10 najbizarnejších psychoterapeutických metód

Psychológia, to je skutočná veda. V našej hlave sa dejú pochody, ktorým často nerozumieme ani my a aj napriek tomu (alebo práve preto) občas potrebujeme pomoc niekoho iného.   Keď však problémy spojené s našimi emóciami, náladami, fóbiami a inými neduhmi dospejú do štádia, kedy priamo a negatívne ovplyvňujú náš život, je pomoc od odborníkov… Prečítať celé
Vydané 16. marca 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Psychológia, to je skutočná veda. V našej hlave sa dejú pochody, ktorým často nerozumieme ani my a aj napriek tomu (alebo práve preto) občas potrebujeme pomoc niekoho iného.

 

Keď však problémy spojené s našimi emóciami, náladami, fóbiami a inými neduhmi dospejú do štádia, kedy priamo a negatívne ovplyvňujú náš život, je pomoc od odborníkov nevyhnutná. V priebehu rokov si odborníci psychológovia a psychiatri našli metódy, ktorými sa dá dosahovať určitých konkrétnych cieľov. Tieto metódy sú terapiami samy o sebe a niektoré z nich môžu pre laika vyznieť nielen zaujímavo, ale až priam prekvapivo či šokujúco.

 

Sexuálno-náhradnícka terapia

Túto terapiu využívajú najmä ľudia, ktorí majú problémy so vzťahmi a sexuálnou dysfunkciou. Jej cieľom je nadobudnutie sebadôvery pri nadväzovaní vzťahov. Zahŕňa všetko od nácviku sociálnych zručností až po priamy sexuálny kontakt medzi terapeutom a klientom.

foto: pixabay

foto: pixabay

 

Konská terapia

Konská terapia známa aj ako hipoterapia je využívaná najmä pri práci s problematickou mládežou, pri drogových závislostiach a u ľudí s postihnutím. Počas učenia ako sa starať o toto veľkolepé zviera a ako na ňom jazdiť, sa rozvíjajú dôležité zručnosti zvládania situácie, sebadôvera a trpezlivosť. Táto terapia je tiež vhodná na prekonávanie strachu, ovládanie úzkosti a hnevu.

INZERCIA

Nudistická psychoterapia

Táto metóda je známa už zo 60-tych rokov a bola objavená psychológom Bindrimom. Ten veril, že nahota zbavuje ľudí sociálnych očakávaní a pracuje priamo s ich najsúkromnejšími emóciami. Počas skupinovej terapie dokázali jej účastníci vyjadriť svoje najhlbšie myšlienky, odhaliť problémy v manželstve a dosiahnuť euforický stav prostredníctvom sebaaktualizácie. Takáto terapia podporuje tiež budovanie dôvery a otvorenosť. Bindrim veril, že pravá sloboda od negatívnych myšlienok môže byť dosiahnutá, iba ak človek vystaví svoje najsúkromnejšie motivácie a časti.

foto: pixabay

foto: pixabay

 

Šachová terapia

Mnoho ľudí má problémy s verbálnou komunikáciou. Práve pre nich je vhodná šachová terapia. Táto technika pomáha ľuďom učiť sa zručnostiam dôležitým pri riešení problémov a konfliktov a pri rozhodovaní. Počas hry sa klient zbližuje s terapeutom a postupne sa cíti bezpečnejšie, začne sa zdôverovať so svojimi pocitmi a diskutovať o ďalších krokoch v “hre”, čo vedie aj k dôležitejším témam.

Terapia v divočine

Táto terapia je vhodná predovšetkým pre problematickú mládež a učí ju životné a sociálne zručnosti. Ide o intenzívnu skupinovú terapiu doplnenú individuálnymi sedeniami a vonkajšími aktivitami, ako horolezectvo a lov rýb. Pomáha v boji s depresiami, so zvládaním hnevu a poruchami príjmu potravy. Aj keď je táto technika kontroverzná a riziková, je kreatívnym spôsobom učenia sa dôležitých zručností, keď iné metódy zlyhávajú.

foto: pixabay

foto: pixabay

Hypnoterapia

Hypnóza je stále často považovaná za “šarlatánsku” metódu, aj napriek tomu však mnohým ľuďom pomáha dostať sa do ich podvedomia a odhaliť tak príčiny ich problémov ako napríklad fajčenie alebo prejedanie sa. Pomáha klientom zmeniť ich nechcené správanie prostredníctvom sugescií nového správania počas vedených meditačných sedení. Je doplnená klasickou psychoterapiou a pacient ju po čase môže praktizovať aj sám, aby sa uvoľnil od stresu.

foto: pixabay

foto: pixabay

Terapia hrou v piesku

Princíp tejto techniky je podobný šachovej terapii a je rovnako vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s verbálnou komunikáciou, ako aj pre deti. Klient dostane piesok a niekoľko figúrok. Jeho úlohou je vytvoriť príbeh o figúrke, v čom sa môžu odzrkadliť skutočné problémy, ktoré človek prežíva. Skúsený terapeut sa potom s klientom rozpráva o jeho “výtvore” a analyzuje ho.

Terapia zaplavením

Rôzne fóbie, extrémne a iracionálne obavy môžu spôsobovať úzkosť a bolesť. Či už je úzkosť spojená so strachom z pavúkov, psov alebo dokonca výťahov, môže byť zmiernená prostredníctvom zaplavenia, čiže priameho a intenzívneho vystavenia sa danému objektu úzkosti. Ide o dlhotrvajúci proces, ktorý postupuje od pozerania si obrázkov s objektom úzkosti až po priame vystavenie sa objektu pod dohľadom terapeuta. Týmto spôsobom sa neliečia iba fóbie, ale napríklad aj posttraumatická stresová porucha.

foto: pixabay

foto: pixabay

Bábková terapia

Bábky môžu pomôcť klientovi naučiť sa jednať s nepríjemným šéfom, nahnevaným susedom alebo s problematickým dieťaťom. Bábky pomáhajú klientovi vyjadriť svoje emócie a nacvičovať si náročné konverzácie v bezpečí, uľahčujú tiež komunikáciu medzi terapeutom a klientom, keďže je nepriama. Terapeut sa namiesto dotazovania klienta rozpráva s bábkou, čo dáva klientovi voľnosť v rozprávaní. Je to výborná metóda aj pre deti s autizmom, prostredníctvom ktorej sa trénujú v sociálnych zručnostiach a predstavivosti.

Záhradnícka terapia

Podobne ako v hipoterapii, terapeut využíva rastliny na učenie sa rôznym zručnostiam. Terapeut pracuje so skupinou, ktorá sa stará o rastliny a počas toho vedie s účastníkmi konverzáciu o tímovosti a dôvere. Cieľovou skupinou tejto terapie sú ľudia s postihnutím, ktorých učí trpezlivosti, komunikácii a ukľudňuje ich.

 

 

Zdroj: listverse

 

Pokračujte na ďalší príspevok »