Neobyčajná superschopnosť: Žena dokáže vycítiť Parkinsona s neuveriteľnou presnosťou

Pred rokmi zistila, že manžel jej vonia inak, dnes Joy Milne pomáha vedcom s výskumom Parkinsona a ďalších chorôb. Nepodceňujte časté tuhnutie svalov Ako pri väčšine chorôb, život s Parkinsonom nie je vôbec jednoduchý. Ide o poruchu mozgu, ktorá ovplyvňuje neuróny produkujúce dopamín. Práve táto chemikália vysiela do mozgu elektrické signály zodpovedné za celkovú mobilitu človeka. Ochorenie… Prečítať celé
Vydané 7. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pred rokmi zistila, že manžel jej vonia inak, dnes Joy Milne pomáha vedcom s výskumom Parkinsona a ďalších chorôb.

Nepodceňujte časté tuhnutie svalov

Ako pri väčšine chorôb, život s Parkinsonom nie je vôbec jednoduchý. Ide o poruchu mozgu, ktorá ovplyvňuje neuróny produkujúce dopamín. Práve táto chemikália vysiela do mozgu elektrické signály zodpovedné za celkovú mobilitu človeka. Ochorenie sa väčšinou neodhalí v počiatočnom štádiu, keďže hodnota dopamínu sa znižuje postupne.

Najčastejšie sa týka ľudí vo veku 50 až 60 rokov, no známe sú aj prípady štyridsiatnikov s touto diagnózou. V porovnaní so ženami, muži sú vo väčšom ohrození. Nie je jasné, či je príčinou špecifický gén alebo je vinníkom spôsob života. Lekári špekulujú aj o dedičnosti, tá je však veľmi vzácna. Samotná choroba nie je smrteľná, jej sprievodné príznaky ale môžu ohrozovať pacientov život. Mnohým pacientom súčasne hrozí aj demencia spôsobujúca problémy s myslením.

Parkinson

Kvôli oslabeným nervom sa ruky nekontrolovateľne trasú. zdroj: pixabay.com

Medzi symptómy patrí napríklad meravenie svalstva alebo chvenie, ktoré podstatne sťažuje každodenné činnosti. Príznaky sa prejavujú postupne a v prvotných štádiách nám ani nenapadne pripisovať ich Parkinsonovi. Táto diagnóza nezišla na um ani sestričke Joy Milne, ktorá si všimla zvláštne správanie svojho manžela. Keby sa však riadila svojím čuchom, chorobu mohli odhaliť oveľa skôr.

Manžel sa jej menil pred očami

Patrili k typickým zamilovaným párikom zo strednej školy. Joy a Les neskôr lásku spečatili sobášom po dokončení štúdia na vysokej škole. Ona pracovala ako sestrička v nemocnici, Les sa stal doktorom. Žili šťastne, s troma synmi tvorili usporiadanú domácnosť. Manželova láskavosťhumor boli veci, ktoré si na ňom Joy vážila. Pri úplne prvom stretnutí jej však do nosa udrela jeho mužná vôňa.

INZERCIA

Prešlo desať rokov a v jeden bežný deň sa Les vrátil domov z práce. Joy, zvyknutá na jeho typický pach, odrazu krútila nosom. Príjemnú arómu vystriedal pichľavý zápach, podobný kvásku. Spočiatku to zvaľovala na nemocničnú dezinfekciu, mohla predsa prekryť prirodzenú vôňu. Po mesiacoch už nedokázala seba a svoj čuch odosobniť od toho, že jej manžel jednoducho nevonia. Ani opakované sprchy nepomohli k tomu, aby sa zbožňovaná vôňa vrátila.

Parkinson

Ochorenie neovplyvňuje iba samotného človeka, ale aj ľudí okolo neho. zdroj: unsplash.com

Joy si na Lesovi postupne začala uvedomovať aj iné zmeny. Býval často náladový, vytrácala sa jeho prirodzená trpezlivosť, následkom čoho sa častejšie hádali. V jednu noc ju Les zobudil svojím krikom a začal ňou nekontrolovateľne triasť. Keď ho zo seba striasla, nič si nepamätal a ustarostená žena sa hrozila, že dôvodom jeho správania je nádor na mozgu. Odhodlala sa ísť s ním na vyšetrenie, no to nepreukázalo prítomnosť tumoru. Jej 45- ročnému mužovi nakoniec diagnostikovali iné ochorenie – Parkinsonovu chorobu.

Prezradí Parkinsona vôňa?

Nasledujúcich 20 rokov bola Joy pre manžela oporou, aj keď sa mu zdravotný stav postupne zhoršoval. Obaja sa ale potrebovali niekomu zveriť, preto sa rozhodli navštíviť podpornú skupinu pre ľudí s Parkinsonom. Pri vstupe do miestnosti Joy takmer paralyzoval pach droždia. Ako prechádzala medzi ľuďmi, intenzita arómy sa zvyšovala aj znižovala.

Zistenie ju nútilo premýšľať, či môže mať Parkinson charakteristický zápach. Po dlhých rokoch sa teda rozhodla Lesovi zveriť so svojím podozrením. On na jej domnienky nezanevrel, preto sa rozhodli navštíviť doktora Tila Kunatha. Hoci je vedúcim výskumníkom Parkinsona na Univerzite v Edinburgu, o preskúmanie teórie manželov Milneovcov nemal záujem. Ich príbeh ho ale začal opäť zaujímať po tom, ako sa dočítal o schopnosti psov vycítiť rakovinu.

Spolupráca na účinnejšom odhalení choroby

Kunath sa teda rozhodol Joy osloviť s návrhom podieľať sa na experimente v jeho réžii. Účastníci si domov odniesli tričká, ktoré mali oblečené počas spánku. Na druhý deň sa vrátili do výskumného centra a odovzdali ich Kunathovi a jeho spolupracovníkom. Skupina ľudí pozostávala zo zdravých jedincov a z osôb, ktoré trpeli Parkinsonom.

Ak nerátame lieky, cvičenie, vyvážená strava a podporovanie mozgovej aktivity pomáhajú zmierňovať následky Parkinsonovej choroby. zdroj: pexels.com

Tričká sa označili a vložili do krabice. Úlohou Joy bolo ovoňať každé z nich a rozhodnúť o zdravotnom stave. Bývalá sestrička opisovala aj počiatočné alebo pokročilé štádia ochorenia a jej výsledky boli až ohromujúco presné. Chybu spravila iba raz, no po pár mesiacoch sa doktorovi ozval nositeľ daného trička so správou, že mu zistili Parkinsona.

Joy, respektíve jej „superčuch“ dokáže chorobu vycítiť ešte predtým, než na sebe človek spozoruje príznaky. Jej citlivý nos je stále záhadou, avšak vďaka experimentu doktora Kunatha s ňou pracuje stále viac vedcov. „Predstavte si spoločnosť, v ktorej by ste mohli odhaliť takýto zničujúci stav skôr, ako spôsobí problémy, a potom zabrániť ich výskytu,“ hovorí Kunath. Zlou správou je, že na Parkinsona neexistuje liek, včasná identifikácia je však kľúčová pri liečbe vedľajších príznakov. Nasledujúce roky je preto na pleciach doktorov zostaviť efektívny molekulárny test a Joy im v tom ochotne pomôže.

Zdroje: www.bbc.com, www.npr.org

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »