Kreativita ako kombinácia prirodzenej zručnosti a naučených schopností

Mnohí z nás snívajú o tom, že raz dosiahnu taký stav mysle, v ktorom sa budú nápady vytvárať bez akéhokoľvek úsilia. Avšak, aby sme dosiahli takýto stav mysle, musíme aktívne pracovať na svojom rozvoji. Kreativita nie je iba danosťou, ale aj zručnosťou. Preto ju možno pravidelne trénovať a zdokonaľovať. Na druhej strane môžeme kreativitu vnímať… Prečítať celé
Vydané 13. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Mnohí z nás snívajú o tom, že raz dosiahnu taký stav mysle, v ktorom sa budú nápady vytvárať bez akéhokoľvek úsilia. Avšak, aby sme dosiahli takýto stav mysle, musíme aktívne pracovať na svojom rozvoji.

Kreativita nie je iba danosťou, ale aj zručnosťou. Preto ju možno pravidelne trénovať a zdokonaľovať.

Na druhej strane môžeme kreativitu vnímať aj ako schopnosť nášho mozgu reagovať na problémy. Vždy, keď potrebujeme „byť kreatívni“, je to preto, že sa snažíme prekonať nejakú prekážku. Ak sa na kreativitu pozrieme z tejto perspektívy, uvedomíme si, že kreativita nemusí nutne znamenať tvorivú umeleckú činnosť. Jednoducho môže ísť o znamenať identifikáciu metódy, ktorá najefektívnejšie rieši daný problém.

 

Tipy ako trénovať kreativitu

  • Zlepšenie kreativity si vyžaduje prax a opakovanie

Nikto sa nenarodí s množstvom nápadov a tvorivých riešení. Je potrebné investovať čas a úsilie do rozvoja kreatívnych zručností. Čím viac cvičíme svoju tvorivosť, tým lepšie sa pripravíme na úspech.

  • Kvalita v kvantite

Kreativita nie je o dokonalosti. Nemusíme sa trápiť tým, či náš nápad je úžasný. Podstatné je byť otvorený rôznym myšlienkam, aj keď na prvý pohľad nemusia mať „hodnotu“. Tieto nápady môžu byť odrazovým mostíkom k ďalším.

  • Inšpirácia môže prísť z ničoho nič

Napríklad, ak chceme vytvoriť nejakú tanečnú choreografiu, niekedy je prínosnejšie obzerať stromy, ktoré „vykrúca“ vietor. Preto buďme otvorení hľadať inšpiráciu aj v nečakaných situáciách. Ak sa nám niečo zapáči, zapíšme alebo si odfoťme. Nezáleží na tom, aký je zdroj inšpirácie, hlavné je, že ho vieme neskôr efektívne využiť.

Nezáleží na tom, aký je zdroj inšpirácie, hlavné je, že ho vieme neskôr efektívne využiť. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

  • Stres a limity zabíjajú kreativitu

Psychológ Robert Epstein tvrdí, že stres a časový tlak môžu znížiť kreativitu. Preto je niekedy najlepšie dať si pauzu. Táto prestávka nám môže pomôcť odbúrať stres súvisiaci s projektom a zároveň obnoviť tvorivú energiu.

Ako opäť naštartovať mozog? Osvedčenou metódou je prechádzka, tá nám môže pomôcť získať novú inšpiráciu. Čítanie knihy alebo časopisu môže byť ďalším spôsobom, ako dopriať mozgu relax. Napokon aj krátke zdriemnutie nás môže naštartovať a spustiť tak nový tvorivý proces.

  • Prijmime nudu

Výskumy ukazujú, že nuda nás v skutočnosti poháňa k hlbšiemu mysleniu a kreativite. Teória hovorí, že znudená myseľ hľadá stimuláciu, ktorá ju posúva do stavu snívania, čo vedie k novým nápadom. Namiesto neustáleho snaženia sa o produktivitu alebo strávenia času prevažne na telefóne, dajme svojmu mozgu čas na oddych. Dovoľme myšlienkam blúdiť.

  • Cesta za dobrodružstvom

Cestovanie môže predstavovať v mnohých prípadoch príležitosť na únik z rutiny. Robíme veci, na ktoré by v bežnom živote nezostal čas a čelíme nečakaným situáciám. Jednoduchá zmena prostredia môže výrazne podporiť kreativitu v živote.

  • „To“ správne miesto

Mnohokrát nemusíme hľadať zdroj „kreativity“ ďaleko od svojho domova. Stačí nájsť svoj obľúbený priestor, ktorý nás dokáže pohladiť po duši a stimulovať našu tvorivosť. Tento priestor môže byť útulná kaviareň s jemnou hudbou v pozadí, kde si môžeme dopriať šálku kávy a nechať sa unášať myšlienkami. Inokedy nás môže pohltiť kreativita v knižnici, kde sa môžeme ponoriť do rôznych svetov.

Dokonca aj kút v našom byte môže byť priestorom, kde sa môžeme oddeliť od sveta. Nezáleží teda na tom, či hľadáme priestor pre kreativitu v našom okolí, alebo ho vytvárame sami v našom súkromí. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Každý má potenciál byť kreatívny

Všetci máme potenciál byť kreatívni, neexistujú nesprávne nápady. Potrebujeme byť pripravení na experimentovanie a riskovanie, pretože to je súčasťou tvorivého procesu. Musíme sa naučiť byť trpezliví a nevzdávať sa, aj keď sa nám zdá, že nemáme dostatok nápadov alebo nevieme, ako sa dostať cez nejaký problém.

Všeobecne platí, že kreativita je proces, nie stav, ktorý dosiahneme.

Nápady a riešenia budú neustále prichádzať a odchádzať, našou úlohou je byť otvorení, flexibilní a nezatvárať oči pred príležitosťou. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Prečo je kreativita dôležitá?

Kreativita umožňuje alternatívne spôsoby myslenia. Odblokuje staré vzorce alebo návyky myslenia. Umožňuje nelineárne myslenie. Tiež pomáha efektívnejšie riešiť problémy, lepšie komunikovať či ľahšie sa prispôsobiť zmenám.

Kreativita môže slúžiť nielen ako prostriedok na vyjadrenie našich myšlienok a pocitov, ale aj ako zdroj zábavy. Mnohí ľudia si užívajú tvorivé procesy ako hobby, ktoré im prináša radosť a napĺňa ich. No niektorí dokážu svoju kreativitu pretransformovať na podnikanie. Týmto spôsobom môžu vytvárať diela (akéhokoľvek charakteru), ktoré majú hodnotu a dokážu ich predávať.

Teda kreativita je dôležitá ako pre všetkých ľudí, keďže ju využívame v bežnom živote aj bez toho, aby sme si ju nejako definovali.

Pokračujte na ďalší príspevok »