ZDRAVIE

Aj zodpovední ľudia používajú rúška nesprávne. Vyhnite sa nasledovným chybám

Nedostatočné umývanie rúk, opakované použitie toho istého rúška alebo jeho rotovanie v rodine. Stále robíme veľa chýb.
Vydané 14. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Ak nás rok 2020 niečo naučil, tak je to zistenie, že obyčajné tvárové rúška sú spoločne s fyzickým odstupom a čistením rúk najefektívnejším spôsobom, ako sa brániť vírusu SARS-CoV-2 a ochoreniu Covid-19.

Nie sú stopercentné, lenže nebyť rúšok, situácia na Slovensku, ale aj vo svete, by bola nepredstaviteľne horšia. Slováci patria k národom, ktoré prevažne nosenie rúšok akceptujú a dodržiavajú ho, napriek tomu je Slovensko momentálne jednou z najhoršie sa vyvíjajúcich krajín na svete. Stojí za tým nielen nezodpovednosť komunít, ale aj fakt, že sa u nás šíri britský infekčnejší kmeň koronavírusu.

Aj keď sa nosenie rúška zdá byť triviálne, mnohí ľudia stále robia chyby, na ktoré doplácajú vlastným zdravím a aj zdravím a možno životmi ostatných.

Štúdia z roku 2020, ktorú uskutočnila spoločnosť Signs.com s maskami, sa zamerala na tieto nedostatky a chyby u tisíc pozorovaných osôb v USA. Niektoré zistenia štúdie boli alarmujúce a odhalili, že mnoho nositeľov rúšok a masiek majú spoločné masky s ostatnými členmi domácnosti a perú či dezinfikujú ich niekedy len raz za dva týždne.

Ruky si treba umyť pred aj po použití rúška

Aj keď Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča umyť si ruky pred a po použití rúška, štúdia Signs.com odhalila, že mnoho ľudí to zanedbáva. Nie je dôvod domnievať sa, že priemerný Slovák je v tomto ohľade oveľa zodpovednejší ako priemerný Američan, hoci naše hygienické návyky sú všeobecne považované za kvalitnejšie.

Napríklad až 35% účastníkov štúdie uviedlo, že si neumývajú ruky pred nasadením tvárovej masky, zatiaľ čo ďalších 43,7% priznalo, že si ju zložili bez toho, aby si predtým umyli ruky.

Aby sa zabránilo prenosu vírusu, spoločnosť Chotani odporučila umyť si ruky pred nasadením a sňatím masky celých 20 až 30 sekúnd, pretože infekcie prenesené do rúk sa dajú ľahko preniesť do oblastí nosa, úst a očí.

Inzercia

Umývanie rúk je základným predpokladom predchádzania infekcii,“ uvádza Chotani.

Ďalšia chyba: Po nasadení masky si nečistíte tvár

Jedná sa skôr o prevenciu prepuknutia akné ako o spomalenie šírenia vírusu. Ak však hľadáte riešenie na zmiernenie akné spôsobenej maskou, lekárska poradkyňa Teresa Bartlett zo Sedgwicku tvrdí, že umývanie tváre je nevyhnutné.

A 31,9% účastníkov prieskumu Signs.com uviedlo, že si po použití masky nikdy neumývali tvár.

Klasické rúška sú bezpečné, ale existuje lepšia alternatíva – s filtrom PM2.5

Zdieľanie masky viacerými členmi domácnosti

Je prekvapujúce, že až 25 percent respondentov uviedlo, že si striedajú masky s inými ľuďmi bez toho, aby ich predtým prali. Je to nechutné, ale aj nebezpečné.

Rovnako ako zubné kefky, kefky na vlasy a spodné prádlo, ktoré používame, sú tvárové masky hygienickými predmetmi, ktoré by sa nemali zdieľať.

Látkové pleťové masky absorbujú kvapôčky a pot, takže ak ich nosí iná osoba ako vy, v podstate rozširujete svoje tekutiny medzi ďalších ľudí.

Pokiaľ ide o COVID-19, každý človek nesie svoje vlastné baktérie a vírusy a tieto patogény je možné preniesť na masku, uviedla Rivka Abulafia-Lapid , vedúca laboratórií pre očkovanie buniek imunológie v Hebrejskej lekárskej univerzite Hadassah v Izraeli. Vďaka tomu je nedeliť sa rúško vôbec s nikým.

Každý má v dychu baktérie a vírusy, ktoré sú aj v maske. Akonáhle niekto použije masky iných, dostane z nich baktérie a vírusy, vrátane ochorenia COVID-19,“ vysvetlila. „Absolútne sa neodporúča používať masky po ostatných.“

Ak si však masku-rúško operiete skôr, ako ju dovolíte použiť niekomu inému, vraj je už bezpečné zdieľať ich s ostatnými.

Ak žije viac ľudí spolu, odporúča sa mať individuálne označené masky, aby ste sa vyhli chybám.

Opakovane používate jednorazové masky

Jednorazové rúška sú určite atraktívne pre tých, ktorí sú na cestách, pretože sa dajú po každom použití ľahko nosiť a odhodiť. Ale prieskum Signs.com odhalil prekvapujúce informácie o jednorazové použitie masky: 44,2% účastníkov priznalo, že tieto jednorazové rúška použili niekoľkokrát po sebe.

Jednorazové masky by sa mali nosiť jeden deň a potom sa hodiť, pretože rýchlo odbúrajú schopnosť filtrovať častice, začnú prenášať mikroorganizmy a znečistia sa. Aj pár dní používania jednorazových rúšok je už nadmerným používaním, pretože tretí deň už jednorazové rúška nie sú účinné.

Je bezpečné nosiť rúško počas športovania?

Nezakrytý nos

Toto je azda najčastejší problém aj u nás. Ľudia síce rúška nosia, ale nemajú zakrytý nos, čím fakticky strácajú ochranu oni, ale aj šíria svoje vírusy do okolia.

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Cell odhalila, že bunky v nose sú pravdepodobnejšie infikované koronavírusom ako bunky v oblasti pľúc a hrdla, takže je ešte dôležitejšie zabezpečiť, aby vaša maska ​​zakrývala aj nos, aj ústa.

 

Správne odkladanie použitého rúška

Aj keď celý deň rúška meníte a nosíte ich správne a umývate si ruky, možno aj vy ich napokon pohodíte na stôl, kde čakajú na to, aby ste ich oprali. Na rovnakom stole možno jete alebo máte iné predmety, ktoré počas dňa používate. Toto môže byť tiež chybou.

Odporúča sa, aby ste použité tvárové masky a rúška hneď po odložení uložili na samostatné vyhradené miesto, z ktorého budú putovať rovno do práčky alebo do nádoby s vriacou vodou.

Najrozumnejšie je použité rúška skladovať v igelitovej taške, ktorú po použití vyhodíte.

 

Zdroj: The Face Mask Mistakes People Make Without Realizing It

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.