Osobnosti

Naozaj slovenská vedkyňa Michaela Musilová poletí na Mesiac a čo má spoločné s Elonom Muskom?

Pred niekoľkými dňami sa objavili správy o tom, že slovenská astrobiologička Michaela Musilová (LinkedIn, Instagram) poletí na Mesiac. Celá vec je o niečo komplikovanejšia a niektoré očakávania sú nepresné. Na nasledujúcich riadkoch celú záležitosť objasňujeme. Špecialistka na simulácie vesmírnych misií Musilová v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji a do povedomia Slovákov sa… Prečítať celé

Zľava: Elon Musk, Michaela Musilová a Jusaku Maezava

Pred niekoľkými dňami sa objavili správy o tom, že slovenská astrobiologička Michaela Musilová (LinkedIn, Instagram) poletí na Mesiac. Celá vec je o niečo komplikovanejšia a niektoré očakávania sú nepresné. Na nasledujúcich riadkoch celú záležitosť objasňujeme.

Špecialistka na simulácie vesmírnych misií

Musilová v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji a do povedomia Slovákov sa dostala aj vďaka tomu, že sa venuje simuláciám života ľudí na Marse a Mesiaci. Takéto simulácie sú kľúčovým výskum v kontexte budúcich letov ľudských posádok na Mesiac a Mars. Aby ľudia v týchto podmienkach dokázali prežiť, musí existovať dostatok poznatkov a skúseností už zo Zeme. Tieto simulácie sú pritom presné, pokiaľ sa jedná o každodenný život zúčastnených.

Na simulovaných misiách sa však testujú aj ľudské vzťahy. Musilová s tým má už šesťročné skúsenosti, počas ktorých zažila vyše 20 misií. „Najdlhšia trvala niečo vyše mesiaca. Mala som absolvovať aj osemmesačnú simulovanú misiu NASA v roku 2018, no tú sme, žiaľ, museli prerušiť pre zranenie jedného člena posádky,“ uviedla astrobiologička pre Forbes.

Najbližšie Musilovú čaká misia počas plavby na mori, kde bude veliteľkou a riadiť simuláciu misie na Mars: „Ide o náročnejší typ simulovanej misie, keďže nám budú hroziť rôzne nebezpečenstvá a namiesto simulovaných skafandrov budeme mať pri ponoroch potápačskú výstroj.“

Michaela Musilová v skafandri pred stanicou HI-SEAS na Havaji | Foto: Adam685@Wikimedia Commons

Dvaja miliardári a „naša Michaela“

V súčasnosti sa Musilová objavuje v správach vďaka jej účasti v projekte prvého komerčného letu okolo Mesiaca. Let technicky realizuje spoločnosti SpaceX, ktorá patrí do portfólia miliardára Elona Muska.  Ešte v roku 2018 spoločnosť vypredala miesta pre prvý komerčný let civilnej posádky okolo Mesiaca bez pristátia na jeho povrchu, všetky však zakúpil jeden človek – japonský miliardár Jusaku Maezava.

Ten v marci spustil celosvetovú registráciu, výsledkom ktorej má byť výber osmich civilistov, ktorí s ním poletia vo vesmíru, obletia Mesiac a napokon sa vrátia späť na Zem. Civilisti sú v tomto prípade aj vedci a je vysoko pravdepodobné, že finálny výber bude pozostávať z osobností, ktoré majú za sebou silný príbeh. Michaela Musilová medzi také osobnosti rozhodne patrí, ale v kontexte cesty okolo Mesiaca má pred sebou ešte dlhú cestu. Spočiatku sa do programu registrovali milióny ľudí, z nich sa spravil výber pár tisíc, v ktorom je aj Musilová.

Výhodou sú nepochybne jej neuveriteľne bohaté pracovné skúsenosti, ale aj vnútorná motivácia, schopnosť hovoriť deviatimi jazykmi a celkovo 22 ocenení a cien. Pýtate sa, kedy to všetko mohla stihnúť? Vedzte, že má iba 32 rokov (narodená 11.10.1988).

Ešte bude musieť absolvovať pohovor a ak by prešla aj týmto sitom, musela byť prejsť finálnym pohovorom a lekárskou prehliadkou v máji 2021.

Cesta okolo Mesiaca a späť na Zem

Slováci majú vstup do vesmíru náročnejší

Let sa má uskutočniť v roku 2023 a jedná sa o momentálne jediný spôsob, akým sa môže Slovák dostať do vesmíru. Slovenským občanom totiž Európska vesmírna agentúra (ESA) neumožňuje, aby sa hlásili do programu výberu astronautov. „Slovensko by muselo byť aspoň pridruženým členom ESA, aby sme mali takúto možnosť,“ vysvetlila Musilová pre TASR s dodaním, že by sa tak mohlo stať už koncom tohto roka. Druhou šancou by podľa TASR mohla byť zmena občianska Musilovej na americké a uchádzať sa tak o účasť v programe NASA.

Podstatná časť jej profesionálnej činnosti je totiž vykonávaná práve v zámorí, hoci mala záujem vrátiť sa aj na Slovensko aj na dlhší čas.  Lenže po tom, čo sa po jej príchode do krajiny nezmyselne zmenili podmienky pre udelenie grantu, sa však musela vrátiť do USA.

„Misia programu dearMoon má byť let okolo Mesiaca ďalej, než kedy človek v minulosti letel. Prihlásila som sa, pretože sa mi páčil nápad Maezavu zobrať so sebou ľudí, ktorí sú kreatívni a chcú pomáhať ďalším ľuďom. Je to tak skvelá možnosť, ako sa zapojiť do nového typu vesmírnych misií, ktoré sú vedené cez súkromný sektor a nielen cez vesmírne agentúry, ako to bolo donedávna,“ povedala Michaela Musilová, uvádza TASR.

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Michaela Musilova (@astro_michaela)

Pokračujte na ďalší príspevok »