – a ak sa už neskrýva v niektorých vašich obľúbených šampónoch a kúrach na pokožku hlavy, zvážte jeho pridanie do rutiny. Na potenciálne prínosy tejto zložky pre vlasy a jej najefektívnejšie používanie sa vyjadrili dve dermatologičky –  Rachel Westbay a Ife Rodney, ako aj trichologička Shab Caspara. Viac v nasledovných riadkoch.

Zoznámte sa s čajovníkovým olejom

Olej z čajovníka, tiež nazývaný melaleukový, je esenciálny olej získaný z listov stromu Melaleuca alternifolia. Jeho pôvod siaha až do juhovýchodnej Austrálie. V krajine sa používa po stáročia na pomoc pri hojení rán. Dlhodobo je známy napríklad pre jeho pozitívne účinky pri liečbe akné, plesňových infekcií, suchej pokožke hlavy a mnohým ďalším. To všetko mu prináleží vďaka silným antimikrobiálnym a protizápalovým vlastnostiam, vysvetľuje lekárka Westbay. Dnes je čajovníkový olej vo svojej čistej forme široko dostupný a objavil sa nielen v rade produktov starostlivosti o pleť a make-upu, ale aj v prípravkoch na starostlivosť o vlasy.

Dbajte na správnu koncentráciu a zistite na malom priestore na koži, či nie ste na čajovníkový olej alergický, Zdroj: Pexels.com

Výhody pre vlasy a pokožku hlavy

Boj proti lupinám a psoriáze: „Tea tree oil má protiplesňové schopnosti, ktoré môžu zastaviť produkciu kvasiniek spôsobujúce lupiny,“ hovorí Westbay. Keďže čajovníkový olej je aj protizápalový, môže pomôcť zmierniť začervenanie či svrbenie spojené s lupinami a inými zápalovými stavmi kože, ako je psoriáza.

Môže pomôcť predchádzať vypadávaniu vlasov a stimulovať rast: Znižovaním zápalu pokožky hlavy, bežnej príčiny vypadávania vlasov, môže čajovníkový olej pomôcť obmedziť vypadávanie vlasov a podporiť nový rast. Jedna štúdia zistila, že použitie kombinácie oleja z čajovníka, minoxidilu (zložka schválená FDA na liečbu vypadávania vlasov) a protizápalového liečiva diklofenaku môže byť ešte účinnejšie na stimuláciu rastu vlasov ako používanie samotného minoxidilu.

Okrem toho „olej z čajovníka má silnú antioxidačnú aktivitu,“ dodáva Westbay. Ako taký môže odvrátiť oxidačný stres vo vlasovej pokožke, ktorý môže poškodiť vlasový folikul a v konečnom dôsledku viesť k vypadávaniu. Caspara tiež poznamenáva, že rovnako účinne odstraňuje nahromadené zvyšky produktov na pokožke hlavy. „To môže zabrániť slabému rastu vlasov a zabezpečiť, aby ste mali zdravý základ pre nové pramene,“ hovorí.

INZERCIA

Odstraňuje baktérie z vlasovej pokožky: Je antibakteriálny, takže dokáže udržať pokožku hlavy bez škodlivých baktérií zodpovedných za bolestivé kožné infekcie, ako je impetigo a folikulitída. Okrem toho môže pomôcť v boji proti určitým bakteriálnym kmeňom, o ktorých obmedzený výskum ukázal, že môžu prispievať k lupinám.

Reguluje produkciu oleja: „Kvasinky sú často zdrojom nadprodukcie oleja vo vlasovej pokožke,“ hovorí Westbay. Keďže bojuje proti kvasinkám, môže pomôcť pri regulácii nadmernej mastnoty.

Doplnkovej starostlivosti o vlasy by sa nemali vyhýbať ani muži. Problematické kožné prejavy trápia obe pohlavia. Zdroj: Pexels.com

A čo jeho bezpečnosť?

„Tea tree oil je vo všeobecnosti bezpečný pre všetky typy vlasov a textúry, ale predstavuje určité riziká pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, ekzémy alebo rosaceu,“ hovorí Rodney. „V niektorých prípadoch môže spôsobiť podráždenie kože či alergické reakcie, takže vždy ho treba otestovať  lokálne, no možno vykonať aj náplasťový test.“

Dôležité vedieť: „Čajovník je súčasťou rovnakej čeľade rastlín Myrtaceae ako klinček, nové korenie, guava a myrta, takže ak ste alergický na niektorý z nich, pravdepodobne ste alergický aj na čajovník. V tom prípade sa mu vyhnite,“ vysvetľuje Rodney. Každý, kto má na pokožke hlavy vyrážku alebo otvorenú ranu, by ho podobne používať nemal, hovorí Caspara.

Najlepší spôsob aplikácie

Najvhodnejšia je aplikácia priamo na pokožku hlavy, ideálne po použití šampónu, hovorí Rodney. Čistý čajovníkový olej je často vysoko koncentrovaný a účinný, preto sa odporúča riediť prípravok s nosným olejom – ako je mandľový, kokosový alebo jojobový – alebo pridaním šampónu podľa vlastného výberu. Lekárka Rodney odporúča, aby ste nepoužívali viac ako 5 až 10 kvapiek oleja z čajovníka, pretože „príliš veľa produktu sa môže usadiť na koži a  vytvoriť šupiny,“ hovorí.

Nepridávajte čajovníkový olej do celej fľaše šampónu. V prípade, že dôjde k podráždeniu a budete ho chcieť prestať používať, musíte sa rozlúčiť s celým produktom. Pamätajte, že ak šampón už obsahuje aktívnu zložku na zníženie lupín, pridanie oleja z čajovníka do zmesi môže zvýšiť vašu šancu na citlivosť.

Nebojte sa pridať zopár kvapiek čajovníkového oleja aj do svojho šampónu, nie však priamo do fľaše. Najpraktickejšie pre vás však bude, ak si zakúpite šampón, ktorý už obsahuje správnu koncentráciu danej látky. Zdroj: Pexels.com

Ďalšie možnosti využitia

  • odpudzuje hmyz a parazitov
  • je antibakteriálny
  • pomáha liečiť popáleniny a poranenia
  • podporuje regeneráciu buniek
  • minimalizuje strie
  • pôsobí na začervenanie a zápal
  • upokojuje svrbenie
  • zmierňuje svalové napätie a bolesti kĺbov
  • zmierňuje bolesti hlavy
  • potláča kašeľ a pomáha pri vykašliavaní
  • stimuluje priedušky
  • uvoľňuje kŕče
  • posilňuje obehový systém a stimuluje nervový systém
  • môže sa využívať pri masážach, v kúpeli či v sprche

 

Zdroj: ELLE.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »