Tipy na výlety

Desať slovenských hradov, ktoré sa oplatí vidieť

Rovnako ako kaštieľov a zámkov, aj ruín hradov nájdeme na slovenskom území veľa. Počas prichádzajúcich teplých mesiacov ich máme možnosť navštíviť a objaviť čaro histórie, ktoré ponúkajú. Prinášame vám pár tipov na letné výlety. Hrad Hrušov Zrúcanina hradu sa nachádza na vrchole hrebeňa pohoria Tríbeč. Najjednoduchší spôsob, ako sa k nemu dostať je cesta z… Prečítať celé
Vydané 27. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Rovnako ako kaštieľov a zámkov, aj ruín hradov nájdeme na slovenskom území veľa. Počas prichádzajúcich teplých mesiacov ich máme možnosť navštíviť a objaviť čaro histórie, ktoré ponúkajú. Prinášame vám pár tipov na letné výlety.

Hrad Hrušov

Zrúcanina hradu sa nachádza na vrchole hrebeňa pohoria Tríbeč. Najjednoduchší spôsob, ako sa k nemu dostať je cesta z parkoviska medzi obcou Skýcov a Topoľčianky. Odtiaľ sa za 20 minút dostanete priamo k ruinám hradu. O hrad sa stará občianske združenie, ktoré ruiny už niekoľko rokov rekonštruuje. Napriek tomu je pre turistov pripravený a prehliadnuť si ho môžete bez vstupného. Okolo hradu sa nachádza rozľahlý areál, kde sa dá opekať alebo zorganizovať piknik.

Hrad Uhrovec

Ruiny hradu sa nachádzajú kúsok od obce Uhrovské Podhradie, ktorá leží na území Trenčianskeho kraja. Z dediny sa 40-minútovou prechádzkou do mierneho kopca dostanete až k hradu. Časti hradieb sú zachovalé, na ich rekonštrukcii sa neustále pracuje.

Okrem pracovníkov môžete v objekte stretnúť čoraz viac turistov, keďže hrad sa stáva obľúbenou atrakciou. Prechádzka k ruinám je naozaj príjemným výletom, navyše, vstup je zatiaľ bez poplatkov.

Oponický hrad

Oponický hrad sa nachádza na území Nitrianskeho kraja, kúsok od obce Oponice. K hradu sa dostanete nenáročnou 50-minútovou prechádzkou, ktorá začína pri Apponyiovskom kaštieli.

Po výstupe vás okrem pohľadu na zachovalé ruiny hradu čaká príjemný výhľad na okolitú prírodu. Okolie hradného areálu je obklopené zeleňou. Okrem posedenia sa tu nachádzajú aj ohniská. Výlet na Oponický hrad je vhodný pre všetky vekové kategórie.

INZERCIA

Hrad Hrušov patrí k najkrajším slovenským zrúcaninám, no len málokto o ňom vie. Fotografia: pixabay.com

Hrad Lednica

Zrúcanina hradu Lednica leží priamo nad obcou s rovnomenným názvom. Dostanete sa k nemu približne v priebehu desiatich minút. Výstup je rýchly a nenáročný. Keďže k objektu vedie aj asfaltová cesta, navštíviť ho môžu aj cyklisti. Vstup na hrad je spoplatnený symbolickou sumou dve eurá, ktorá je použitá na údržbu hradu. Obyvatelia obce Lednica vstupné neplatia.

Hrad Sivý kameň

Hrad Sivý kameň sa nachádza tesne nad obcou Podhradie, ktorá leží v Trenčianskom kraji. Výstup k hradu netrvá viac, než desať minút. Okrem hradných pozostatkov môžete obdivovať výhľad na okolité obce a prírodu.

Hrad Tematín

Hrad sa nachádza na úpätí pohoria Považský Inovec, ktoré leží na Západnom Slovensku. K hradu vedie viacero ciest, najkratšia trasa je z rekreačného strediska Bzovec a trvá približne hodinu a pol. Hrad môžu navštíviť aj cyklisti, keďže k nemu vedie niekoľko cyklotrás. Vstup na hrad stojí symbolické euro.

Čachtický hrad

Známy hrad preslávila hlavne grófka Alžbeta Báthory, ktorá sa podľa legiend kúpala v panenskej krvi, aby si zachovala večnú mladosť a krásu. Okrem toho majú ruiny bohatú históriu a spája sa s nimi množstvo legiend. K hradu sa dostanete asfaltovou cestou za necelú hodinu. Hradné okolie je obklopené prírodou, okrem toho vás poteší výhľad na okolie. Turisti odporúčajú navštíviť Čachtický hrad v jesennom období, kedy je toto miesto najviac čarovné.

Známy Čachtický hrad je podľa turistov najkrajší počas jesenných mesiacov. Fotografia: Pixabay.com

Hrad Blatnica

Dostanete sa k nemu prechádzkou po Gaderskej doline, ako aj krátkym výstupom z obce Blatnica. Ruiny hradu sú v súčasnosti v zachovalom stave a o jeho neustálu rekonštrukciu sa stará občianske združenie. Vrchol hradieb zabezpečí výhľad na okolitú prírodu. Na hrad sa môžete vydať bez toho, aby ste platili vstupné.

Hrad Korlátka

Hrad sa týči nad obcou Cerová, ktorá sa nachádza kúsok od Senice. Raritou je, že ruiny hradu Korlátka patria k jedným z mála, ku ktorým sa dostanete dole kopcom. Kúsok od hradu sa nachádza rozhľadňa a veterný mlyn, ktoré sa taktiež oplatí navštíviť. Ak neobľubujete turistiku a chôdzu do kopca, návšteva tohto hradu je pre vás ideálna.

Hrad Šášov

K hradu sa dostanete prechádzkovým tempom z obce Šášovské podhradie za necelú pol hodinu. Keďže sa hrad týči na skalnom brale, pri výstupe budete musieť zdolať mierny kopec. Túra je však rekreačná a ideálna pre malých i veľkých. Ruiny hradu si zachovali historické čaro, ktoré sa oplatí vidieť.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »