Rakety z 3D tlačiarne do vesmíru tak skoro nepoletia. Čo im v tom bráni?

K novinkám vo vesmírnom priemysle pribudlo zapojenie 3D tlačiarní do výroby raketových modelov. Viditeľný úspech preukázala firma Relativity Space so svojím trojrozmerným prototypom. Oficiálne zahájenie nakoniec dvakrát prerušili technické problémy, dokážu ich špecialisti odstrániť skôr než ich predbehne iná vesmírna spoločnosť? Efektívnejší spôsob výroby Zakaždým, keď vybuchne raketový motor, cieľom je nájsť zdroj poruchy. Potom sa… Prečítať celé

K novinkám vo vesmírnom priemysle pribudlo zapojenie 3D tlačiarní do výroby raketových modelov. Viditeľný úspech preukázala firma Relativity Space so svojím trojrozmerným prototypom. Oficiálne zahájenie nakoniec dvakrát prerušili technické problémy, dokážu ich špecialisti odstrániť skôr než ich predbehne iná vesmírna spoločnosť?

Efektívnejší spôsob výroby

Zakaždým, keď vybuchne raketový motor, cieľom je nájsť zdroj poruchy. Potom sa vyrobí nový a vylepšený model, odošle sa na testovacie miesto a podrobí sa skúške. V prípade neúspechu sa cyklus opakuje a pridávajú sa nové prvky. Zdokonaľovanie raketových motorov týmto spôsobom je jedným z hlavných zdrojov oneskorení vývoja v rýchlo sa rozvíjajúcom vesmírnom priemysle.

Raketové spoločnosti, vrátane SpaceX a Rocket Lab, už dlho používajú 3D tlačené diely a motory vo svojich nosných raketách. Žiadna z nich doteraz nevypustila raketu, ktorá je takmer kompletne vyrobená z 3D tlačených komponentov. zdroj: pexels.com

Kľúčom k rýchlemu vývoju motora je zníženie počtu dielov, čo minimalizuje čas potrebný na zostavenie motora a narušenie spôsobené oneskorením dodávateľského reťazca. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je zmeniť výrobné procesy.

Moderné 3D tlačiarne dnes vytlačia súčiastky, odevy a po novom dokážu vyskladať aj  kozmickú raketu. Celé štruktúry, ktoré by si predtým vyžadovali stovky rôznych komponentov, sa v súčasnosti vytlačia za rýchlejší čas.

Nevydarený prvý pokus

Raketové spoločnosti ako napríklad SpaceX a Rocket Lab už dlho používajú 3D tlačené diely a motory vo svojich nosných raketách. Žiadna však doteraz nevypustila raketu, ktorá je takmer kompletne vyrobená z 3D tlačených komponentov. Letecká spoločnosť Relativity Space to chce zmeniť spustením prototypu Terran 1. Prelomovým úspechom je, že jeho konštrukciu tvorí 85% 3D hmoty.

Firma tiež pracuje na výrobe budúcich modelov Terran 1, ktoré budú na 95% vyrobené pomocou tejto tlačiarne. Ďalší model, Terran R, bude mať medzitým väčšiu nosnosť a na rozdiel od jednorazového Terran 1 sa verzia R použije opakovane. Výroba všetkých komponentov by nemala trvať dlhšie než 60 dní.

Relativity Space mala 8. marca zahájiť prvenstvo vo vypustení rakety zostavenej z 3D dielov. Súkromná firma nakoniec minútu pred štartom pozastavila ambiciózny projekt. Dôvodom bolo prekročenie kritérií potrebných na oficiálne spustenie – najväčší problém predstavoval zlý ventil.

„Pre tento deň rušíme spúšťacie operácie, ďakujeme za spoluúčasť,“ ozrejmil Clay Walker, vedúci spustenia projektu na sociálnej sieti Twitter.

Chýbali sekundy

Na reparát však vesmírny nadšenci  a samotní vedci nečakali dlho – druhý pokus naplánovali na 11. Marca. Obe skupiny sa nakoniec stali svedkami rovnakého scenára. Palubné letové počítače opäť zastavili odpočítavanie, tentoraz do spustenia chýbalo 45 sekúnd. Ďalší problém spôsobil nízky tlak v jednej z palivových nádrží.

Všetky parametre musia byť skutočne vyšperkované, keďže jeden štart stojí firmu 12 miliónov dolárov. Raketa je vysoká 33 metrov, s deviatimi motormi poháňajúcimi spodný prvý stupeň modelu a jedným motorom poháňajúcim horný druhý stupeň. Terran 1 už „tankuje“ v rámci udržateľnosti,  používa tekutý kyslík a tekutý zemný plyn.

Do tretice veľa šťastia

Nový dátum štartu zatiaľ nie je známy, avšak fanúšikovia projektu vyjadrili na internete svoju podporu. Misia získala meno „Good Luck, Have Fun,“ (Veľa šťastia, bavte sa) a jej cieľom je úspešne dosiahnuť obežnú dráhu a preukázať životaschopnosť ambiciózneho výrobného prístupu spoločnosti.

3D

Relativity Space otvorila svoje ústredie v Kalifornii kde plánuje aj štartovacie jazdy. zdroj: pinterest.com

Použitie 3D tlače tiež pomáha výrobcom znížiť hmotnosť celej rakety. Inovatívny spôsob je užitočný najmä pri výrobe komplexnej regeneračnej trysky motora. Účinne vedie chladné palivo okolo horúceho motora, aby súčasne ochladzovalo jeho steny a predhrievalo studené palivo pred spaľovaním.

Výrazné zníženie dodacej lehoty a unikátnosť projektu zaručujú, že technológovia onedlho ohlásia ďalší priebeh misie. Jedinečnosť plánu však znamená aj to, že sa musia popasovať s doteraz nepoznanými problémami. Preto ostáva veriť, že misii nebude chýbať šťastie a nalepí sa na ňu výrok „Do tretice všetko dobré.“

Zdroje: www.interestingengineering.com, www.cnbc.com

Zdroj titulnej fotografie: www.unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.