Osobnosti

Zomrel Michael Collins. Vďaka nemu Armstrong a Aldrin mohli stáť na Mesiaci

Keď sa v nedeľu 20. júla 1969 veliteľ Neil Armstrong a pilot lunárneho modulu Edwin „Buzz“ Aldrin ako prví ľudia na svete vlastnými nohami postavili na povrch Mesiaca, v ich tieni ostal nemenej významný človek – Michael Collins. Ten krúžil v module na obežnej dráhe okolo Mesiaca a zabezpečoval tak návrat slávnej dvojice z povrchu… Prečítať celé
Vydané 29. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

Zľava Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin. Aldrin je dnes posledným žijúcim členom posádky misie Apollo 11

Keď sa v nedeľu 20. júla 1969 veliteľ Neil Armstrong a pilot lunárneho modulu Edwin „Buzz“ Aldrin ako prví ľudia na svete vlastnými nohami postavili na povrch Mesiaca, v ich tieni ostal nemenej významný človek – Michael Collins. Ten krúžil v module na obežnej dráhe okolo Mesiaca a zabezpečoval tak návrat slávnej dvojice z povrchu Mesiaca späť na Zem.

Collinsova úloha v misii Apollo 11 bola kľúčová, rovnako podstatná ako úloha Armstronga a Aldrina. Avšak práve preto, že sa na Mesiac nepostavil, nezastihla ho taká sláva a mediálna popularita, ako jeho dvoch kolegov. Sám si veľmi dobre uvedomoval, že jeho práca bola nesmierne dôležitá, nenahraditeľná a k celej veci sa staval nanajvýš profesionálne. V podobných vesmírnych misiách nie je priestor na prehnane veľké ego a dokazovanie si kvalít. Tieto ľudsky pochopiteľné, ale profesionálne neakceptovateľné vlastnosti musia pri podobnej práci ostať na Zemi.

Collins v deň štartu Apolla 11, 16. júl 1969

Prvýkrát letel v roku 1966 v kozmickej lodi Gemini 10, ktorej velil John Young. Collins počas letu uskutočnil dva výstupy do otvoreného vesmíru (EVA). Stal sa tak štvrtým človekom, tretím Američanom, ktorý vystúpil z kozmickej lode do otvoreného vesmíru a zároveň prvým človekom, ktorý vykonal viac ako jeden výstup. (1) Jeho druhým a posledným letom do vesmíru bola práve misia Apollo 11.

Collins bol jedným z iba 24 ľudí, ktorí doteraz leteli k Mesiacu. V súčasnosti sa pripravuje prvý komerčný let okolo Mesiaca, ktorého sa možno zúčastní aj slovenská vedkyňa Michaela Musilová.

INZERCIA

Vľavo: Oficiálny portrét z roku 1964 | Vpravo: Collins v Bielom dome pri príležitosti 50. výročia prvého pristátia ľudí na Mesiaci, 19. júl 2019

V januári 1970 Collins odišiel z NASA a prijal prácu námestníka tajomníka na Ministerstve zahraničných vecí Spojených štátov. O rok neskôr sa stal riaditeľom Národného leteckého a kozmického múzea, ktoré bolo súčasťou Smithsonovho inštitútu vo Washingtone. V apríli 1978 sa stal námestníkom riaditeľa Smithsonovho inštitútu. O svojom pôsobení v NASA napísal knihu. V roku 1985 bol v Ohiu zapísaný do Národnej leteckej siene slávy (National Aviation Hall of Fame) a začal súkromne podnikať. V roku 1993 bol menovaný generálom v zálohe. Collins žil so svojou manželkou, Patriciou, v meste Marco Island na Floride a Avon v Severnej Karolíne až do jej smrti v apríli 2014.

Inzercia

Michael Collins zomrel 28. apríla 2021 na Floride vo veku 90 rokov na rakovinu. Zhodou okolností práve z Floridy (Kennedyho vesmírne stredisko) štartovala aj misia Apollo 11 na rakete Saturn V. Sám Collins pritom nepochádzal zo Spojených štátov, narodil sa 31. októbra 1930 v talianskom Ríme. (2)

Na jeho počesť bol už dávnejšie pomenovaný malý kráter Collins na juhozápadnom okraji Mora pokoja (Mare Tranquillitatis) na privrátenej strane Mesiaca (neďaleko miesta pristátia misie Apollo 11). (1)

 

 

Referencie:

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »