Domáci miláčikovia

Zima trápi aj našich domácich miláčikov: Ako ich účinne chrániť pre mrazom?

Najcitlivejšie na chlad sú uši, chvost a labky
Viete ako sa postarať o svoje domáce zvieratko počas mrazivých dní?
Vydané 19. januára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Naši domáci miláčikovia prežívajú zimné obdobie a chlad rovnako intenzívne ako my. Aj napriek tomu, že väčšina psov a mačiek má srsť a kožuch, ktorý ich chráni pred chladom, majú na tele miesta, ktoré môžu byť na sneh a ľad veľmi citlivé. Venčeniu sa však vyhnúť nedá, aj keď sú vonku teploty výrazne pod nulou. Preto je dobré vedieť ako sa postarať o pohodlie vášho zvieratka. Aj napriek tomu, že sa mnohí z nás domnievajú, že zvieratám stačí na ochranu a teplo ich srsť, nie je to vždy tak. Najmä vtedy, ak je váš štvornohý kamarát zvyknutý na pohodlie a teplo domova.

Chlad a omrzliny

Doktorka Dana Varblová, hlavná veterinárna pracovníčka Severoamerickej veterinárnej komunity, tvrdí, že ochrana končatín vášho domáceho miláčika pred omrzlinami a soľou z ciest je dôležitá a nevyhnutná. Omrzliny sa u zvierat môžu objaviť veľmi rýchlo, najmä keď teplota klesne hlboko pod nulu. Menšie plemená psov zvládajú zimu a chlad oveľa horšie, ako tie mohutnejšie a odolnejšie. Najviac postihnuté bývajú najmä tie partie na tele, ktoré vyčnievajú, a to teda najmä špičky uší a chvost. Prejavuje sa to najmä tak, že koža zbledne a uši sa môžu začať ohýbať ako dôsledok porušenia tkanív.

Podľa portálu Lekár.sk, sa omrzliny pri veľmi studenom a veternom počasí môžu na nechránenej pokožke objaviť už po pár minútach. Takéto nepriaznivé počasie pôsobí podobne aj na organizmus domácich zvierat. Doktorka Dana Varblová tvrdí, že väčšina psov nie je ako tie, ktoré sú cvičené na psie záprahy. Tieto psy trávia veľa času vonku, a preto sa dokážu aklimatizovať v priebehu týždňov či mesiacov. Tým sa mení nie len ich srsť, ale aj svalové a tukové vrstvy či metabolizmus. Okrem chladu má výrazný vplyv na vznik omrzlín aj silný nárazový vietor, ktorý „prerezáva“ srsť a tým ohrozuje pokožku našich domácich miláčikov.

Chladno môže byť aj vo vnútri našich príbytkov, a preto by sme mali myslieť na to, aby domáce zviera malo teplý pelech. Špeciálnu starostlivosť treba zabezpečiť najmä psom a mačkám s artritídou (zápalové ochorenie kĺbov).

Soľ na cestách

Doktorka Dana Varblová tvrdí, že nie všetky mestá používajú na solenie ciest prípravky, ktoré sú pre naše domáce zvieratá bezpečné. Prípravky, ktoré sa nachádzajú v posypoch na cesty, môžu psom a mačkám spôsobiť žalúdočné problémy alebo podráždenie ústnej dutiny. Doktorka preto psíčkarom radí, aby hneď po príchode z prechádzky umyli svojmu miláčikovi labky. Zvieratá majú totiž tendenciu oblizovať si ich.

Podľa CNN je najlepšie venčiť domáce zvieratá skôr na trávnatých plochách, aj keď sú zasnežené, ako na zľadovatených cestách. Ľad spôsobuje ťažkosti najmä starším zvieratám, ktoré môžu trpieť artritídou. Doktorka Varblová upozorňuje aj na vodu a potravu v kovových miskách. Pokiaľ máte vaše zvieratko vonku, nepoužívajte ich. Jazyk alebo labky sa môžu prilepiť na kryštáliky ľadu, a tak vznikne nepríjemné poranenie.

Ako spozorovať podchladenie?

Pokiaľ vaše zviera kňučí; trasie sa; je nepokojné; spomalí, alebo sa prestane hýbať; zdá sa byť zoslabnuté; vyhľadáva teplé miesta, kde sa chce skryť, mali by ste spozornieť. Podľa Americkej veterinárnej lekárskej asociácie sú práve toto príznaky podchladenia a je potrebné rýchlo konať a ukončiť pobyt vonku. Pokiaľ nekonáme dostatočne rýchlo, môže správanie zvierat zájsť do ešte väčších extrémov. Prejavuje sa to napríklad zmäteným pobehovaním, alebo naopak „zamrznutím“ – zostanú nehybne stáť a prestanú sa triasť. Vtedy dochádza k ochladeniu mozgu, ktorý už nekoná logicky.

Malé plemená psov zvládajú zimu a chlad horšie. Oblečte im niečo teplé. ZDROJ: Unsplash.com

Inzercia

Tipy ako chrániť domáce zvieratá pred chladom a zimou:

  • Obliekať či neobliekať: Niektoré psy majú hrubý kožuch, ktorý ich chráni aj pri mraze. Tie, ktoré majú srsti menej, obliekajte. Dobré psie oblečenie chráni telo od krku až po chvost. Pamätajte však, že uši a labky vytŕčajú, a preto by sme počas veľkých mrazov mali zvoliť radšej kratšie prechádzky;
  • Dbajte na ochranu kože: Mrazivá a suchá zima môže spôsobiť kožné problémy, nie len ľudom, ale aj domácim miláčikom. Prevenciou pred vznikom suchej a šupinatej kože sú najmä výživové doplnky pre zdravú kožu a srsť. Pomôcť môže aj napríklad kvalitný kokosový olej, ktorým ošetríte labky, srsť aj kožu;
  • Nezabúdajte na hydratáciu: Rovnako ako v lete, aj v zime môže dôjsť k dehydratácii pomerne rýchlo. Mali by ste preto dôsledne sledovať či má váš pes dostatok vody;
  • Pozor na nemrznúcu zmes: Tá ma totiž sladkú chuť, ktorá môže zvieratá lákať. Nemrznúca zmes je toxická a aj požitie malého množstva môže spôsobiť smrť. Vyhýbajte sa preto venčeniu v blízkosti áut, parkovísk či garáží.

Pokračujte na ďalší príspevok »