ZDRAVIE

Je bezpečné nosiť rúško počas športovania?

Aj keď sa opatrenia uvoľňujú, ľudia sa naďalej obávajú o svoje zdravie. Je bezpečné nosiť rúško alebo inú ochranu tváre počas behu alebo jazdy na bicykli?
Vydané 16. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Nosenie rúšok na Slovensku ustupuje po tom, čo sa zdanlivo úspešne podarilo prekonať prvú vlnu šírenia koronavírusu SARS-CoV-2. Druhá vlna už možno ani nepríde, no stále sa nájdu ľudia, ktorí sa prirodzene obávajú o svoje zdravie a ponechávajú si rúška na tvárach aj napriek tomu, že sa v ich blízkosti nikto nevyskytuje. Ďalší ochranu tváre nosia počas výkonu športov, čo môže byť za určitých okolností nebezpečné.

Momentálne sa na internete začala šíriť správa o7News v Austrálii, ktorá opisuje prípad  dvoch dospievajúcich chlapcov v Číne, ktorí zomreli po športovaní s tvárou maskou. Aj keď zatiaľ nie je dosť dôkazov na to, či zomreli práve v dôsledku ich nosenia, vznikla diskusia o bezpečnosti tvárových masiek. 

Keď cvičíme, dýchame ťažšie a rýchlejšie, čo nám umožňuje viac uvoľňovať kvapky vody z nosa a úst, ktoré by mohli prenášať nákazlivé patogény, ako napríklad SARS-CoV-2. Toto je veľký problém pri veľkých športových udalostiach, ktoré boli počas pandémie zrušené. Napríklad britská futbalová Premier League zvažovala zavedenie krásnych tvárových masiek, ale tie môžu počas týchto športov s vysokou intenzitou sťažiť dýchanie. Napokon od tohto zámeru ustúpila.

Je nepravdepodobné, že maska ​​spôsobí pri miernom cvičení výrazné dýchacie ťažkosti, ale taký futbalista počas svojho výkonu spotrebuje  40 až 100 litrov vzduchu za minútu. Pri výdychu emitujeme oxid uhličitý a ten ak sa to zachytí v maskách, je možné, že hráči ho budú recyklovať a pripravovať svoje telá o dôležitý kyslík. A okysličenie krvi je nesmierne dôležité nielen počas športových výkonov, no nároky tela sú v tomto čase vyššie.

V extrémnom prípade môže dôjsť k závratom, nevoľnosti alebo odpadnutiu v dôsledku nedostatočného okysličenia a ak osoba aj po omdletí bude mať na tvári naďalej masku, deficit kyslíka prevážený recyklovaným oxidom uhličitým môže byť pre danú osobu smrteľný.

Otázka teda znie: Je nosenie tvárovej masky alebo rúška počas športových výkonov nebezpečné? Odpoveď nie je jednoznačná, líši sa od mnohých okolností. V zásade však platí, že pri vysokej intenzite záťaže by ste mali dbať na dostatok kyslíka a nepremáhať sa v prípade, že pociťujete nepriaznivé príznaky.

Pokračujte na ďalší príspevok »