FRESH START: Ako na jarný detox?

Podľa teórie starovekej čínskej medicíny je jar obdobím, keď je činnosť pečene a jej detoxikácia najaktívnejšia. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo je jar najlepším obdobím roka na očistu alebo jemný detox.   Zmena jedálnička na krátko aj na stálo Pri očiste je dôležité vyberať potraviny, ktoré nespôsobujú dodatočný stres a poškodenie organizmu. Udržiavanie… Prečítať celé
Vydané 14. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zmena jedálnička na krátko aj na stálo

Pri očiste je dôležité vyberať potraviny, ktoré nespôsobujú dodatočný stres a poškodenie organizmu. Udržiavanie zdravia je kombináciou dobrého trávenia, správnej výživy a výberu potravín, ktoré pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi. Pri poklese cukru v krvi telo ukladá kalórie ako tuk, preto je cieľom jesť potraviny, ktoré sú vysoko výživné, plné živín a vlákniny a vytvárajú pocit sýtosti. Kľúčom k udržaniu zdravia, zhodeniu niekoľkých kilogramov a skutočnému udržaniu tejto hmotnosti je zaviesť nové zdravé návyky a štýl stravovania, a potom ich dodržiavať. Naše telo nereaguje dobre na jojo diéty so zníženým obsahom kalórií a takéto rýchle chudnutie v skutočnosti spôsobuje ukladanie tuku v tele.

Ako by nemal vyzerať jarný detox

Mnohým ľudom pri slovnom spojení jarný detox/jarná očista napadnú ako prvé na myseľ detoxikačné programy,  odšťavovanie ovocia, vodné pôsty či preháňacie bylinkové čaje. Avšak toto všetko sú spôsoby akými sa neodporúča pristupovať k detoxikácii.

Detoxikácia by mala byť v prvom rade jemným a postupným procesom, po ktorom sa budete cítiť plní energie. Na dokončenie bezpečného a účinného jarného detoxu stačí jednoducho poskytnúť telu podporu pri metabolizovaní toxínov a zároveň znížiť vystavenie chemickým látkam a zápalovým potravinám.

detox

Pri detoxikácii by ste sa nemali cítiť unavene, mrzuto ani hladne. (Ilustračná foto: Thought Catalog, Unsplash)

Ako na správnu jarnú detoxikáciu

Dr. Kimberley O´Brian spísala týchto pár užitočných bodov, ktorých by sa mal držať človek, ktorý plánuje podstúpiť jarnú očistu. V skutočnosti však ide o rady, ktoré môžeme využívať každý deň.

• Konzumujte stravu bohatú na vitamíny, minerály a živiny, ktoré podporujú detoxikáciu.
    Vaša strava počas jarnej očisty by mala byť bohatá na farby a živiny, ktoré podporujú a dopĺňajú vaše telo. Váš jedálniček by mal pozostávať z veľkého množstva pestrofarebnej zeleniny, výživnej listovej zeleniny, hlúbovej zeleniny, ktorá bojuje proti rakovine, šťavnatých bobúľ, výživných semienok, chudého mäsa z voľného chovu a divokých rýb.
  • Vyberajte si čo najviac bioproduktov a bio mäsa, aby ste sa vyhli pôsobeniu pesticídov a herbicídov.
  • Vyhýbajte sa zápalovým potravinám, medzi ktoré patria: pridané cukry a umelé sladidlá, margarín, vyprážané potraviny, balené potraviny, geneticky modifikované potraviny, potenciálne citlivé potraviny ako lepok, mliečne výrobky, kukurica a sója.
  • Vyberajte si potraviny bohaté na vlákninu, ktorá viaže toxíny v tráviacom trakte a pomáha ich účinne vylučovať z tela.
  • Pite aspoň 2 – 3 litre filtrovanej vody denne, aby ste sa prostredníctvom obličiek zbavili toxínov rozpustných vo vode.
  • Bylinkové čaje sú tiež skvelou voľbou!
  • Počas očisty sa vyhýbajte alkoholu a kofeínu, ktoré spôsobujú ďalšiu záťaž pečene.
  • Zabezpečte si každodenné potenie prostredníctvom cvičenia, horúcich kúpeľov alebo sauny, aby ste pomohli vylučovať toxíny aj cez pokožku.
  • Doprajte si aspoň 8 hodín spánku za noc, aby vaše telo malo dostatok času na obnovu a regeneráciu buniek.
  • Znížte vystavenie životného prostredia syntetickým chemikáliám a pesticídom výberom ekologických produktov a prírodnej kozmetiky a čistiacich prostriedkov.

Farebná, vyvážená a hlavne rastlinná, taká by mala byť vaša strava počas jarného detoxu. (Ilustračná foto: Anna Pelzer, Unsplash)

Zdroje: ExperienceLife, HealthyLifeRedesign, Vogue

Ilustračná foto: Dose Juice, Unsplash