Práca z domu, v kancelárii alebo na striedačku. Kde sme najviac produktívni?
Nemusíš nikam chodiť, môžeš skôr začať aj skončiť. Aj to je jedno z lákadiel home officu. Nedávny prieskum zistil, že americký pracovník, ktorý pracuje z domu, ušetrí každý týždeň v priemere osem a pol hodiny. Žiadne kolóny, čakanie na autobus, či hodiny pred zrkadlom. Stačí zobrať do ruky notebook, veď pracovať môžeme aj v pyžame! Môcť… Prečítať celé
Nemusíš nikam chodiť, môžeš skôr začať aj skončiť. Aj to je jedno z lákadiel home officu. Nedávny prieskum zistil, že americký pracovník, ktorý pracuje z domu, ušetrí každý týždeň v priemere osem a pol hodiny. Žiadne kolóny, čakanie na autobus, či hodiny pred zrkadlom. Stačí zobrať do ruky notebook, veď pracovať môžeme aj v pyžame! Môcť môžeme, ale aká je realita?
Viaceré prieskumy ukázali, že Američanom práca z domu vyhovuje. Mali čas na záľuby i cvičenie, cítili sa viac produktívni a menej vystresovaní, avšak chýbal im kontakt s kolegami. Európania mali naopak problém udržať si rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
Virtuálny svet menej stresuje
Domov je miesto, kde sa cítime bezpečne a sebaisto. Možno aj preto až 70 percent amerických pracovníkov, ktorí počas pandémie pracovali z domu, považovali virtuálne stretnutia za menej stresujúce. Výskumná správa zároveň dodáva, že až 64 percent z nich doteraz uprednostňuje video hovor pred bežným pracovným stretnutím.
Produktivita a viac voľného času
Viaceré americké prieskumy spájajú prácu z domu aj s vyššou produktivitou. Napríklad deväťmesačný výskum Standfordskej univerzity, ktorého sa zúčastnilo 16 000 pracovníkoch ukázal, že práca z domu zvyšuje produktivitu o 13 percent. Vďaka tichšiemu a pohodlnejšiemu domácemu prostrediu účastníci výskumu z domu zrealizovali viac pracovných hovorov a potrebovali menej prestávok.
Američania pozitívne vnímali aj to, že do práce nemuseli dochádzať. Osem a pol hodiny týždenne a 408 hodín ročne v priemere ušetrí americký zamestnanec na home office. Tento ušetrený čas venovali koníčkom i športu.
Hoci práca z domu na jednej strane zapríčinila, že sme sa menej hýbali a socializovali, mnohí zamestnanci si nedostatok pohybu uvedomovali a začali cvičiť. Američania, ktorí pracujú z domu, uvádzajú, že počas pracovného týždňa cvičia o 30 minút viac než tí, čo do práce dochádzajú.
Všetci online zavretí v jednom byte
Predstavte si taký klasický „pandemický byt“. Starší syn sedí v jednej izbe a počíta rovnice, mladší má v obývačke krúžok gitary. Matka sedí v kuchyni, kde je ako-tak signál a snaží sa pracovať. „Mami, mne sa nedá učiť, Kubo je neskutočne hlučný,“ kričí z izby starší syn. „Mami, mne nejde internet,“ sťažuje sa mladší syn. Dá sa v takomto prostredí pracovať?
Zatiaľ čo americké dáta upriamili pozornosť na výhody home officu, európske dáta prácu z domu až tak ružovo nevykresľujú. Európania, ktorí si počas pandémie vyskúšali home office síce pozitívne vnímali väčšiu flexibilitu a samostatnosť, avšak, tá podľa nich často viedla k väčšej pracovnej intenzite a predĺženiu pracovného času. Práca z domu spôsobila nerovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
Podľa dát Európskeho parlamentu bola práca z domu najťažšia práve pre ženy s deťmi do 11 rokov, ktoré pracovali na plný úväzok. Rodinné povinnosti im nielen znemožňovali sústrediť sa na prácu, ale práca z domu ich zároveň oberala o čas s rodinou.
V prieskume to potvrdilo 31 percent žien a 21 percent mužov s malými deťmi. Žiaľ, vzdelávanie detí, vnúčat, či starostlivosť o starších členov rodiny je aj podľa posledných dát stále väčšinou na pleciach žien. Ženy v EÚ týždenne venujú starostlivosti o deti a ich vzdelávaniu približne jedenásť hodín, muži približne šesť.
Najvyšší podiel Európanov pracujúcich z domu bol v roku 2021 vo Fínsku, Luxembursku, a Írsku. Podľa dostupných dát sa Slovensko umiestnilo pod priemerom Európskej únie. Z domu pracovalo len 5,7 percenta slovenských zamestnancov.
Hybridný model unavuje
Niektoré dni v týždni v kancelárií a iné doma. Viaceré slovenské i svetové spoločnosti v súčasnosti využívajú takzvaný hybridný model práce. Dôvodom prečo ho firmy začali využívať bola absencia sociálnych kontaktov, ktorá negatívne vplývala na pracovnú produktivitu.
Hybridný režim teoreticky podľa BBC ponúka najviac výhod pre zamestnancov i zamestnávateľov. Umožňuje osobný kontakt a tímovú prácu, zároveň ponúka väčšiu flexibilitu. V máji 2021 až 83 percent zamestnancov uviedlo, že by po pandémii chceli prejsť na hybridný model.
Avšak, v súčasnosti ich táto forma práce emocionálne vyčerpáva. V nedávnej globálnej štúdii platformy Tinypulse viac ako 80 percent nadriadených uviedlo, že takéto nastavenie bolo pre zamestnancov vyčerpávajúce. Pracovníci tiež uviedli, že hybridný režim bol emocionálne náročnejší než práca na plný úväzok alebo práca z domu.