10 najbizarnejších psychoterapeutických metód

Psychológia, to je skutočná veda. V našej hlave sa dejú pochody, ktorým často nerozumieme ani my a aj napriek tomu (alebo práve preto) občas potrebujeme pomoc niekoho iného.   Keď však problémy spojené s našimi emóciami, náladami, fóbiami a inými neduhmi dospejú do štádia, kedy priamo a negatívne ovplyvňujú náš život, je pomoc od odborníkov […]

Autor
Dátum zverejnenia 16. marca 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Mgr. Mária Synáková
Psychológia a neziskový sektor
Bratislava, Slovensko

Psychológia, to je skutočná veda. V našej hlave sa dejú pochody, ktorým často nerozumieme ani my a aj napriek tomu (alebo práve preto) občas potrebujeme pomoc niekoho iného.

 

Keď však problémy spojené s našimi emóciami, náladami, fóbiami a inými neduhmi dospejú do štádia, kedy priamo a negatívne ovplyvňujú náš život, je pomoc od odborníkov nevyhnutná. V priebehu rokov si odborníci psychológovia a psychiatri našli metódy, ktorými sa dá dosahovať určitých konkrétnych cieľov. Tieto metódy sú terapiami samy o sebe a niektoré z nich môžu pre laika vyznieť nielen zaujímavo, ale až priam prekvapivo či šokujúco.

 

Sexuálno-náhradnícka terapia

Túto terapiu využívajú najmä ľudia, ktorí majú problémy so vzťahmi a sexuálnou dysfunkciou. Jej cieľom je nadobudnutie sebadôvery pri nadväzovaní vzťahov. Zahŕňa všetko od nácviku sociálnych zručností až po priamy sexuálny kontakt medzi terapeutom a klientom.

foto: pixabay

foto: pixabay

 

Konská terapia

Konská terapia známa aj ako hipoterapia je využívaná najmä pri práci s problematickou mládežou, pri drogových závislostiach a u ľudí s postihnutím. Počas učenia ako sa starať o toto veľkolepé zviera a ako na ňom jazdiť, sa rozvíjajú dôležité zručnosti zvládania situácie, sebadôvera a trpezlivosť. Táto terapia je tiež vhodná na prekonávanie strachu, ovládanie úzkosti a hnevu.

Nudistická psychoterapia

Táto metóda je známa už zo 60-tych rokov a bola objavená psychológom Bindrimom. Ten veril, že nahota zbavuje ľudí sociálnych očakávaní a pracuje priamo s ich najsúkromnejšími emóciami. Počas skupinovej terapie dokázali jej účastníci vyjadriť svoje najhlbšie myšlienky, odhaliť problémy v manželstve a dosiahnuť euforický stav prostredníctvom sebaaktualizácie. Takáto terapia podporuje tiež budovanie dôvery a otvorenosť. Bindrim veril, že pravá sloboda od negatívnych myšlienok môže byť dosiahnutá, iba ak človek vystaví svoje najsúkromnejšie motivácie a časti.

foto: pixabay

foto: pixabay

 

Šachová terapia

Mnoho ľudí má problémy s verbálnou komunikáciou. Práve pre nich je vhodná šachová terapia. Táto technika pomáha ľuďom učiť sa zručnostiam dôležitým pri riešení problémov a konfliktov a pri rozhodovaní. Počas hry sa klient zbližuje s terapeutom a postupne sa cíti bezpečnejšie, začne sa zdôverovať so svojimi pocitmi a diskutovať o ďalších krokoch v “hre”, čo vedie aj k dôležitejším témam.

Terapia v divočine

Táto terapia je vhodná predovšetkým pre problematickú mládež a učí ju životné a sociálne zručnosti. Ide o intenzívnu skupinovú terapiu doplnenú individuálnymi sedeniami a vonkajšími aktivitami, ako horolezectvo a lov rýb. Pomáha v boji s depresiami, so zvládaním hnevu a poruchami príjmu potravy. Aj keď je táto technika kontroverzná a riziková, je kreatívnym spôsobom učenia sa dôležitých zručností, keď iné metódy zlyhávajú.

