Ukradnuté obrazy

TOP najhľadanejšie obrazy sveta – 1.časť

Cavalier – Frans van Mieris   Cavalier je autoportrét namaľovaný olejom na plátne z roku 1657 od holandského umelca Fransa van Mierisa. V roku 2007 bol ukradnutý z Galérie umenia Nového Južného Walesu a dodnes sa ho nepodarilo získať. Táto krádež patrí k TOP 10 krádežiam umenia podľa FBI.  Zaujímavé je, že tento obraz bo… Prečítať celé

Ilustračný obrázok: Najhľadanejšie obrazy sveta (Foto: Igor Miske)

Cavalier – Frans van Mieris

Cavalier je autoportrét namaľovaný olejom na plátne z roku 1657 od holandského umelca Fransa van Mierisa. V roku 2007 bol ukradnutý z Galérie umenia Nového Južného Walesu a dodnes sa ho nepodarilo získať. Táto krádež patrí k TOP 10 krádežiam umenia podľa FBI.  Zaujímavé je, že tento obraz bo ukradnutý počas otváracích hodín jedným z návštevníkov múzea a dodnes patrí k nevyriešeným prípadom. Predpokladá sa, že krádež nebola plánovaná a myšlienka na krádež sa zrodila priamo v múzeu. Tento relatívne malý obraz veľkosti 20 x 16 centimetrov má hodnotu okolo 1 milióna eur.

Makové kvety – Vincent Van Gogh

Poppy flowers (tiež známe ako Váza a kvety) boli odcudzené z múzea Mohameda Mahmúda Khalila v Káhire v auguste 2010. Obraz zobrazuje žlté a červené makové kvety na tmavom pozadí a meria iba 65 x 54 centimetrov. Hovorí sa, že Vincent Van Gogh namaľoval toto dielo tri roky pred jeho samovraždou. Motívom pre tento obraz bol pravdepodobne jeho obdiv Adolpha Monticelliho (francúzskeho impresionistu). Lúpež v roku 2010 bola už druhá lúpež tohoto obrazu z rovnakého múzea. Prvý krát bol obraz odcudzený v júni 1977. Po rozsiahlej pátracej akcii bola nájdená o desať rokov neskôr v Kuvajte. Odhadovaná cena obrazu sa šplhá na 45 miliónov eur. Odmena za jeho nájdenie má hodnotu 10 miliónov eur.

Holub so zeleným hráškom – Pablo Picasso

Obraz Le Pigeon aux Petits Pois (Holub so zeleným hráškom), ktorý  Pablo Picasso namaľoval v roku 1911, sa rovnako v máji 2010 stal terčom veľkého lúpežného prepadnutia. Picassov obraz bol ukradnutý z Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris spolu s ďalšími štyrmi umeleckými dielami. Všetkých päť diel má odhadovanú hodnotu 100 miliónov eur . Na tejto krádeži bolo nezvyčajné to, že ju vykonala jedna osoba namiesto zlodejského gangu a na mieste činu sa našiel iba rozbitý zámok a jediné rozbité okno. V roku 2011 bol za lúpež odsúdený muž, ktorý uviedol, že obraz po krádeži odhodil do odpadkového koša. Vierohodnosť tohto príbehu je však pochybná a obraz sa stále nenašiel.

Venuša so zrkadlom – Jacop Palma il Giovane

Ďalším obrazom ukradnutým rovnako v roku 2010 (február), bol obraz Venus with Mirror od Jacopa Giovannniho. Obraz bol násilne odcudzený z Hübnerovho palácu v Budapešti a jeho hodnota sa pohybuje okolo 800 tisíc eur.

Madeleine opierajúca sa o lakte s kvetmi vo vlasoch – Pierre-Auguste Renoir

Obraz Madeleine Leaning on her Elbow with Flowers in her Hair bol ukradnutý počas ozbrojenej lúpeže súkromného domu v Houstone, v Texase. Odhaduje sa, že maskovaný lupič bol muž vo veku 18 až 26 rokovd. Bol vyzbrojený samonabíjacou zbraňou veľkého kalibru. Súkromný poisťovateľ ponúka až 40 tisíc eur za informácie ohľadom krádeže maľby.

Ilustračný obrázok: najhľadanejšie obrazy sveta (Foto: Brett Zeck)

Prečo práve rok 2010 ?

Tri z dodnes nevyriešených  lúpeží umeleckých diel sa stali v roku 2010. Nikto nevie, či to bola len zhoda náhod alebo lupiči od seba navzájom nabrali inšpiráciu a odvahu.