Francúzsko prijalo zákaz používania jednorazových plastov v reštauráciách. Na základe toho McDonald’s rieši bizarný problém

Od roku 2021 platí pre mnohé európske krajiny zákaz používania jednorazových plastov v stravovacích zariadeniach. Výnimkou nie je ani Slovensko, pričom platnosť daného zákonu prijalo v novembri v roku 2021. Ako sme písali v našom predošlom článku, ide o globálny problém, nakoľko prítomnosť mikroplastov sa zaznamenala už aj v ľudskej krvi alebo placente. Okrem toho… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Od roku 2021 platí pre mnohé európske krajiny zákaz používania jednorazových plastov v stravovacích zariadeniach. Výnimkou nie je ani Slovensko, pričom platnosť daného zákonu prijalo v novembri v roku 2021.

Ako sme písali v našom predošlom článku, ide o globálny problém, nakoľko prítomnosť mikroplastov sa zaznamenala už aj v ľudskej krvi alebo placente. Okrem toho sa stávajú súčasťou potravinového reťazca mnohých živočíchov žijúcich v moriach alebo oceánoch.

Ako informuje portál Czechcrunch, v dôsledku toho sa k ostatným európskym krajinám pridalo aj Francúzsko. Spomínaný zákon prijalo v januári tohto roku, pričom sa vzťahuje na reštaurácie, ktoré majú viac ako 20 miest na sedenie.

Odpadová revolúcia

Zákazníci francúzskeho známeho stravovacieho reťazca McDonald’s majú od platnosti nového zákona svoje jedlo a pitie zabalené v umelohmotných vrúbkovaných obaloch a kelímkoch. Ide o takzvanú odpadovú revolúciu, nakoľko daný druh riadu po konzumácii putuje priamo do umývačky riadu. Rovnaký bezodpadový princíp by mohol prebiehať aj v slovenských a českých pobočkách, nakoľko ide o ekologickejšiu formu drevených a papierových riadov.

zákaz používania jednorazových plastov

Od novembra roku 2021 platí rovnaký zákon aj pre Slovensko. Zdroj: pexels.com

„Udržateľnosť a odpadová politika je aj pre nás v Českej republike a na Slovensku jednou z hlavných tém, ktorým sa dlhodobo venujeme. Náš strategický prístup je nečakať na zákonné ustanovenie, ale nadobudnúť konkrétne kroky k šetrnejšiemu podnikaniu hneď, ako je to možné. V rámci McDonald’s dochádza k zdieľaniu praxe a skúseností z najrôznejších trhov vrátane Francúzska,“ vysvetľuje riaditeľka PR a komunikácie McDonald’s pre Česko a Slovensko Jitka Pajurková.

INZERCIA

Obalová stratégia sa mení aj na území Veľkej Británie, pričom spolu s Francúzskom čaká na výsledky. Na základe nich bude reťazec na území našej krajiny podnikať ďalšie kroky, pričom sa počíta aj s niekoľko miliónovými investíciami.

Výnimkou nie sú ani ostatné reťazce

Vzhľadom na to, že vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona berie Parížsku dohodu o obmedzení emisií oxidu uhličitého vážne, výnimkou nie sú ani ostatné stravovacie zariadenia. Všetky fastfoodové reťazce, ale aj kaviarne a pekárne po novom ustanovení ponúkajú len znovupoužiteľné nádobie, ktoré sa dá ľahko umyť.

Na území danej krajiny funguje až 30-tisíc reštaurácií rýchleho občerstvenia, ktoré vyprodukujú približne 180 ton odpadu ročne. Vo väčšine prípadov ide o umazané papierové obaly, slamky a drevené príbory, ktoré prispievajú naďalej k znečisťovaniu.

V dôsledku toho nové ľahko umývateľné nádobie spustilo pozitívne reakcie aj u samotných zákazníkov prevádzok. Jednu z reakcií zdieľal na sociálnej platforme Twitter aj prezident Emmanuel Macron.

Na základe toho na svojom twitterovom účte zverejnil motiváciu pre občanov, ktorá znela nasledovne: „Zákon proti odpadu neznamená koniec len pre plastové slamky. Pozrite sa okolo seba: vo Francúzsku prebiehajú zmeny našich stanovených vzorcov spotreby, ktoré znížia množstvo odpadu. Snažme sa o to globálne. Poďme to zmeniť!“

Do papierových obalov môžu reštaurácie baliť len wrapy alebo burgery. Pokiaľ ide o hranolky, pizzu, nugetky, zmrzlinu, šaláty a nápoje, putujú do znovupoužiteľných obalov. Dôležité je podotknúť aj to, že zákon sa zatiaľ nevzťahuje na jedlo, ktoré si zákazník objednáva so sebou.

Prvé problémy

Aj cez krátku testovaciu dobu francúzske prevádzky stihli zaznamenať niekoľko negatív. Jedným z nich je krádež spomínaného ekologického nadčasového nádobia v reštauráciach McDonald’s, nakoľko ľudia v ňom vidia využiteľnosť aj vo svojich domácnostiach. Na to, aby spoločnosť obmedzila krádežiam, musela vytvoriť špeciálnu komunikačnú kampaň, v ktorej sa svojim zákazníkom prihovára, aby ho nechali v reštaurácii. S týmto fenoménom budú musieť počítať aj české a slovenské prevádzky, nakoľko s veľkou pravdepodobnosťou pôjde pre hostí o atraktívny dizajn.

Ďalším problémom sú vysoké náklady. Podľa informácií denníka Financial Times ide o investíciu v podobe približne 15-tisíc eur. Zahŕňa zaškolenie personálu, infografiky pre zákazníkov, ale aj kúpu umývačiek riadu.,

zákaz používania jednorazových plastov

Vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona berie Parížsku dohodu vážne. Zdroj: pexels.com

Czechcrunch dodáva, že energetická kríza ide s negatívami ohľadom nových ekologických riadov ruka v ruke. Práve zvýšené náklady na spotrebu elektriny a vody môžu francúzske prevádzky veľmi potrápiť. Jedna zo štúdií dokonca uvádza, že pri výrobe papierových obalov vznikne ich zvýšenou spotrebou takmer trikrát viac emisií oxidu uhličitého než v prípade jednorazových plastových obalov. Pokiaľ ide o umývanie obalov, spotreba vody sa zvýši takmer až o štyrikrát. Okrem toho väčšina reštaurácií zvolilo najmenej nákladný tvrdý plast, ktorý sa rýchlo opotrebúva. V dôsledku toho hrozí, že svoju primárnu funkciu bude plniť veľmi krátky čas.

Pokračujte na ďalší príspevok »