Príroda

1. máj – sviatok práce v rôznych kútoch sveta

Pomaly, ale isto, sa nám blíži 1. máj, sviatok práce. Je to deň, ktorý si často spájame s príchodom jari, keďže konečne máme krajšie počasie. Mesiac máj je magický, už len z pestrosti jarných farieb, ale nosí so sebou aj lásku. Pochopiteľne, je práve tento mesiac mnohým obľúbený. Máme za sebou viac než rok strávený… Prečítať celé
Vydané 29. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Pomaly, ale isto, sa nám blíži 1. máj, sviatok práce. Je to deň, ktorý si často spájame s príchodom jari, keďže konečne máme krajšie počasie. Mesiac máj je magický, už len z pestrosti jarných farieb, ale nosí so sebou aj lásku. Pochopiteľne, je práve tento mesiac mnohým obľúbený.

Máme za sebou viac než rok strávený v obmedzeniach z dôvodu pandémie, ktorá utýkala na životy všetkých nás. Na Veľkú noc, sme už po druhýkrát boli doma, snažili sa čo najmenej navštevovať rodinu a známych. Bude taký aj 1. máj?

 

Prečo oslavujeme medzinárodný deň práce?

Pozrime sa trochu do histórie. Všetko sa začalo v 19. storočí, v Amerike. Chikagskí robotníci zdvihli vlnu demonštrácií od New Yorku po San Francisko. V roku 1886 desaťtisíce ľudí vyšlo do ulíc bojovať za 8-hodinový pracovný čas. Štrajky trvali od 1. do 3. mája, už spomínaného roku. Policajti protest udusili paľbou po robotníkoch, pričom zabili 6 osôb a ďalších 50 bolo zranených. Na počesť tohto robotníckeho hnutia, dnes 1. máj oslavujeme ako medzinárodný deň práce.

 

Začiatok tradície oslavovania sviatka práce

Sviatok práce sa prvýkrát na Slovensku oslavoval v roku 1890. Slovensko v tom čase patrilo do Rakúsko-Uhorska a tak, sa v ten istý rok, zaznamenal tento sviatok vo viacerých krajinách Európy, vrátane Čiech, Belgicka, Dánska, Švédska, Švajčiarska, Francúzska, Talianska, Španielska. Na Britských ostrovoch sa oslavovalo o niekoľko dní neskôr a to, 4. mája 1890. roku.

O rok neskôr, sa v Petrohrade konali robotnícke zhromaždenia. Od roku 1892 sa prvý máj stal dňom bojových akcií za práva pracujúcich a robotníkov z ruských miest. Po roku 1917, sa tento sviatok začína intenzívnejšie oslavovať, hlavne v Európe. Zaujímavosťou je však fakt, že v krajine v ktorej má toto hnutie korene, v Amerike, sa sviatok práce neoslavuje na 1. máj, ale v prvý septembrový pondelok.

 

USA a Kanada

V Spojených štátoch amerických sa celá táto idea zrodila. Tam sa konali protesty od 1-3. mája v 1886. roku. Napriek tomu, Američania si tento sviatok posunuli a oslavujú ho až v semptrembri a to, v prvý pondelok v mesiaci. Uzatvárajú tým letnú a dovolenkovú sezónu a oslávia to s rodinou a s priateľmi, buď doma, alebo v prírode na pikniku. V Kanade sviatok práce oslavujú v rovnaký deň ako USA.

Južná a Latinská Amerika

Brazílčania sa každoročne na sviatok práce nesmierne tešia. Tento deň je v Brazílii určený na úpravu minimálnej mzdy. V ostatných krajinách južnej Ameriky je tento deň považovaný za dovolenkový a často ho oslavujú na rôznych akciách a manifestáciach.

 

Afrika

V Afrike oslavujú medzinárnodný deň práce v ten istý deň keď aj my, čiže 1. mája. U nich je to taká zanedbateľná oslava, nič veľké ani bujaré. Niekedy tento deň využijú na protesty za lepšie pracovné podmienky, alebo celkovo za lepšiu situáciu v krajine.

 

Ázia

Takmer všetky krajiny tohto kontinentu oslavujú sviatok práce. V Číne majú tri dni voľna, v Indii sa tento sviatok nazýva Maharshtra. V Thajsku 1. máj považujú za národný deň a na Havaji ho oslavujú ako Lei dey, kedy oslavujú ostrovnú kultúru a vykonávajú rôzne rituály, ktoré majú v kultúrnej tradícii domorodí obyvatelia. Jedine v Japonsku sa tento sviatok vôbec neoslavuje.

Austrália

Na území Austrálie je oslava tohto dňa najpestrejšie podelená, keďže v závislosti od územných celkov, za sviatok práce považujú viac rôznych dní. Na tomto kontinente, každý stát určuje svoje sviatky, bezohľadu na to, ako je na ostatnej časti územia alebo aj na celom svete. Napríklad, v južnej Austrálii a v okolí hlavného mesta medzinárodný deň práce oslavujú prvý pondelok v októbri, zatiaľ čo v Tasmánii a vo Viktórii tento sviatok oslávia v druhý pondelok v marci. V Severnej Austrálii sa uzreli na väčšinu krajín sveta a teda, oslavujú sviatok práce na 1. máj.

 

Európa

Na našom kontinente sa 1. máj oslavuje presne na tento deň už od 30. rokov 20. storočia. Každá krajina má nejaké svoje zvyky a obyčaje spájané s týmto sviatkom. Ako u nás, tak aj v Česku, Nemecku a Rakúsku sa na tento deň zvykne stavať máj. Neskôr ľudia zabehnú do prírody a v kruhu rodiny a priateľov usporiadajú grilovačku.

Vo Vojvodine, v Srbsku, je tento sviatok najviac obľúbený medzi mladými, čo je veľmi zaujímavé, práve preto, že ho oslavujú tí, ktorí sú vo väčšine prípadov ešte študenti, čiže s prácou zatiaľ, nemajú nič spoločné. Prípravy na 1. máj trvajú niekoľko dní, dokonca aj týždňov. Mládež si usporadúva stanovačku, pri najbližšej rieke, kde pobudne od 30. apríla až do 2. mája. Často sa stáva, že si to rozmyslia a domov sa vrátia až tretieho mája.

Sviatok práce, 1. máj, sa oslavuje po celom svete. Niekde sú tie oslavy bujaré, niekde sú spojené s tradíciami, inde im zase nedávajú veľkú pozornosť. Verím, že tohto roku máme všetci iba jednu žiadosť a jeden cieľ….aby sme pandémiu už mali za sebou.

Ak sa predsa rozhodnete ísť do prírody, aspoň v ten jeden deň vypnúť a nemyslieť na hroznú situáciu, ktorá nás zastihla, alebo 1. máj strávite doma s najbližšími, každopádne, si to maximálne užite a načerpajte pozitívnej energie. Zaslúžime si, mať jeden bezstarostný deň, po dlhej dobe trápenia a strachu!

 

Zdroje: noviny.sk, teraz.sk, ekariera.sk, karierainfo.zoznam.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »