Street view a aplikácie

Google tento týždeň prekvapil dvakrát

Spoločnosť Google sa venuje niekoľkým aktivitám súčasne a tak je jasné, že nás vie občas aj poriadne prekvapiť. V priebehu tohto týždňa sa jej to podarilo dokonca dvakrát. Najskôr oznámila spoplatnenie aplikácie Google Photos, ktorá funguje ako obrovské úložisko. V tom istom týždni obleteli svet prvé fotografie úplne prvého elektronického automobilu Jaguar I-Pace, ktorý začal… Prečítať celé
Vydané 27. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Spoločnosť Google sa venuje niekoľkým aktivitám súčasne a tak je jasné, že nás vie občas aj poriadne prekvapiť. V priebehu tohto týždňa sa jej to podarilo dokonca dvakrát. Najskôr oznámila spoplatnenie aplikácie Google Photos, ktorá funguje ako obrovské úložisko. V tom istom týždni obleteli svet prvé fotografie úplne prvého elektronického automobilu Jaguar I-Pace, ktorý začal mapovať uličky Dublinu. Aké veľké budú poplatky za aplikáciu a čo všetko Jaguar I-Pace dokáže? 

Spoplatnenie Google Photos

Prvým veľkým prekvapením je spoplatnenie aplikácie Google Photos od spoločnosti Google. Ide o jednu z najpopulárnejších služieb spoločnosti, ktorá bola na trh uvedená v roku 2015. Doteraz ponúkala neobmedzené bezplatné ukladanie fotografií v takzvanej “vysokej kvalite”, ale to sa má teraz zmeniť. Už v novembri 2020 bolo oznámené, že táto aplikácia bude časom spoplatnená a práve prišlo na jej slová. Od 1. júna za fotky v Google Photos začnú užívatelia platiť poplatky za akékoľvek úložisko nad 15 GB. 

Ako to bude fungovať? 

Vo svojej podstate, bez ohľadu na to, akú kvalitu fotografií alebo videí si užívatelia nahrajú do Fotiek Google, automaticky sa započítajú do ich plánu úložiska Google One. Akonáhle presiahnu 15 GB, pri nahrávaní ďalších fotografií si zaň budú musieť trošku priplatiť. Dobrou správou však je, že fotografie a videá nahrané do aplikácie pred 1. júnom sa do tohto limitu nezapočítavajú. Užívatelia sa teda nemusia báť toho, že im príde obrovské vyúčtovanie za ich fotky v aplikácií, pretože táto zmena sa týka až nových nahraných fotiek a videí. 

Veľký dopad na naše peňaženky? 

Aj napriek tomu, že nové poplatky znejú strašidelne, mnoho používateľov ich v dohľadnej budúcnosti vôbec nebude musieť platiť. Podľa spoločnosti Google približne 80% užívateľov aplikácie Google Photos nepresiahne hranicu úložiska 15 GB za tri roky. Porozmýšlajte teda nad tým, koľko priestoru aplikácie ste za roky používania dokázali zaplniť a na základe toho uvidíte, či vám vôbec v blízkej dobe hrozia nejaké poplatky. Každopádne, nič nie je zadarmo a toto je určite služba, ktorú stojí za to si zaplatiť. 

Porovnanie s konkurenciou 

Najväčším konkurentom je určite Apple iCloud, ktorý v tomto prípade výrazne zaostáva. Ten svojim používateľom poskytuje len 5 GB úložného priestoru zadarmo a po jeho prekročení zákazníci platia. Cena zväčšeného úložiska Google One je v porovnaní s konkurenciou veľmi podobná. Za dva doláre mesačne získate 100GB úložiska, za tri doláre mesačne 200GB, za 10 dolárov mesačne až 2TB. Cena so zvyšujúcou sa kapacitou úložného priestoru rastie a tak ak napríklad potrebujete 30TB môžete za ne zaplatiť 150 dolárov mesačne.  

Aké úložisko využívate na svoje videá a fotografie vy? (zdroj obrázku: canva.com)

Aké úložisko využívate na svoje videá a fotografie vy? (zdroj obrázku: canva.com)

Elektrické vozidlo Jaguar I-Pace

Druhým prekvapením je rozhodnutie spoločnosti Google, ktoré súvisí s mapovaním ciest Google streets prostredníctvom áut. Nesúvisí teda tak s našimi peňaženkami, ale skôr s vnímaním znečisťovania vzduchu stopou, ktorú po sebe zanechávame. Google sa vydáva zelenou cestou a tak pri ďalšom zaznamenávaní miest dal do prevádzky jedno z prvých elektronických automobilov Jaguar I-Pace. Autá spoločnosti Google doteraz najazdili viac ako 48 miliónov kilometrov, pričom do ulíc sa dostali prvýkrát pred 14-timi rokmi. 

Čo všetko dokáže? 

Vozidlo Jaguar I-Peace práve prechádza ulice Dublinu. Google prostredníctvom tohto vozidla robí nové zábery pre populárnu službu Google Street View, ktorá ponúka panoramatické výhľady a umožňuje tak virtuálne cestovanie ľuďom po celom svete. To však nie je všetko! Okrem toho je tento automobil vybavený mobilnou platformou, ktorá sníma vzduch a zhromažďuje údaje o kvalite ovzdušia. Tie sa budú zaznamenávať počas nasledujúcich dvanástich mesiacov. Senzory na meranie vyvinula environmentálna spravodajská spoločnosť Aclima, ktorá meria a analyzuje znečisťujúce látky, ktoré vo vysokej miere ovplyvňujú nielen podnebie, ale aj zdravie ľudí. 

Sú motorové vozidlá spoločnosti Google minulosťou? (zdroj obrázku: Flickr/Matt McGee)

Sú motorové vozidlá spoločnosti Google minulosťou? (zdroj obrázku: Flickr/Matt McGee)

Budúcnosť Jaguar I-Pace

Meranie ovzdušia začala spoločnosť Google svojimi autami vykonávať už v roku 2017, ale využívanie elektronických vozidiel pri meraní by mohlo priniesť pozitívnejšie výsledky. Zatiaľ je otázne, ďalšie využívanie elektronických vozidiel pri mapovaní ciest a meraní ovzdušia a tak všetci úpenlivo čakajú čo spoločnosť Google vymyslí. Zatiaľ sa k žiadnym otázkam od strany verejnosti nevyjadrila. 

Pokračujte na ďalší príspevok »