zima a starostlivosť o pleť

Urea a ceramidy: starostlivosť o pokožku, ktorá vám nesmie v zime chýbať

Nejedného z nás trápia v zime suché ruky, napnutá mdlá pokožka bez života či popraskané pery. V domácnostiach nízka vlhkosť vzduchu a teplo, vonku mráz a vietor. Toto sú ďalšie faktory vplývajúce na kožnú bariéru. Keď ku nim pridáme znečistenie ovzdušia, hormonálne zmeny a nesprávnu životosprávu, vykúzlime si problém, ktorý je navyše úplne zdarma. Preto… Prečítať celé

Nejedného z nás trápia v zime suché ruky, napnutá mdlá pokožka bez života či popraskané pery. V domácnostiach nízka vlhkosť vzduchu a teplo, vonku mráz a vietor. Toto sú ďalšie faktory vplývajúce na kožnú bariéru. Keď ku nim pridáme znečistenie ovzdušia, hormonálne zmeny a nesprávnu životosprávu, vykúzlime si problém, ktorý je navyše úplne zdarma. Preto sa spolu pozrieme na tipy, ako v studených zimných mesiacoch posilniť kožnú bariéru.

Čo sú to ceramidy?

Ceramidy sú lipidové molekuly, ktoré hrajú zásadnú úlohu v zadržiavaní vody a bariérovej funkcii vo vonkajšej vrstve kože.  Zaisťujú teda, že strata vody nenastáva prirýchlo a kožné bunky držia pevne pohromade. Nachádzajú sa prirodzene v našej pokožke vo vysokých koncentráciách, no tá ich môže mať rôznymi vonkajšími vplyvmi nedostatok. Tvorí ju v značnej miere práve tuk, preto kožnú bariéru najvýznamnejšie chránia ceramidy. Tie sú v nej zastúpené vo viac ako 50 percentnom množstve. Aj to je jeden z dôvodov, prečo hrajú zásadnú úlohu zdravého vzhľadu a správne fungujúcej pokožky.

V zimnom období prikladáme obnove kožnej bariéry nesmiernu dôležitosť. Zdroj: pexels.com

Dôvody, pre ktoré si ceramidy  vaša pokožka v zime skutočne zamiluje:

  1.  Strata vody už nebude problémom. Pravdepodobne pre vás nie je prekvapujúci fakt, že cez pokožku sa nám z tela dostáva preč značná časť vody. Ak sa pokožka naruší, tento proces je oveľa výraznejší. Následne sa  dehydratuje, vysušuje a vzniká podráždenie. Riešením sú ceramidy, ktoré nielen predchádzajú strate vody, ale pomáhajú i pri hydratácii.
  2. Obnovujú kožnú bariéru. Strata ceramidov (či už v dôsledku starnutia, nadmerného používania exfoliantov, agresívnych peelingov, ktoré zbavujú pokožku odumretej kože spôsobujúce narušenie hornej rohovitej vrstvy a ochrannej bariéry) umožňuje baktériám prenikať cez drobné trhlinky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie. Pravidelné dopĺňanie ceramidov udrží bariéru zdravú a správne fungujúcu.
  3. Zmäkčujú a vyhladzujú pokožku. Najčastejšími príznakmi narušenej kožnej bariéry sú tiež suchosť, šupinatosť a jemné vrásky spôsobené dehydratáciou. Obnova stratených lipidov pokožku zjemní, vyhladí a vráti jej zdravý vzhľad a príjemný pocit na dotyk.
  4. Pomáhajú pri zápalových prejavoch kože. Z extrémne suchej kože sa môžu vykľuť omnoho závažnejšie problémy akými sú rosacea,, ekzém, akné, psoriáza. Pri liečbe týchto zápalových ochoreniach hrá dopĺňanie ceramidov významnú rolu.
  5. Redukujú viditeľné známky starnutia. Rednutie a starnutie pokožky nie je spôsobené iba stratou či rozpadom kolagénu a elastínu, ale rovnako tu zohráva dôležitosť i kožná bariéra.

