Hororová veda

Ako môžu pomôcť horory v boji proti stresu?

Možno rovnako ako ja nepatríte medzi fanúšikov hororov. Niekoľko štúdiu venujúcich sa tejto oblasti mi aj napriek môjmu postoju prišlo veľmi zaujímavých. Či už sa teda radíte ku skalným fanúšikom alebo skôr k odporcom, prečítajte si ako môžu mať strašidelné filmy pozitívny vplyv na naše duševné zdravie (v niektorých prípadoch). Aj keď tento žáner nepatrí… Prečítať celé
Vydané 5. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,
horor

Horory môžu mať pozitívny vplyv na niektorých ľudí (Ilustračná foto: Maksim Istomin)

Možno rovnako ako ja nepatríte medzi fanúšikov hororov. Niekoľko štúdiu venujúcich sa tejto oblasti mi aj napriek môjmu postoju prišlo veľmi zaujímavých. Či už sa teda radíte ku skalným fanúšikom alebo skôr k odporcom, prečítajte si ako môžu mať strašidelné filmy pozitívny vplyv na naše duševné zdravie (v niektorých prípadoch). Aj keď tento žáner nepatrí zrovna k oddychovým, vo vedeckých štúdiách dosiahol prekvapivé výsledky. Ukázalo sa, že v boji proti úzkosti a stresu pre niektorých jedincov poskytuje veľkú úľavu. Poďme spolu objaviť, prečo to tak je a aké mechanizmy v našom mozgu sa za tým skrývajú?

Netypické duo

Hororové filmy v nás vzbudzujú strach aj napriek tomu, že vieme, že nejde o skutočnú realitu. Je to spôsobené tým, že náš mozog nie vždy jasne rozlišuje medzi fantáziou a realitou. To znamená, že keď sledujeme napríklad film o zombie, niektoré časti nášho mozgu reagujú, ako by sme boli naozaj prenasledovaní šialenými nemŕtvymi. Tým pádom, horory môžu vyvolávať reakciu strachu v našom nervovom systéme.  Táto reakcia je tiež známa pod dobre známym pojmom „bojuj alebo uteč“.

Môžno očakávate, že každý, kto má úzkosť, sa bude vyhýbať hrôze, koniec koncov, prečo by niekto, kto cíti úzkosť, chcel sledovať niečo, čo je vytvorené špeciálne na vyvolanie strachu alebo úzkosti?“ Coltan Scrivner z Chicagskej univerzity

Reakcia strachu

Reakcia na strach je systém, ktorý si vyvinuli telá našich predkov, aby prežili hrozby počas života. Medzi také hrozby patril napríklad útok medveďa alebo iného divého zvieraťa. Naše telo je zaplavené stresovými hormónmi (kortizol a adrenalín). Náš srdcový tep, krvný tlak aj dýchanie sa začínajú zvyšovať, akonáhle sa ocitneme v ohrození. Tento zvýšený výkon nám umožňuje rýchlo konať.

Keď hrozba pominie, za reakciou na strach nasleduje reakcia odpočinku, inak nazývaná aj reakcia  „odpočívaj a tráv“. Reakcia odpočinku prinúti naše telo, aby sa upokojilo a vrátilo do pôvodného stavu. Ale u ľudí s úzkosťou alebo traumou má reakcia na boj menšiu závadu.

horor

Strach náš nepriateľ aj záchranca (Ilustračný obrázok: Daniel Jensen)

Úzkosť

U ľudí s úzkosťou reaguje mozog na bežné každodenné udalosti, akoby predstavovali veľkú hrozbu pre náš život. A pretože neexistuje žiadna skutočná hrozba, iba všeobecný, vágny pocit záhuby, len málokedy máme pocit rozuzlenia alebo úľavy. Niektorým divákom, ktorí prežívajú úzkosť alebo traumu, hororové filmy iba zhoršujú situáciu. Iným môže hrôza poskytnúť úľavu od zadržaného napätia. Filmy poskytujú priestor pre tréning so svojím strachom. Film môžme kedykoľvek pozastaviť a vypnúť.

Inzercia

„Diváci sa môžu ponoriť do trýznivého príbehu, ale zároveň byť úplne v bezpečí, sú schopní ovládať stimul vypnutím alebo presunutím pozornosti do okolitého priestoru.“ Margaret J. King, riaditeľka Centra kultúrnych štúdií a analýz

Takisto nás môžu naučiť, že iba strach nás nemôže zabiť.

„Keď sa častokrát vystavíte niečomu, čoho sa bojíte, dokonca aj hororu, uvedomíte si, že to zvládnete prežiť.“ Lana Holmes, klinická psychologička

Horory

V skutočnom živote nie je vždy ľahké identifikovať a pomenovať spúšťače úzkosti. Narozdiel od toho, hrôza vo filme je jasne definovaná, má určitý koniec, pomerne predvídateľné zápletky a poskytuje plán. A čo je najdôležitejšie, to, čo sa stane na obrazovke, nemá absolútne žiadny vplyv na náš život.

Podľa Coltana Scrivnera ľudí vo väčšine prípadov priťahuje hororový obsah, ktorý nemá nič spoločné s ich súčasnými obavami zo skutočného života.

„Horor, ktorý zasiahne príliš blízko domova, môže byť príliš odpudivý.“ vysvetľuje Scrivner

Quar-Horor a Covid-19

Pandémia Covid-19 zanechala vlastnú stopu v hororovom žánri, pričom sa zrodil nový subžáner s názvom „quar-rror“, čo predstavuje skratku pre karanténové horory. Tieto horory ukazujú, že aj zostať doma môže byť niekedy naozaj nebezpečné.

Informácie obsiahnuté v tomto článku slúžia iba na informačné účely a nie sú určené ako zdravotná alebo lekárska pomoc. V prípade akýchkoľvek otázok o zdravotnom stave alebo zdravotných cieľoch sa vždy poraďte s lekárom alebo iným kvalifikovaným poskytovateľom zdravotníctva.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.