Zmeny v Apple

Prekvapí vás koľko aplikácií nie je dostupných vo vašom iPhone

Spoločnosť Apple zverejnila čísla s počtom aplikácií, ktoré boli zamietnuté alebo povolené a následne vymazané v roku 2020. Je všeobecne známe, že Apple si dlhodobo udržiava prísnu kontrolu nad App Store a tak je zablokovanie niekoľkých aplikácií normálne. Ale ide naozaj len o niekoľko aplikácií? Čísla z roku 2020 vás zaručene prekvapia.   Blokovanie aplikácií… Prečítať celé
Vydané 13. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Spoločnosť Apple zverejnila čísla s počtom aplikácií, ktoré boli zamietnuté alebo povolené a následne vymazané v roku 2020. Je všeobecne známe, že Apple si dlhodobo udržiava prísnu kontrolu nad App Store a tak je zablokovanie niekoľkých aplikácií normálne. Ale ide naozaj len o niekoľko aplikácií? Čísla z roku 2020 vás zaručene prekvapia.

 

Blokovanie aplikácií podľa americkej spoločnosti Apple predchádza veciam ako je malware, podvody alebo ďalšie problémy, ktoré by sa mohli objaviť keby nemali nad App Store kontrolu. Neblokujú sa len nové aplikácie, ale aj tisíce aktualizácií už dostupných aplikácií.

 

Prečo Apple odmieta aplikácie?

 

Existuje veľa dôvodov, prečo by mala byť aplikácia z App Store odmietnutá. Najčastejšími dôvodmi je, že aplikácie manipulujú používateľov k nákupom v aplikácií alebo, že aplikácia obsahuje spam. Na oklamanie spoločnosti Apple využívajú mnohí vývojári pokročilú taktiku, tak aby oklamali jej nariadenia. Napríklad niektorí z vývojárov navrhujú svoje aplikácie tak, aby zásadne zmenili ich fungovanie až po schválení. Z počiatku sa teda zdá, že ide o normálnu aplikáciu, ktorá však po schválení a následnom spustení úplne zmení pravidlá hry. Zamietnuté sú aj aplikácie, ktoré vo veľkom množstve zbierajú osobné dáta, ktoré nie sú potrebné pre ich fungovanie.

INZERCIA
Počet zablokovaných aplikácií sa každý rok zvyšuje (zdroj obrázku: canva.com)

Počet zablokovaných aplikácií sa každý rok zvyšuje (zdroj obrázku: canva.com)

 

Inzercia

Aký je počet odmietnutých aplikácií?

 

Americká spoločnosť Apple uviedla, že v roku 2020 odmietla viac ako 150 000 aplikácií, ktoré patria do kategórie aplikácií obsahujúcich spam alebo navádzanie užívateľov k nákupom. Ďalších 48 000 aplikácií bolo zamietnutých kvôli skrytým alebo neregistrovaným funkciám, ktoré boli zistené. 

Vývojári, ktorí sa podieľajú na tvorbe aplikácií, ktorá po schválení zmení svoje funkcie alebo sa snaží obísť pravidlá zvyčajne prídu o zrušenie svojich vývojárskych účtov. Podľa spoločnosti Apple bolo odstránených približne 95 000 aplikácií z dôvodu porušenia pravidiel týkajúcich sa podvodov. Väčšina z nich používala manévre typu bait and swich, čo v preklade znamená návnada a vypínač. Nakoľko sa v App Store sleduje aj zbieranie osobných dát potrebných pre fungovanie, mnohé aplikácie sú odmietnuté kvôli porušeniu osobných údajov. Spoločnosť Apple uviedla, že v roku 2020 bolo odmietnutých viac ako 215 000 aplikácií, ktoré porušujú ochranu súkromia.

 

Čo môžu vývojári robiť po odmietnutí ich aplikácií?

 

V prípade, že je vývojárom odmietnutá aplikácia, môžu sa u spoločnosti Apple odvolať. Je však známe, že spoločnosť Apple málokedy dáva druhé šance a tak tento krok robí len veľmi málo vývojárov. Je tomu najmä preto, že vývojári veľmi dobre vedia, že ich aplikácie sú odmietnuté právom. Akonáhle sú vývojári pristihnutý a ich aplikácia je odmietnutá, len máloktorí sa rozhodnú bojovať so systémom

Spoločnosť Apple sa vyjadrila, že v roku 2020 ukončila činnosť približne 470 000 vývojárom. Stalo sa tak najmä kvôli tomu, že bolo zrejmé, že tieto účty boli aktivované výlučne len na presadzovanie podvodných alebo problémových aplikácií. Taktiež bolo odmietnutých 205 000 registrácií vývojárov z dôvodu obáv z budúcich podvodov.

 

Aktuálna vojna Apple s Epic Games

 

V tejto dobe prebieha v Amerike právna bitka medzi spoločnosťou Apple a tvorcami Epic Games, ktorých najznámejšou hrou je Fortnite. Práve tá spôsobila obrovské problémy a zniesla na Apple vlnu kritiky, po tom čo bola pre iOS odstránená. Stalo sa tak preto, lebo vývojári Epic Games obišli nákupný systém spoločnosti Apple a vytvorili si svoj vlastný. Jadrom bitky je teda kontrola spoločnosti Apple nad nákupmi v aplikácií. Apple od vývojárov vyžaduje aby využívali ich systém spracovania platieb. Ten je spojený s poplatkami vo výške 15 až 30 percent z každej platby. Spoločnosť Epic tvrdí, že je tieto kroky sú monopolné. Obranou Applu je fakt, že takýmto systémom platným pre všetkých zabezpečuje bezpečnosť užívateľov a chráni platobné karty pred zneužitím. Vybrané poplatky majú spoločnosti Apple slúžiť k investovaniu do technológií, ktoré budú naďalej zabezpečovať bezpečnosť užívateľov. 

Milovníci Fortnite s nariadeniami spoločnosti Apple nesúhlasia (zdroj obrázku: canva.com)

Milovníci Fortnite s nariadeniami spoločnosti Apple nesúhlasia (zdroj obrázku: canva.com)

Súčasťou tejto vojny je aj tvrdá marketingová kampaň spoločnosti Epic Games, ktorá nesie názov Free Fortnite. Pre mnohých hráčov sa stala výzvou a len prvý deň začatia súdu volalo viac ako 200 ľudí na verejnú linku a sťažovala sa, že chcú Fortnite vo svojich iPhonoch späť. Odhaduje sa, že celá právna bitka sa potiahne niekoľko týždňov a jej výsledok bude mať veľký vplyv nielen pre užívateľov, ale aj ďalších vývojárov. 

Pokračujte na ďalší príspevok »