Módny priemysel čelí etickému problému, trend „heroin chic“ môže viesť k poruchám príjmu potravy

Módne trendy sa menia rýchlosťou svetla, čo môžeme vidieť aj vo výkladoch obchodov v nákupných centrách. Na zamyslenie však je, že nás neovplyvňujú len tým, aké oblečenie by sme mali práve nosiť. Módny priemysel ide omnoho hlbšie, pričom to môže mať negatívny dopad na psychiku, najmä ak ide o dospievajúce dievčatá. Kým ešte nedávno mnohé… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Módne trendy sa menia rýchlosťou svetla, čo môžeme vidieť aj vo výkladoch obchodov v nákupných centrách. Na zamyslenie však je, že nás neovplyvňujú len tým, aké oblečenie by sme mali práve nosiť. Módny priemysel ide omnoho hlbšie, pričom to môže mať negatívny dopad na psychiku, najmä ak ide o dospievajúce dievčatá.

Kým ešte nedávno mnohé z nich obdivovali krivky, ktorými sú typické predovšetkým Kardashianky, v súčasnosti sa do módneho sveta vrátil trend „heroin chic“. Pod daným pojmom si môžeme predstaviť typickú postavu modeliek z 90. rokov, ktoré v mnohých prípadoch trpeli poruchami príjmu potravy. Ide o etický problém, nakoľko módny priemysel by nemal rozhodovať o tom, aký typ postavy je práve „in“.

Návrat k posadnutosti štíhlosťou

V priebehu posledných rokov, najmä počas covidového obdobia, sa zvýšila popularita termínu „body positivity“. Pre tentokrát išlo o pozitívny druh trendu, pričom sa značil ako snaha znormalizovať všetky typy postáv. V dôsledku toho vzniklo na sociálnej platforme TikTok mnoho videí, v ktorých ženy ukazovali svoje nedokonalosti, ktoré sa dovtedy tabuizovali.

Avšak koncom roka 2022 sa ideály spoločnosti opäť zmenili. Ako píše The Guardian, návrat „heroin chic“ oznámil americký denník New York Post. Išlo o článok s kontroverzným titulkom, ktorý hlásil zánik trendu plnších postáv, pričom vyvolal vlnu nesúhlasu.

Jednou z odporkýň bola Jameela Jamil, ktorá je známa ako britská herečka a moderátorka. Svoj nesúhlas vyjadrila na sociálnej sieti Instagram, pričom sa k nej pridala aj Emma Specter, ktorá prispieva do módneho magazínu Vogue. Na platforme Twitter uviedla, že ľudia, ktorí tvrdia, že spoločnosť by mala dodržiavať povinnú štíhlosť, si musia uvedomiť, že crop topy a nohavice s nízkym pásom sa budú aj naďalej nosiť v „plnej paráde“.

heroin chic

Trend „heroin chic“ môže viesť k poruchám príjmu potravy. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

Okrem vyjadrení na sociálnych sieťach vzniklo mnoho článkov, ktoré vyjadrili svoje obavy zo znehodnotenia „body positivity“. Rovnako poukázali aj na to, či posadnutosť štíhlosťou vôbec niekedy zmizla z našej spoločnosti.

Počiatky trendu „heroin chic“

Už z názvu môžeme vyvodiť, že nejde o nič zdravé. Počiatky tohto trendu pochádzajú však z určitého morálneho hľadiska. Vznikol po tom, čo sa na konci 90. rokov minulého storočia predávkoval heroínom taliansky módny fotograf David Sorrenti. Po tejto nešťastnej udalosti jeho matka viedla kampaň za reformy v módnom priemysle, aby si uctila krátky život jej syna. Redaktorom časopisov zavolala s požiadavkou, aby neobsadzovali ľudí so závislosťou na heroíne.

Inzercia

Práve jedna z prvých supermodeliek Gia Carangi bola užívateľkou heroínu, pričom zomrela na komplikácie ochorenia AIDS. Na obálke Vogue z novembra 1980 sú jej stopy po závislosti značne viditeľné, avšak maskérka Sandy Linter tvrdí, že jej telo nepredstavovalo extrémne štíhlu postavu. Okrem toho poukazuje na to, že pojem „heroin chic“ sa spája len s cool vzhľadom, ktorý nemá nič spoločné s drogami.

Atoosa Rubenstein, ktorá stojí za vznikom tínedžerského časopisu pre dievčatá CosmoGirl, pracovala pre ženský časopis Cosmopolitan práve v rozkvete daného trendu. Pamätá si na to, ako v roku 1996 redaktorka Bonnie Fuller dala na obálku spomínaného časopisu herečku Jennifer Aniston, pričom módny riaditeľ ju označil za tučnú. Aj táto skutočnosť vypovedá o dobe, ktorá bola posadnutá extrémne štíhlymi postavami.

Veci sa trocha zmenili po príchode roku 2000, avšak stále sa preferoval neuveriteľne chudý typ postavy. V dôsledku toho spomína Rubenstein na mnohé fotenia, ktoré sa museli zrušiť, pretože vzhľad daných modeliek nevyzeral zdravo. Okrem toho tvrdí, že názory sa časom našťastie demokratizovali, rovnako aj ako štandardy krásy.

„Sociálne médiá umožňujú oslavovať rôzne telesné typy. Nie som si istá, či si kúpim časopisy s módnymi titulkami oslavujúce „heroin chic“,“ dodáva.

Nekončiaci kolobeh porúch príjmu potravy

U mnohých ľudí, najmä dospievajúcich, môže spomínaný trend spôsobiť rôzne fyzické a psychické ťažkosti v podobe porúch príjmu potravy. Zväčša si ľudia pod nimi predstavia anorexiu a bulímiu, výnimkou však nie je ani záchvatové prejedanie. Postihnúť môžu všetky vekové skupiny, pričom ich vyšší výskyt je zaznamenaný u ženského pohlavia, informuje portál aktuality.sk. Z Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch vyplýva, že 5,2 % dievčat spĺňa kritéria pre uvedené poruchy.

heroin chic

Počiatočné príznaky poruchy príjmu potravy sa vyskytujú počas dospievania alebo skorej mladosti. Zdroj: pexels.com

Síce mužov s poruchami príjmu potravy je menej, dané mentálne ochorenie predstavuje pre nich vyššie riziko, že na daný problém umrú. Dôvodom tejto skutočnosti je predovšetkým podstúpenie liečby v neskoršom štádiu ochorenia. Počiatočné príznaky môžu obe pohlavia pocítiť v období dospievania alebo skorej mladosti, pričom  portál noviny.sk dodáva, že až v 95 % prípadov sa daná porucha začína vo veku 25 rokov.

Týkať sa môže všetkých typov postáv, nakoľko ide o psychický problém. Práve preto je dôležité si uvedomiť, že postihnutý jedinec môže mať normálnu váhu či dokonca nadváhu. Ide o nebezpečný stav, ktorý môže poškodiť správne fungovanie tela. V určitých prípadoch môže byť smrteľný, pričom práve mentálna anorexia vedie k najväčšej pravdepodobnosti smrti.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.