foto: pixabay

foto: pixabay

Hypnoterapia

Hypnóza je stále často považovaná za “šarlatánsku” metódu, aj napriek tomu však mnohým ľuďom pomáha dostať sa do ich podvedomia a odhaliť tak príčiny ich problémov ako napríklad fajčenie alebo prejedanie sa. Pomáha klientom zmeniť ich nechcené správanie prostredníctvom sugescií nového správania počas vedených meditačných sedení. Je doplnená klasickou psychoterapiou a pacient ju po čase môže praktizovať aj sám, aby sa uvoľnil od stresu.

foto: pixabay

foto: pixabay

Terapia hrou v piesku

Princíp tejto techniky je podobný šachovej terapii a je rovnako vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s verbálnou komunikáciou, ako aj pre deti. Klient dostane piesok a niekoľko figúrok. Jeho úlohou je vytvoriť príbeh o figúrke, v čom sa môžu odzrkadliť skutočné problémy, ktoré človek prežíva. Skúsený terapeut sa potom s klientom rozpráva o jeho “výtvore” a analyzuje ho.

Terapia zaplavením

Rôzne fóbie, extrémne a iracionálne obavy môžu spôsobovať úzkosť a bolesť. Či už je úzkosť spojená so strachom z pavúkov, psov alebo dokonca výťahov, môže byť zmiernená prostredníctvom zaplavenia, čiže priameho a intenzívneho vystavenia sa danému objektu úzkosti. Ide o dlhotrvajúci proces, ktorý postupuje od pozerania si obrázkov s objektom úzkosti až po priame vystavenie sa objektu pod dohľadom terapeuta. Týmto spôsobom sa neliečia iba fóbie, ale napríklad aj posttraumatická stresová porucha.

foto: pixabay

foto: pixabay

Bábková terapia

Bábky môžu pomôcť klientovi naučiť sa jednať s nepríjemným šéfom, nahnevaným susedom alebo s problematickým dieťaťom. Bábky pomáhajú klientovi vyjadriť svoje emócie a nacvičovať si náročné konverzácie v bezpečí, uľahčujú tiež komunikáciu medzi terapeutom a klientom, keďže je nepriama. Terapeut sa namiesto dotazovania klienta rozpráva s bábkou, čo dáva klientovi voľnosť v rozprávaní. Je to výborná metóda aj pre deti s autizmom, prostredníctvom ktorej sa trénujú v sociálnych zručnostiach a predstavivosti.

Záhradnícka terapia

Podobne ako v hipoterapii, terapeut využíva rastliny na učenie sa rôznym zručnostiam. Terapeut pracuje so skupinou, ktorá sa stará o rastliny a počas toho vedie s účastníkmi konverzáciu o tímovosti a dôvere. Cieľovou skupinou tejto terapie sú ľudia s postihnutím, ktorých učí trpezlivosti, komunikácii a ukľudňuje ich.

 

 

Zdroj: listverse

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Príbeh T.G.Masaryka: Z obyčajného chlapca líder dvoch národov

Od vzniku Československa 28. októbra 1918 ubehlo už 100 rokov. Azda najvýraznejšou osobnosťou, ktorá za vznikom Československa stála, bol jeho prvý prezident, Tomáš Garrigue Masaryk. Pozrime sa na cestu, ktorá ho doviedla k tomu, že sa ako 68-ročný stal prezidentom dvoch národov.     Štúdium a počiatky politickej kariéry Masaryk bol pomerne všestranný človek. V […]

23. novembra 2018

Intergeneračná starostlivosť – cesta k dlhovekosti?

Rezidenčný dom pre seniorov v Londýne prišiel s úžasnou myšlienkou – spojiť malé deti so seniormi a vytvoriť tak úplné novú komunitu, ktorá sa dokáže vzájomne podporovať a motivovať.   Rezidenčný dom pre seniorov nadviazal spoluprácu s neďalekou škôlkou, aby vytvorili jedinečný program, v ktorom sa 2- až 3-ročné deti zapájajú do aktivít ako napríklad […]

2. marca 2018

Umelá emocionálna inteligencia – príležitosť alebo hrozba?

Rýchly vývoj technológií prináša mnoho zmien aj do bežného sociálneho života.   O 20 minút máte deadline, ale váš počítač sa zasekol. Počas šoférovania vás niekto doslova vytlačí z cesty len preto, že má zlý deň. Zažívate dlhodobú frustráciu v práci a konečne ste sa rozhodli, že svojmu šéfovi poviete, ako sa cítite. Nebolo by […]

19. februára 2018

Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a […]

1. decembra 2017


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019