Nečakané veľkonočné prekvapenie: Ukradnuté zápisníky Charlesa Darwina sa záhadne vrátili

Naozaj nezvyčajný deň zažili v Cambridgskej knižnici. Dlho hľadané a ukradnuté vzácne rukopisy z roku 1837, ktoré napísal Charles Darwin, sa po dvadsiatich rokoch ocitli znova na prahu knižnice. Je zvláštne, že oba rukopisy boli vrátené v ružovej darčekovej taške s nápisom: „Šťastnú Veľkú noc X“.   Charles Darwin Charles Darwin, celosvetovo známy vedec, sa… Prečítať celé
Vydané 7. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Naozaj nezvyčajný deň zažili v Cambridgskej knižnici. Dlho hľadané a ukradnuté vzácne rukopisy z roku 1837, ktoré napísal Charles Darwin, sa po dvadsiatich rokoch ocitli znova na prahu knižnice. Je zvláštne, že oba rukopisy boli vrátené v ružovej darčekovej taške s nápisom: „Šťastnú Veľkú noc X“.

 

Charles Darwin

Charles Darwin, celosvetovo známy vedec, sa narodil v roku 1809 v anglickom meste Shrewsbury. Jeho otec bol lekár a dúfal, že jeho syn získa takisto lekársky titul. Ukázalo sa však, že Darwina viac ako medicína zaujímala prírodoveda. V roku 1831 sa Darwin vydal na cestu na palube lode britského kráľovského námorníctva HMS Beagle, kde pracoval ako prírodovedec. Hlavným cieľom tejto cesty bolo preskúmať pobrežie Južnej Ameriky a zmapovať jej prístavy, aby bolo možné vytvoriť lepšie mapy tohoto regiónu. Práca, ktorú Darwin vykonával bola len dodatočným bonusom. Darwin strávil väčšinu cesty na súši zbieraním vzoriek rastlín, živočíchov, hornín a skamenelín. Skúmal regióny v Brazílii, Argentíne, Čile a vzdialené ostrovy, ako napríklad Galapágy. Všetky svoje vzorky zabalil do debien a poslal ich späť do Anglicka na palube iných lodí.

Po návrate do Anglicka v roku 1836 Darwin pokračoval vo svojej práci. Študoval svoje vzorky a poznámky z cesty. Toto štúdium nakoniec viedlo k prevratným vedeckým objavom.

darwin

Veľký prírodovedec Charles Darwin (Foto: Misael Moreno)

Darwinová teória

Teória evolúcie Charlesa Darwina je jednou z najstabilnejších vedeckých teórií. Jeho teória evolúcie prirodzeným výberom bola prvýkrát sformulovaná v knihe O pôvode druhov. Darwin vo svojej knihe opisuje, ako sa organizmy vyvíjajú v priebehu generácií prostredníctvom dedenia fyzických alebo behaviorálnych znakov. Podľa tejto teórie jedinci s vlastnosťami, ktoré im umožňujú prispôsobiť sa prostrediu, prežijú a budú mať viac potomkov, ktorí tieto vlastnosti zdedia. Jedinci s menej prispôsobivými vlastnosťami prežijú menej často.

INZERCIA

Malé ale veľmi cenné zápisníky Charlesa Darwina

Dve malé, v koži viazané knihy pochádzajú z konca 30. rokov 19. storočia. Slávny prírodovedec si do nich zaznamenával poznatky a postrehy z ciest po Galapágoch.  Jedna z nich obsahuje aj slávnu Darwinovu kresbu „stromu životaz roku 1837. Nielen slávny ale aj náučný základný náčrt stromu evolúcie pomohol lepšie vysvetliť Darwinovu teóriu. Od tejto kresby sa ďalej odvíjala aj ďalšia jeho práca, ktorú naplno rozvinul vo svojom prelomovom diele O pôvode druhov (1859). Hodnota oboch zápisníkov sa v súčasnosti pohybuje okolo jedného milióna libier.

Inzercia

20 rokov stará krádež

Originály Darwinových zápisníkov boli umiestnené v univerzitnej knižnici v Cambridgi. Avšak v roku 2001 zmizli krátko po tom, ako boli vyňaté zo skladu, aby sa mohli odfotografovať. Nikomu však zjavne nechýbali, lebo až v roku 2020 boli nahlásené ako ukradnuté. Necelý rok po tom, čo polícia začala pátranie po stratených denníkoch, sa našli, respektíve boli vrátené. Priestor pred kanceláriou knihovníka, kde sa našla ružová taška so vzácnym obsahom nie je monitorovaný kamerovým systémom. No polícia teraz preveruje záznamy všetkých vchodov a východov z budovy.

Tím odborníkov musel hneď po návrate preveriť ich pravosť. Odborníci sa zhodli, že rukopisy sú pravé.

„Darwin v zápisníkoch používa rôzne druhy atramentu. Napríklad na slávnej stránke stromu života je hnedý atrament a tiež sivý atrament. Takéto zmeny je pomerne ťažké presvedčivo sfalšovať. Sú to drobné poznávacie znaky, podľa ktorých celý tím výskumníkov v univerzitnej knižnici dokáže určiť, že sú pravé.“ Jim Secord, emeritný profesor histórie a filozofie na Cambridgeskej univerzite

 

Zápisníky Charlesa Darwina budú od júla 2022 vystavené pre verejnosť v Univerzitnej knižnici v Cambridge, kde si ich návštevníci budú môcť znova prezrieť.

 

Originálnu správu o návrate vzácnych Darwinových diel v pôvodnom anglickom jazyku uverejnil magazín The Guardian, BBC a internetový magazín The Art Newspapers.

Pokračujte na ďalší príspevok »