Kryptomeny

Začínate investovať? Toto sú tie najlepšie kryptomeny v roku 2021

V súčasnosti je na trhu viac ako 5 000 kryptomien. Digitálne peniaze sú na Wall Street čím ďalej tým viac presadzované, a tak bude v budúcnosti ešte viac možností investovania. V prípade, že rozmýšľate nad investovaním do kryptomien, prinášame vám zoznam tých, ktoré si v roku 2021 zaslúžia najviac pozornosti.     Najskôr by ste sa… Prečítať celé
Vydané 29. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

V súčasnosti je na trhu viac ako 5 000 kryptomien. Digitálne peniaze sú na Wall Street čím ďalej tým viac presadzované, a tak bude v budúcnosti ešte viac možností investovania. V prípade, že rozmýšľate nad investovaním do kryptomien, prinášame vám zoznam tých, ktoré si v roku 2021 zaslúžia najviac pozornosti.  

 

Najskôr by ste sa mali zamyslieť nad hodnotiacimi kritériami, ktoré majú pri výbere kryptomien veľký vplyv. Jedným z najzákladnejších je dlhovekosť, ktorá hovorí o tom, ako si daná kryptomena v priebehu rokov počínala. Ideálne je vyberať si kryptomeny s rastúcim charakterom, ktoré časom naberajú na hodnote. Bohužiaľ, niekedy aj očakávaný predpoklad ďalšieho rastu môže byť chybný, pretože minulá výkonnosť nemusí naznačovať tú budúcu. Dôležitým krokom je tiež využívanie technológie blockchain, vďaka ktorej budú vaše transakcie ľahko sledovateľné a transparentné. Posledným kritériom, ktoré je dobré sledovať pri výbere kryptomeny je počet ľudí, ktorí ju kúpili tiež. Počet ľudí totíž svedčí o jej likvidite, ktorá predpovedá lepší predaj v budúcnosti. 

Nájdite tú správnu kryptomenu pre vaše investovanie (zdroj obrázku: canva.com)

Nájdite tú správnu kryptomenu pre vaše investovanie (zdroj obrázku: canva.com)

Bitcoin (BTC)

Najznámejšou kryptomenou je práve Bitcoin. Existuje najdlhšie zo všetkých a je lídrom. Jeho objem je oveľa vyšší ako v prípade akýchkoľvek iných investičných možností. Napriek tisícom ďalších kryptomien predstavuje 40 % podiel trhovej kapitalizácie kryptomeny. Je zámerne navrhnutý tak, aby ju autori, ani nikto iný nemohli umelo ovplyvňovať, falšovať, kontrolovať tok peňazí alebo spôsobovať infláciu. Viacero podnikateľov vo svete už prijíma bitcoiny ako platbu, čo z neho robí inteligentnú investíciu

Bitcoin môžete získať viacerými spôsobmi. Jedným zo spôsobov je nákup na burze. Medzi najčastejšie používané patrí Bitstamp.net, Coinmate.io, BTC-e.com alebo Bitfinex.com. Existujú tiež bitcoinové bankomaty, známym je napríklad coinatmrada.com. Populárnymi sú tiež bitcoinové zmenárne. Na Slovensku je populárna bitcoinzmenaren.sk a v Českej republike exchange.simplecoin.eu. Bitcoin si tiež môžete zameniť s iným užívateľom, záleží len na tom, či bude protiľahlá strana ochotná predať alebo kúpiť. Pre tento druh transakcie sa často využíva napríklad LocalBitcoins.com. Poslednou možnosťou je ťažba bitcoinu, ktorou vás však na úvod nebudeme zaťažovať.

Ethereum (ETH)

Nachádza sa na druhej pozícii po Bitcoine, aj keď za ním výrazne zaostáva. Po bitcoine je druhou najväčšou kryptomenovou platformou podľa trhovej kapitalizácie. Okrem kryptomeny Éter je Ethereum komunitná technológia napájajúca kryptomenu a tisíce decentralizovaných aplikácií. Predstavená bola v roku 2015. Cieľom spoločnosti je vytvorenie decentralizovanej sady finančných produktov, ku ktorým môže mať voľný prístup ktokoľvek na svete. Nezáleží pritom na národnosti, viere alebo etnickej príslušnosti. Tento aspekt je veľmi dôležitý, pretože umožňuje ľuďom, ktorí nemajú štátnu infraštruktúru a štátnu identifikáciu získať prístup k bankovým účtom, poisteniu, pôžičkám alebo rôznym ďalším finančným produktom.

Bitcoin, Ethereum alebo XRP? (zdroj obrázku: canva.com)

Bitcoin, Ethereum alebo XRP? (zdroj obrázku: canva.com)

Inzercia

Cardano (ADA)

Kryptomena Cardano je nazývaná aj ako zabiják éteru. Na založení sa podieľal Charles Hoskinson, ktorý bol jedným z piatich zakladateľov spoločnosti Ethereum. Po nezhodách tým opustil a začal sa podieľať na vývoji Cardano. Spolu s ďalšími zakladateľmi vytvorili blockchain na základe experimentovania a recenzovaných výskumov. Výskum blockchainu sa stal základným kameňom pre Cardano. Vďaka zložitému systému sa Cardanu pomohlo vyniknúť a umiestniť medzi veľké kryptomeny. V porovnaní s Ethereum má Cardano medzery v oblasti decentralizovaných finančných aplikácií. 

 

Cieľom Cardano je byť finančným operačným systémom založeným na decentralizovaných finančných produktoch, ako v prípade Etherea. Okrem iného chce poskytovať riešenie pre interoperabilitu reťazcov, sledovanie zákonných zmlúv a podvodom s voličmi.

Techonológia Blockchain (zdroj obrázku: canva.com)

Techonológia Blockchain (zdroj obrázku: canva.com)

Binance Coin (BNB)

Pôvodne bol Binance Coin token ERC-20, ktorý fungoval na blockchaine Ethereum. Ide o úžitkovú kryptomenu, ktorá funguje ako spôsob platby za poplatky spojené s obchodovaním na burze Binance. Blockchain Binance Coin je platformou, na ktorej funguje decentralizovaná burza Binance. Tú založil Changpeng Zhao a je jednou z najbežnejšie používaných búrz na svete podľa objemov obchodovania. 

Svoj vrchol dosiahol Binance Coin v roku 2017 a od tej doby pokračoval v pomalom, ale konzistentnom trende smerom nahor. Vďaka svojej výkonnosti sa ukázal ako jedna zo stabilných investičných možností, ktorá predstavuje menšie riziká.

XRP

Kryptomena XRP je skratkou pre X RiPple. Písmeno X označuje meny, ktoré nie sú vydávané konkrétnym štátom a jeho centrálnou banko, tak, ako štandardné meny. XRP je decentralizovanou kryptomenu so zdieľanou sieťou s verejne dostupným zdrojovým kódom. Slúži na medzištátne prevody papierových peňazí. 

 

XRP je možné získať zamenením papierových peňazí, prípadne inej kryptomeny v zmenárni kryptomien. Následne si ju môžete bezpečne uložiť na dlhodobé uskladnenie do hardware-ovej peňaženky. 

Kryptomeny (zdroj obrázku: canva.com)

Kryptomeny (zdroj obrázku: canva.com)

Spomínané kryptomeny majú v tomto období veľmi dobré výsledky. Samozrejme, existuje omnoho viac ďalších, ktoré určite stoja za zmienku. Ich prehľad si môžete pozrieť napríklad tu.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.