Vesmírny výskum

Vedcov potrápili zaseknuté skrutky. Nakoniec sa dostali k zvyšku vzorky z asteroidu Bennu

Analýza prvej časti vzorky poukázal na to, že asteroid obsahuje prvky potrebné pre vznik života.
Výsledky výskumu doteraz nevídanej časti vzorky môžu priniesť rovnako zaujímavé zistenia.
Vydané 19. januára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vesmírne misie bežne trvajú od niekoľkých mesiacoch do niekoľkých rokov, pričom existuje viacero dôvod, ktoré stoja za dlhou dobou trvania. Ešte pred jej začatím, musia vedci všetko dôkladne naplánovať, aby nedošlo k pochybeniu, ktorý by mohlo ohroziť výskum.

Dôležitý faktor však predstavuje samotný vesmír, respektíve jeho neuveriteľná veľkosť. Akákoľvek misia, ktorá si dá za cieľ preniknúť hlbšie do nepoznaného priestoru, zaberie veľké množstvo času, o čom vie aj tím NASA pre misiu OSIRIS-REx.

O priebehu a výsledku misie sme vás informovali v predchádzajúcom článku. Táto vesmírna misia sa úspešne ukončila 24. septembra, keď kapsula obsahujúca vzorky z asteroidu Bennu pristála na púšti v americkom štáte Utah.

Práca na projekte však neskončila ani po prevezení kapsule do laboratória NASA v štáte Texas, keďže vedci sa dostali iba ku časti vzorky. Zvyšok zostal zaseknutý v nádobe. Tú sa im podarilo otvoriť až po troch mesiacoch, o čom informovala práve NASA prostredníctvom blogu.

Prísne pravidlá

Vzorky sa nachádzajú v zariadení Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism, ktoré umožnilo ich zozbieranie. Na to, aby sa vedci dostali k vnútornej nádobe, museli odskrutkovať až 35 skrutiek, no dve z nich sa stali problémovými.

Vedcov potrápili zaseknuté skrutky

Pravdepodobnosť, že v roku 2182 narazí asteroid Bennu do Zeme je len 1 ku 2700. Zdroj: unsplash.com/@nuvaproductions

Keďže ide o veľmi vzácnu vzorku z vesmíru, vedci museli postupovať podľa protokolov, aby ju omylom nekontaminovali. Zariadenie TAGSAM preto museli otvárať v ochrannej schránke, kde mohli použiť iba predom schválené nástroje, uvádza portál CNN.

Vzhľadom na prvotný neúspech, museli vytvoriť nové nástroje, ktoré by im umožnili odstrániť problémové skrutky. Podobne ako predchádzajúce nástroje, aj tieto vznikli pod drobnohľadom organizácie, čo potvrdila aj kurátorka misie Nicole Lunningová.

Pre blog NASA povedala: „Okrem konštrukčného problému, ktorý spočíval v obmedzení na materiály schválené kurátorom na ochranu vedeckej hodnoty vzorky asteroidu, museli tieto nové nástroje fungovať aj v úzko ohraničenom priestore ochranného krytu, čo obmedzovalo ich výšku, hmotnosť a potenciálny oblúkový pohyb.“

Môžu pokračovať v demontáži

Dva novovzniknuté viacdielne nástroje, vrátane na mieru vyrobených bitov, vyrobili zo špecifickej triedy chirurgickej ocele. Ide o materiál s najvyššou povolenou tvrdosťou, ktorý je zároveň nehrdzavý a nemagnetický, informuje portál Space.com.

Avšak ešte predtým, ako ich mohli použiť na odstránenie skrutiek, museli ich otestovať. V skúšobnom laboratóriu replikovali úlohu, ktorú vykonajú na zariadení. Po každom úspešnom pokuse zvýšili intenzitu krútiaceho momentu, aby sa uistili, že bude fungovať.

„Kurátorský tím preukázal pôsobivú odolnosť a odviedol neuveriteľnú prácu, aby tieto tvrdohlavé skrutky dostal z hlavice TAGSAM a my sme mohli pokračovať v demontáži. Z úspechu máme obrovskú radosť,“ uviedla kurátorka Lunningová.

Portál Live Science uvádza, že po úspešnom odstránení skrutiek môžu pokračovať v „niekoľkých ďalších krokoch demontáže.“ Keď sa im podarí dostať do vnútornej nádoby, vzorky odfotografujú, vyjmú, odvážia a spracujú na ďalší výskum.

Výsledky ešte len prinesie

V očiach úradu bola misia úspešná ešte predtým než sa dostali do vnútornej nádoby, pretože ešte v októbri minulého roku pozbierali približne 70 gramov vzorky. Pôvodne chceli získať aspoň 60 gramov, no celková hmotnosť vzorky by mohla presiahnuť hmotnosť 250 gramov.

„Prvá analýza ukázala, že vzorky obsahujú veľké množstvo vody vo forme hydratovaných ílových minerálov a obsahujú uhlík vo forme minerálov aj organických molekúl,“ povedal riaditeľ NASA Bill Nelson o prvej várke horniny z asteroidu počas živého vysielania úradu.

Vzhľadom na zriedkavú prítomnosť vody mimo planéty Zem boli výsledky analýzy obzvlášť zaujímavé pre vedcov. Túto časť vzorky sa  preto rozhodli hermeticky uzavrieť, aby ju dokázali uchovať počas niekoľkých desaťročí, pričom niektoré z nich udržiavajú pri extrémnom chlade.

Aj vďaka zisteniam z analýzy predošlej várky vzorky vyvoláva doteraz nevidená časť určitú mieru fascinácie. Vedúca oddelenia ARES Eileen Strasberyová po odstránení skrutiek pre blog úradu povedala: „Inovácie a odhodlanie tohto tímu sú pozoruhodné. Všetci sa tešíme na to, aký poklad ešte OSIRIS-REx ukrýva.“

Pokračujte na ďalší príspevok »