10 najbizarnejších psychoterapeutických metód

Psychológia, to je skutočná veda. V našej hlave sa dejú pochody, ktorým často nerozumieme ani my a aj napriek tomu (alebo práve preto) občas potrebujeme pomoc niekoho iného.   Keď však problémy spojené s našimi emóciami, náladami, fóbiami a inými neduhmi dospejú do štádia, kedy priamo a negatívne ovplyvňujú náš život, je pomoc od odborníkov… Prečítať celé
Vydané 16. marca 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Keď však problémy spojené s našimi emóciami, náladami, fóbiami a inými neduhmi dospejú do štádia, kedy priamo a negatívne ovplyvňujú náš život, je pomoc od odborníkov nevyhnutná. V priebehu rokov si odborníci psychológovia a psychiatri našli metódy, ktorými sa dá dosahovať určitých konkrétnych cieľov. Tieto metódy sú terapiami samy o sebe a niektoré z nich môžu pre laika vyznieť nielen zaujímavo, ale až priam prekvapivo či šokujúco.

Sexuálno-náhradnícka terapia

Túto terapiu využívajú najmä ľudia, ktorí majú problémy so vzťahmi a sexuálnou dysfunkciou. Jej cieľom je nadobudnutie sebadôvery pri nadväzovaní vzťahov. Zahŕňa všetko od nácviku sociálnych zručností až po priamy sexuálny kontakt medzi terapeutom a klientom.

Konská terapia

Konská terapia známa aj ako hipoterapia je využívaná najmä pri práci s problematickou mládežou, pri drogových závislostiach a u ľudí s postihnutím. Počas učenia ako sa starať o toto veľkolepé zviera a ako na ňom jazdiť, sa rozvíjajú dôležité zručnosti zvládania situácie, sebadôvera a trpezlivosť. Táto terapia je tiež vhodná na prekonávanie strachu, ovládanie úzkosti a hnevu.

Nudistická psychoterapia

Táto metóda je známa už zo 60-tych rokov a bola objavená psychológom Bindrimom. Ten veril, že nahota zbavuje ľudí sociálnych očakávaní a pracuje priamo s ich najsúkromnejšími emóciami. Počas skupinovej terapie dokázali jej účastníci vyjadriť svoje najhlbšie myšlienky, odhaliť problémy v manželstve a dosiahnuť euforický stav prostredníctvom sebaaktualizácie. Takáto terapia podporuje tiež budovanie dôvery a otvorenosť. Bindrim veril, že pravá sloboda od negatívnych myšlienok môže byť dosiahnutá, iba ak človek vystaví svoje najsúkromnejšie motivácie a časti.

Šachová terapia

Mnoho ľudí má problémy s verbálnou komunikáciou. Práve pre nich je vhodná šachová terapia. Táto technika pomáha ľuďom učiť sa zručnostiam dôležitým pri riešení problémov a konfliktov a pri rozhodovaní. Počas hry sa klient zbližuje s terapeutom a postupne sa cíti bezpečnejšie, začne sa zdôverovať so svojimi pocitmi a diskutovať o ďalších krokoch v “hre”, čo vedie aj k dôležitejším témam.

Terapia v divočine

Táto terapia je vhodná predovšetkým pre problematickú mládež a učí ju životné a sociálne zručnosti. Ide o intenzívnu skupinovú terapiu doplnenú individuálnymi sedeniami a vonkajšími aktivitami, ako horolezectvo a lov rýb. Pomáha v boji s depresiami, so zvládaním hnevu a poruchami príjmu potravy. Aj keď je táto technika kontroverzná a riziková, je kreatívnym spôsobom učenia sa dôležitých zručností, keď iné metódy zlyhávajú.

Hypnoterapia

Hypnóza je stále často považovaná za “šarlatánsku” metódu, aj napriek tomu však mnohým ľuďom pomáha dostať sa do ich podvedomia a odhaliť tak príčiny ich problémov ako napríklad fajčenie alebo prejedanie sa. Pomáha klientom zmeniť ich nechcené správanie prostredníctvom sugescií nového správania počas vedených meditačných sedení. Je doplnená klasickou psychoterapiou a pacient ju po čase môže praktizovať aj sám, aby sa uvoľnil od stresu.

Terapia hrou v piesku

Princíp tejto techniky je podobný šachovej terapii a je rovnako vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s verbálnou komunikáciou, ako aj pre deti. Klient dostane piesok a niekoľko figúrok. Jeho úlohou je vytvoriť príbeh o figúrke, v čom sa môžu odzrkadliť skutočné problémy, ktoré človek prežíva. Skúsený terapeut sa potom s klientom rozpráva o jeho “výtvore” a analyzuje ho.

Terapia zaplavením

Rôzne fóbie, extrémne a iracionálne obavy môžu spôsobovať úzkosť a bolesť. Či už je úzkosť spojená so strachom z pavúkov, psov alebo dokonca výťahov, môže byť zmiernená prostredníctvom zaplavenia, čiže priameho a intenzívneho vystavenia sa danému objektu úzkosti. Ide o dlhotrvajúci proces, ktorý postupuje od pozerania si obrázkov s objektom úzkosti až po priame vystavenie sa objektu pod dohľadom terapeuta. Týmto spôsobom sa neliečia iba fóbie, ale napríklad aj posttraumatická stresová porucha.

Bábková terapia

Bábky môžu pomôcť klientovi naučiť sa jednať s nepríjemným šéfom, nahnevaným susedom alebo s problematickým dieťaťom. Bábky pomáhajú klientovi vyjadriť svoje emócie a nacvičovať si náročné konverzácie v bezpečí, uľahčujú tiež komunikáciu medzi terapeutom a klientom, keďže je nepriama. Terapeut sa namiesto dotazovania klienta rozpráva s bábkou, čo dáva klientovi voľnosť v rozprávaní. Je to výborná metóda aj pre deti s autizmom, prostredníctvom ktorej sa trénujú v sociálnych zručnostiach a predstavivosti.

Záhradnícka terapia

Podobne ako v hipoterapii, terapeut využíva rastliny na učenie sa rôznym zručnostiam. Terapeut pracuje so skupinou, ktorá sa stará o rastliny a počas toho vedie s účastníkmi konverzáciu o tímovosti a dôvere. Cieľovou skupinou tejto terapie sú ľudia s postihnutím, ktorých učí trpezlivosti, komunikácii a ukľudňuje ich.

Zdroj: listverse