Krém s obsahom ceramidov sa odporúča používať na dennej báze i u ľudí trpiacich zápalovými kožnými ochoreniami ako doplnok k predpísanej liečbe kožným lekárom. Zdroj: pexels.com

Čo je to urea/močovina?

Pomenovanie močovina v skutku nepôsobí vôbec vábivo. Práve naopak. Ak ste sa s týmto pojmom predtým ešte nestretli poďme si ho vysvetliť. Zvykne sa označovať ešte tretím názvom a ním je karbamid a skladá sa z kyslíka, dusíka a vodíka. Je to telu vlastná látka, ktorú dokáže samo produkovať.  Močovina je konečným produktom štiepenia proteínov a následne je prirodzene vylučovaná v pote a v moči, ktoré sú denne produkované naším organizmom. Nie, nemusíte sa báť. Čisto organickú močovinu v kozmetických produktoch nenájdete. Akonáhle vedci objavili benefity urei, začali ju vyrábať v syntetickej podobe, ktorá je účinkami identická s močovinou tvoriacou sa v tele cicavcov.

Prečo je močovina vo svete krásy a starostlivosti ospevovaná do nebies?

    1. Poskytuje hĺbkovú hydratáciu. Urea patrí medzi humektanty (zvlhčovadlá) vďaka čomu dokáže rovnako ako ceramidy uzamykať vlhkosť v pokožke. Keď sa aplikuje na pokožku, preniká do hlbších vrstiev kože, kde vykonáva svoju dôležitú prácu. Jej náplňou je zadržiavať vodu a zabezpečiť pokožke dostatočnú hydratáciu.
    2. Funguje aj ako účinný exfoliant. Vo vysokých koncentráciách je močovina keratolytikum – pomáha uvoľniť šupinatú či tvrdú odumretú kožu. Tým zlepšuje bunkovú výmenu a umožňuje jednoduchšie prenikanie sér a aktívnych látok do pleti.
    3. Chráni kožnú bariéru. Toto slovné spojenie sme v článku v spojitosti s ceramidmi i s ureou už mali. Aj napriek tomu nie je na škodu si pripomenúť, že práve v zimných mesiacoch je táto funkcia nesmierne významná. Pre zabránenie suchej pokožky je dôležité pravidelné používanie.
    4. Zvyšuje penetráciou lokálnych liekov. Urea v rôznych krémoch a mliekach s mimoriadnou obľubou predpisujú dermatológovia na kožné ochorenia, akými sú atopická dermatitída, ekzém, psoriáza či popraskané päty. Jej ďalším podstatným benefitom je zvýšenie penetrácie kortikosteroidov a antimykotík.

V zime treba pokožku hydratovať častejšie. Zdroj: pexels.com

INZERCIA

Urea a starostlivosť o nohy sú neodlúčiteľnou dvojkou

Pri každodennej fyzickej aktivite dostávajú päty a chodidlá náchylné na suchosť a praskliny skutočne zabrať. Hlboké trhliny, ktoré ignorujeme sa môžu rozvinúť do závažnejších rán. Výrazným problémom vieme predísť práve pravidelným nanášaním krému s ureou na chodidlá. Hydratácia v spojení s exfoliáciou dokáže zázraky a predchádza hlavne komplikáciám. Najmä ľudia s cukrovkou si potrebujú udržiavať pokožku primerane hydratovanú, aby sa znížilo riziko poškodenia kože a infekcie. Močovina s vysokou koncentráciou tiež dokáže šetrne odstrániť poškodené nechty na nohách či poskytnúť úľavu od svrbiacej pokožky.

Ruky a tvár sú najčastejšie vystavené vonkajším vplyvom. Zdroj: pexels.com

zdroje: www.paulaschoice.com, www.dermaessentia.com, www.byrdie.com, www.cerave.com, www.healthline.com, mccowanfootclinic.ca

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »